WordPress 5.9 — co nowego?

WordPress 5.9

O ile nowe wydanie WordPress 5.9 miało pojawić się jeszcze w zeszłym roku. Tak, patrząc po zmianach, jakie zostały wdrożone, ogłoszenie aktualizacji dopiero w dniu 25.01.2022 r. nie powinno, mimo wszystko dziwić.

Jak wygląda nowy WordPress 5.9?

Jako że skala i rodzaj zaimplementowanych funkcjonalności może napawać wrażeniem, iż tworzenie stron WWW w WordPress 5.9 przybiera bardzo jednoznaczny kierunek. I pozwoli w niedługim czasie na dowolne aranżowanie dostarczanych motywów, czy generowanie takowych od zera tudzież umożliwi modyfikację każdego elementu witryny. Co przy okazji mocno wpina się w zawiązaną już jakiś moment temu koncepcję: „Full Site Editing”. Tę myśl zespół ludzi pracujących na rzecz rozwoju WP sukcesywnie wciela w życie, począwszy od ostatniego dużego wydania oznaczonego jako 5.8.

I jakkolwiek dany trend przybrał charakter priorytetu, oprócz niego, jak przy każdej aktualizacji zajęto się również eliminacją mankamentów. W danym wypadku usunięto 100 błędów, wprowadzono 99 ulepszeń, 5 dodatkowych funkcji na żądanie oraz wykonano 51 pomniejszych usprawnień.
Ponadto, zahaczając o najnowszą aktualizację do WordPress 5.9.1, wdrożono również 85 poprawek, w tym 33 odnoszących się do rdzenia systemu CMS oraz 52 modyfikacje przypadające na nowy, omawiany w dalszej części tego artykułu – edytor blokowy.

Warto wiedzieć: Data wydania WordPress 5.9 została przesunięta o blisko półtora miesiąca. W pierwotnym założeniu finalna wersja miała pojawić się w dniu 14 grudnia 2021 r.

Co nowego w WordPress 5.9

Nowe wydanie ponownie stawia na rozbudowę edytora Gutenberg. A jednocześnie reformuje sposób obchodzenia się z motywami, czyniąc z każdej kolejnej wersji potencjalnie elektryzujące wydarzenie.

Jak działa nowy WordPress?

I o ile na rozwój wypadków musimy jeszcze moment poczekać. Tak WordPress 5.9 to szereg wielu udogodnień mających na celu poprawę wydajności oraz użyteczności. O czym można się przekonać, zerkając poniżej.

Oto co nowego w WordPress 5.9:

Pierwszy rodzimy motyw blokowy

Twenty Twenty-Two to nowy domyślny motyw dostarczany wraz z WordPress 5.9 bazujący w pełni na idei Full Site Editing – całościowej edycji strony. A dający użytkownikowi możliwość reorganizacji dowolnej części witryny lub zbudowania od nowa szablonu.

Jak wygląda nowy motyw blokowy?

Do tej pory, aby dokonać zmiany treści, np. w obrębie templatki 404, wyników wyszukiwania, nagłówka bądź stopki, administratorzy WP posługiwali się albo dedykowanymi funkcjami PHP, albo edytowali ręcznie fragment kodu. Co w tym ostatnim wypadku wiązało się z posiadaniem minimalnej wiedzy z zakresu HTML.

Obecnie umiejętność obsługi powyższych języków nie jest już konieczna, jako że wszystkie działania są wykonywane wewnątrz dedykowanego edytora.

Warto wiedzieć: Twenty Twenty-Two składa się w całości z elementów gotowych do użytku z góry, dzięki czemu może służyć jako wzór tworzenia motywów blokowych, których nie ma na ten moment zbyt wiele. W tym celu warto sięgnąć do kodu źródłowego szablonu oraz oficjalnego poradnika od WP nawiązującego do budowania motywu blokowego.

Edytor do obsługi motywów blokowych

Narzędzie to znajduje się, póki co w wersji beta i działa wyłącznie z motywami blokowymi. A także zastępuje dotychczasowy instrument do personalizacji ustawień tzw. Customizer będący elementem sekcji: „Wygląd”.

