WordPress 6.0 — co nowego?

WordPress 6.0

Jakkolwiek dany CMS zawsze stanowił opcję dla osób chcących prowadzić bloga bez konieczności posiadania programistycznych zapędów, tak WordPress 6.0, a także niedawne aktualizacje zauważalnie dążą do tego, aby urzeczywistnienie chęci wybicia projektu strony względem konkurencji stało się przystępną możliwością.

Jak prezentuje się nowy WordPress 6.0?

A jednocześnie, aby była ona dostępna do aranżacji z poziomu kokpitu i przygotowanych narzędzi, pomijając służące dotąd do tego celu instrumenty pokroju języka CSS czy bardziej bezpośrednie rozwiązania w postaci Page Builderów.

I o ile proces wdrażania zmian trwa, WordPress 6.0 skupił się również mocniej na udoskonaleniu edytora Gutenberg. A przy tym wniósł aż 500 udogodnień, zamykając dodatkowo w puli działań ok. 400 poprawek.

Warto wiedzieć: Premiera WordPress 6.0 została przewidziana na 24 maja 2022 r. I mimo iż jest to kolejne duże wydanie wdrażające szereg użytecznych funkcjonalności, tym razem (w relacji do poprzedniej aktualizacji) obyło się bez opóźnień.

Co nowego w WordPress 6.0

WordPress 6.0 znacznie mocniej skupia się na Gutenbergu, niż można byłoby zakładać, patrząc przez pryzmat tego, ile pracy czeka deweloperów przy niedawno wprowadzonym do obiegu edytorze całej witryny.

Jakie zmiany zaszły w WordPressie?

I o ile modyfikacji w tym kierunku również przy danej odsłonie nie zabraknie. Tak jest ich zauważalnie mniej w relacji do dwóch minionych aktualizacji: 5.8 i 5.9.

Niemniej wprowadzone modyfikacje nie są, w związku z tym, nagrodą pocieszenia, a całkiem użytecznym zestawem opcji, które zdecydowanie ułatwią pracę administratorom witryn.

Oto co nowego w WordPress 6.0:

Dodatkowe funkcjonalności w edytorze całej witryny

WordPress 6.0 w odniesieniu do edytora blokowego wprowadza trzy warte uwagi udogodnienia, wśród których najmocniej elektryzuje tzw. przełącznik stylów. A więc w istocie opcje wariantów kolorystycznych motywu do zastosowania w obrębie strony.

Czego można oczekiwać po aktualizacji do WordPress 6.0?

Można przyjąć, iż mówimy tu o zestawie (póki co) czterech makiet, które pozwolą dobrać alternatywną paletę odcieni oraz zastosować różne ustawienia typografii, tworząc coś na kształt motywu potomnego z zachowaniem określonych styli.

Oczywiście między tymi wariacjami można się swobodnie przełączać za pomocą jednego kliknięcia. Stwarza to, więc możliwość utworzenia kilku trybów wyświetlania się witryny w zgodzie z zastosowaną kolorystyką.

Jest to wydatnie największa zmiana w obrębie edytora całej witryny w WordPress 6.0, acz niejedyna imponująca.

Jako że być może możliwość dodania pięciu dodatkowych szablonów odnoszących się do:

 • autora (wyświetlanie nowych wpisów wybranego twórcy);
 • daty (publikacje artykułów z danego dnia);
 • taksonomii (materiały o zdefiniowanej klasyfikacji);
 • kategorii (segregacja postów określonego typu);
 • tagu (treści z odpowiednim oznaczeniem).

A co za tym idzie, ich dowolna adaptacja, okaże się czymś spodziewanym, co prędzej czy później musiałoby się pojawić z uwagi na specyfikę zmian, jakie zapoczątkowano, wdrażając edytor blokowy i realizując koncepcję całościowej edycji witryny.

Tak możliwość pobrania całego motywu wraz ze wszystkimi przeprowadzonymi modyfikacjami, szablonami, zapisanymi stylami oraz implementacja ów na zupełnie innej stronie, dzięki nowo dodanej opcji: „Eksport” (dostępnej w zasobniku z ustawieniami), może przyczynić się do powstawania i dystrybucji gotowych projektów tworzonych przez samych użytkowników. Niezależnie od działań deweloperskich.

