Błąd 500 (Internal Server Error) – co znaczy i jak naprawić?

 

Błąd 500 – Internal Server Error

Za pomocą kodów HTTP serwer sieciowy informuje przeglądarkę, czy żądanie zakończyło się powodzeniem, czy nie. Jeśli dostęp do strony internetowej zostanie zablokowany, przeglądarka wyświetli użytkownikowi komunikat o błędzie. Jednym z takich komunikatów jest błąd 500 (Internal Server Error).

blad 500 internal server error

 

Błąd HTTP 500 wskazuje, że wystąpił wewnętrzny problem podczas połączenia z serwerem. Sprawia on, że użytkownik nie może uzyskać dostępu do jakiekolwiek części witryny.

Jeśli użytkownik jest naszym stałym odwiedzającym – pół biedy! Jeśli jednak jest to nowy, potencjalny klient, powinniśmy jak najszybciej znaleźć źródło problemu i go rozwiązać.

W tym poradniku skupimy się na teorii i praktyce dotyczącej komunikatu HTTP 500. Na początku odpowiemy, co to znaczy, a następnie pokażemy 5 sposobów, jak go naprawić.

 

 

Co znaczy błąd 500 (Internal Server Error)?

Błąd 500 (Internal Server Error) to błąd HTTP, który oznacza, że na serwerze występują wewnętrzne problemy, ale serwer nie może szczegółowo określić, co jest ich przyczyną. Jest on więc bardzo ogólnym komunikatem niewskazującym źródła problemu.

co znaczy http 500 internal server error

 

HTTP 500 pojawia się wtedy, gdy żaden inny kod HTTP (5xx) nie jest odpowiedni. Rozwiązywanie tego błędu jest więc nie lada wyzwaniem dla każdego programisty i może pochłonąć naprawdę dużo czasu.

Warto wiedzieć: „Error 500 Internal Server Error” w wolnym tłumaczeniu oznacza wewnętrzny błąd po stronie serwera.

 

 

Jak naprawić HTTP 500?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, HTTP 500 jest bardzo ogólnym komunikatem. To sprawia, że niemożliwym jest znalezienie przyczyny bez dogłębnej analizy. Aby jednak pomóc Ci znaleźć powód jego występowania, wybraliśmy kilka najpopularniejszych możliwości naprawy.

Oto 6 sposobów, jak naprawić błąd 500 (Internal Server Error):

 

1. Skontroluj zmiany we wtyczkach i motywach

Jeśli na Twoja strona jest oparta o popularny system zarządzania treścią, taki jak WordPress, niekompatybilne rozszerzenia i motywy mogą powodować wewnętrzny błąd serwera HTTP 500.

Sprawdź więc, czy problemem nie są nowe lub zmienione dodatki, wyłączając je po kolei w bazie danych.

wtyczki i motywy - http 500

 

2. Cofnij ostatnie aktualizacje

Nawiązując do wspomnianych zmian we wtyczkach i motywach, warto pamiętać, że powodem występowania błędu 500 mogą być również aktualizacje systemu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowa wersja systemu powoduje konflikty z innymi częściami witryny.

Cofnij więc ostatnie aktualizacje, wracając do poprzedniej wersji oprogramowania.

aktualizacje systemu - blad 500

 

3. Sprawdź konfigurację .htaccess

Kolejną możliwą przyczyną HTTP 500 – Internal Server Error jest błędna konfiguracja pliku .htaccess. Niepoprawne reguły przepisywania adresów URL mogą czasami prowadzić do wewnętrznych błędów serwera.

Skontroluj wszystkie ostatnio wprowadzone zmiany we wspomnianym pliku, np. ustawienie przekierowania 301.

htaccess - 500 internal server error

 

4. Zmień uprawnienia plików

Czasami zdarza się, że błąd 500 wynika z niepoprawnie ustawionych uprawień dostępu do plików lub folderu. Uprawnienia są określane za pomocą wartości liczbowych. Wartość „755” (rwxr-xr-x) jest domyślną konfiguracją, a jej zmiana może powodować omawiany błąd.

W celu debugowania, nadaj wszystkim zasobom wartość „755”.

uprawnienia plikow - http 500

 

5. Weź pod uwagę inne błędy HTTP

Wiele innych komunikatów HTTP jest podobnych do komunikatu o wewnętrznym błędzie serwera, który – tak jak wspomnieliśmy wyżej – jest bardzo ogólny.

Choć jest to rzadki przypadek, warto wziąć pod uwagę, że pomimo iż widzimy HTTP 500, przyczyną mogą być inne błędy, takie jak np. HTTP 503 lub HTTP 504.

inne bledy - 500 internal server error

 

6. Skontaktuj się ze swoim usługodawcą

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał albo błąd pojawił się bez powodu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem leży po stronie Twojego usługodawcy hostingowego.

W tym wypadku pozostaje Ci tylko wziąć telefon do ręki lub położyć ręce na klawiaturze i skontaktować się ze swoją firmą hostingową.

kontakt z uslugodawca - http 500 internal server error

 

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!