A to otwiera już całkiem ciekawe perspektywy i dobrze wróży całemu systemowi CMS, patrząc przez pryzmat rozwoju.

Warto wiedzieć: Aby ułatwić obsługę motywów blokowych zaimplementowano nową funkcjonalność pozwalającą wyczyścić wszystkie dodane modyfikacje.
Możliwość ta pojawi się w opcjach zmienionego szablonu. Tudzież w edytorze całej witryny po naciśnięciu ikony znajdującej się na górnym pasku menu obok nazwy ww. przybytku.

Ulepszenia w edytorze Gutenberg

Wydanie WordPress 6.0 wprowadza całą gamę drobnych udogodnień, które niekoniecznie zostaną zauważone od razu. Niemniej największa ich część znajduje się w obrębie Gutenberga.

Jak wygląda ulepszony Gutenberg?

Tu zapewne najbardziej awangardowym usprawnieniem jest dodany skrót: [[, którego użycie w treści artykułu pozwoli wybrać odnośnik do dowolnego wpisu z rozwijalnej listy.

Można, więc założyć, że ów element stanie się ulubionym atrybutem SEO-wca, jako że w sposób znaczny ułatwia proces organizacji linkowania wewnętrznego.

A ponieważ nie jest to jedyna modyfikacja, wykres zmian zawarto poniżej.

Oto co nowego w Gutenbergu:

 • zaznaczanie dowolnego fragmentu treści – do tej pory było to możliwe wyłącznie w obrębie jednego akapitu bądź względem całości, co można rozpatrywać jako spore utrudnienie. Obecnie uchwycimy w ramy dowolny wycinek tekstu, niezależnie, czy znajduje się on w zasięgu tego samego, czy innego bloku;
 • przekształcane elementy zachowują parametry – co oznacza, iż np. po zmianie koloru treści, a następnie transformacji detalu w nagłówek, całość wciąż będzie mieć określony uprzednio odcień.
  Powyższe udogodnienie odnosi się, póki co, jedynie do wybranych bloków;
 • ikonki portali społecznościowych mogą zawierać etykietę – a więc nazwę marki dołączoną do znaku graficznego. Ustawienie to zostało dodane jako opcja;
 • nowa funkcja: „Zablokuj” – od teraz każdy blok można: „zamrozić”, aby element albo nie został usunięty (mniej lub bardziej przypadkowo), albo, by móc zachować jego pozycję i uniknąć przesunięcia. Opcja ta jest widoczna w menu kontekstowym określonego detalu.

Gdy jest natomiast mowa o samych blokach, zespół ludzi pracujących nad wersją WordPress 6.0 zwrócił mocniejszą uwagę na detale, dodając drobne, acz użyteczne niuanse.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Nowe bloki i usprawnienia obecnych

Wśród ów wartości dodatnich znajdzie się 5 elementów przynależnych do sekcji: „Motyw”. A także jeden dodatkowy ulokowany w zakładce: „Wygląd”.

Jakie bloki dodano w WordPress 6.0?

Wyżej wzmiankowane to odpowiednio:

 • awatar;
 • formularz komentarzy wpisu;
 • wpis biografii autora (pozwala dodać opis twórcy);
 • czytaj dalej (przycisk umożliwiający przejście do dalszej części tekstu);
 • comments query loop (zestaw konfigurowalnych bloków odnoszących się do komentarzy użytkowników względem postów);
 • stos.

Ten ostatni detal wraz z odświeżonym (w odniesieniu do ostatniej aktualizacji) blokiem: „Wiersz” pozwala uporządkować elementy w grupie w pionie lub w poziomie.
Kontrolę nad owym stanem rzeczy można uzyskać w bocznym panelu ustawień.

I ponieważ wspomniano chwilę wcześniej o bloku: „Grupa” – on również ewoluował. Jako że w sekcji: „Wymiary” w tym samym menu widocznym z prawej strony pojawił się parametr: „Margines”.

Ponad powyższe WordPress 6.0 wprowadza także dodatkowe udogodnienia.
Oto one:

 • blok: „Galeria” zawiera odstępy – od teraz, tworząc ekspozycję, będzie można zdefiniować wcięcia między poszczególnymi zdjęciami;
 • nowe ustawienia dla elementu: „Kolumny” – dodano sekcję: „Obramowanie”, dzięki której będzie można wzbogacić dany detal o krawędzie, nadać im wybrany kolor, zmienić szerokość czy określić sposób wykończenia (zaokrąglone bądź kanciaste kontury). Ponadto uwzględniono również możliwość zawarcia odstępów;
 • „Okładka” pozwala dodać obrazek wyróżniający – o ile ten ostatni został ustawiony we wpisie, będzie można go za sprawą ikonki widocznej w górnym pasku menu wykorzystać wewnątrz danego detalu;
 • obsługa wielu autorów w bloku: „Pętla zapytań” – w porównaniu do poprzedniej wersji, WordPress 6.0 pozwala wybrać więcej niż jednego twórcę w ustawieniach elementu.

Warto wiedzieć: Jeśli udało się nam zapomnieć o umieszczeniu ALT opisu względem obrazka wyróżniającego, w WordPress 6.0 zastąpi go tytuł wpisu.

Odświeżony widok listy

Uprzednio, otwierając podgląd elementów, wszystkie dostępne w obrębie wpisu były widoczne od razu. Aktualnie, aby ułatwić administratorom stron rozeznanie w strukturze wyświetlane są jedynie główne, bez zakorzenionych.

Nowy widok listy

Przy czym wybranie dowolnego bloku sprawi, iż ów ukryte detale na powrót wyodrębnią się w wykazie.

Ponadto WordPress 6.0 wprowadza możliwość manipulowania wieloma elementami naraz, dzięki skrótom klawiaturowym. To w zasadzie oznacza, iż można na tę chwilę przenosić lub usuwać zestaw bloków za jednym zamachem.

Inną ciekawostką jest fakt, iż detal, który został uprzednio zablokowany (za sprawą nowo dodanej funkcji opisanej wyżej w ów artykule), będzie odznaczał się w spisie, dzięki widocznej z boku kłódce. Ponadto będzie można go również: „odmrozić” z poziomu listy.

Dodatkowe narzędzia do pracy z blokami i ulepszenia interfejsu

Nie da się ukryć, iż WordPress 6.0 wdraża wiele drobiazgowych akcentów mających wpływ na sposób wyświetlania się poszczególnych faktorów w obrębie strony. Niemniej transformacji uległo również samo ujęcie prezentacji narzędzi wewnątrz Gutenberga.

Jakie nowe narzędzia dodano w WordPress 6.0?

Tutaj podstawową zmianę można zauważyć w sekcji: „Style” w panelu bocznym ustawień. Gdzie wizualizację wyglądu bloków przeniesiono poza obręb menu, a w to miejsce dodano ładnie wystylizowane przyciski.

Dodatkowo WordPress 6.0 zadbał również o:

 • transparentność odcieni w palecie kolorów;
 • dodanie motywu dekoracyjnego w ustawieniach typografii bloku nawigacji;
 • większą ilość wariantów do wyboru we filtrze dwubarwnym.

Ponadto dokonano różnych nieznacznych roszad w zakresie wyświetlania się ustawień w panelu bocznym względem niektórych bloków, gdy chodzi o ich kolejność występowania.

Pozostałe zmiany w WordPress 6.0

O ile najnowsze wydanie postawiło na mocne rozbudowanie edytora Gutenberg. O tyle wdrożono także parę modyfikacji programistycznych, z których będą mogli skorzystać bardziej zaawansowani użytkownicy.

Co nowego w WordPressie?

Pełną listę usprawnień i poprawek można prześledzić dzięki oficjalnej dokumentacji.

Oto pozostałe zmiany w WordPress 6.0:

Gotowe wzorce przy tworzeniu nowej strony

WordPress 6.0 daje połowiczną możliwość korzystania z konkretnego typu wzorca względem budowanej witryny.

Nowa funkcjonalność w edytorze Gutenberg

Jak dotąd, aby stworzyć jedną z zakładek, po wejściu do Gutenberga ukazywała się pusta przestrzeń gotowa do adaptacji. Od teraz ta sytuacja mogłaby się zmienić za sprawą dedykowanych wzorców, np. odnoszących się do karty: „O firmie”. A wyświetlanych zaraz po uruchomieniu edytora.
Jednakże w danej chwili wymagałoby to manualnych prac związanych z kodowaniem. O ile dany motyw lub wtyczka, z których korzystamy, nie obsługiwałyby odpowiednich wzorów dla tworzonego typu strony.

To dlatego, iż ów opcja nie jest natywnie dostępna z poziomu WordPressa. A jedynie daje zielone światło twórcom motywów w kwestii aranżacji takich udogodnień.
Być może w późniejszym okresie funkcja ta zostanie wpięta w rdzeń bazowych funkcjonalności systemu.

Warto wiedzieć: Zespół deweloperów WP udostępnił: Katalog wzorców pozwalający pobierać już gotowe kompozycje lub tworzyć własne.
Aby dodać je do strony/wpisu wystarczy skopiować podany kod i wkleić go w pole akapitu w Gutenbergu.

Motywy mogą rejestrować wzorce

Jak przed chwilą wspomniano, motywy w WordPress 6.0 zostały uprawnione do dodawania nowych wzorców, dzięki czemu te będą mogły się pojawiać przy uruchamianiu Gutenberga w ramach wyżej opisanej funkcji. Niemniej niewyłącznie, jako że pozwoli to również wyświetlić określone kompozycje w spisie wszystkich dostępnych.

Jak zarejestrować wzorzec w WordPressie?

Aby skorzystać z ów możliwości wystarczy utworzyć w głównym katalogu używanego motywu blokowego folder o nazwie: „Patterns”.
Po zaaranżowaniu dowolnego wzoru z bloków w Gutenbergu należy pobrać kod HTML całości, a następnie zadeklarować go w pliku PHP i umieścić w katalogu wskazanym powyżej.

Kompozycja ta będzie się od tego momentu przewijać między innymi obecnymi propozycjami w inserterze.

Pozostałe zmiany i poprawki

Oprócz wyżej wymienionych modyfikacji zaimplementowano również szereg bardziej technicznych rzeczy.

Oto, jakie zmiany nastąpiły w WordPress 6.0:

 • PHPMailer w wersji 6.6.0 – aby zwiększyć bezpieczeństwo systemu do wysyłania wiadomości mailowych za pomocą funkcji PHP, narzędzie to zostało zaktualizowane, początkowo do wydania 6.5.4, a następnie 6.6.0;
 • wycofanie znacznika DIV – od teraz tag ten nie będzie już umieszczany w obrębie zdjęć w przypadku motywów obsługujących plik: theme.json. Oznacza to, iż kod zawierający grafiki stanie się czystszy, a strona będzie ładowana szybciej;
 • możliwość usunięcia ikon w WordPress Multisite – wzmiankowane elementy graficzne dodane przy okazji wydania 5.8 do nawigacji na pasku narzędzi mogły powodować wolniejsze wczytywanie się zasobów. W związku z czym dodano funkcję:
  add_filter( 'wp_admin_bar_show_site_icons', '__return_false' );, aby można było je usunąć;
 • uwzględniono Webfonts API – autorzy motywów mogą od teraz obsługiwać lokalne czcionki przy pomocy PHP lub pliku: theme.json;
 • możliwość edycji linku autora – filtr: get_the_author_link pozwoli dostosować znacznik, dodać klasę celem stylizacji oraz zmienić właściwości atrybutu rel.

Podsumowanie

Jakkolwiek WordPress 6.0 nie skupia się tak mocno na edytorze całej witryny, jak uprzednie aktualizacje. O tyle kierunek, który obrano pozwala się spodziewać, że przyszłe wydania będą ponownie obfitować w usprawniające działania właścicieli witryn jakości, czyniące proces tworzenia stron WWW czymś jeszcze bardziej przystępnym dla nieobeznanego z programowaniem użytkownika.
O tym być może będzie można się przekonać w połowie października przy okazji prezentacji WordPressa w wersji 6.1.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!