Jak działa nowy edytor całej witryny?

Z tego samego miejsca zniknęły również zakładki:

 • widżety;
 • menu;
 • nagłówek;
 • tło;
 • edytor motywu.

Ta ostatnia pozycja nie powinna, poniekąd dziwić. Jako że posługiwanie się danym: „oknem” celem dokonania zmian w szablonach nie będzie już wymagane. Gdyż tworzenie stron WWW w edytorze blokowym ogranicza użytek kodu PHP. Ten został zredukowany i sprowadzony wyłącznie do roli podpinającej odpowiednie style.

Cały mechanizm budowania witryny w oparciu o edytor przypomina, natomiast zakres prac wykonywanych w popularnych Page Builderach. Choć z racji wczesnej fazy rozwoju narzędzia, nie mamy do czynienia z podobnym stopniem zaawansowania. Co zapewne będzie ewoluować wraz z kolejnymi wydaniami.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Style w edytorze witryny

Do tego momentu, aby nadać stronie niezbywalnego charakteru należało posiłkować się językiem CSS. Od wersji WordPress 5.9 nie będzie trzeba już tego robić.

Jak zadbać o wygląd strony po aktualizacji WordPressa?

To za sprawą narzędzia oznaczonego w edytorze jako: „Style”. Pozwala on na dowolną zmianę w obrębie typografii, kolorów oraz układu.

Tyczy się to całego szablonu lub poszczególnych bloków. W tym ostatnim przypadku możemy zadbać o mile widziane przez nas kształty lub odcienie względem m.in.:

 • akapitu;
 • nagłówka;
 • przycisku;
 • kolumny;
 • okładki;
 • cytatu;
 • listy;
 • oraz wielu innych pozycji.

Daje to użytkownikowi możliwość panowania na każdym aspektem witryny, a jednocześnie zapewnia nieograniczoną personalizację. I ponieważ samo narzędzie również znajduje się w wersji beta, można zakładać, że wraz z dalszymi wydaniami czekają nas dodatkowe ulepszenia.

Warto wiedzieć: Wprowadzony do obiegu przy okazji poprzedniego wydania WordPress 5.8 – plik theme.json – jest odpowiedzialny za zarządzanie stylami. Podczas gdy aktualnie dodana opcja jest jego graficzną reprezentacją służącą za interfejs.

Ekstra bloki i wzorce

W obrębie edytora Gutenberg pojawiły się nowe wzorce. A także kolejne bloki ulokowane w sekcji: „Motyw”, wśród których najciekawszą pozycją jest element odpowiedzialny za nawigację.

Jakie nowe wzorce i bloki dodano w WordPress 5.9?

A ponieważ, biorąc pod uwagę fakt zniknięcia zakładki: „Menu” z sekcji: „Wygląd” sposób dodawania kart ułatwiających użytkownikowi końcowemu poruszanie się po witrynie również musiał zostać zmieniony.

Stąd też od teraz nawigacja stała się blokiem, który można zaimplementować w Gutenbergu oraz w edytorze całej witryny.

Nowe menu tworzymy z podglądem na żywo. Możemy także w łatwy i płynny sposób przypisywać strony, a tym samym umieszczać je w odpowiedniej konfiguracji względem siebie, np. zamieniając odnośniki miejscami za pomocą jednego przycisku.

Oprócz nawigacji w grupie dodanych elementów znalazły się również:

 • nowe wzorce nagłówków oraz stopki;
 • fragment szablonu;
 • autor wpisu;
 • następny i poprzedni wpis;
 • komentarze wpisu;
 • opis terminu.

Wszystkimi wymienionymi blokami można posłużyć się zarówno w edytorze całej witryny, jak i w Gutenbergu. To z kolei znacznie ułatwia aranżowanie layoutu, zwłaszcza w kontekście pojawienia się dedykowanych wzorców.

Udogodnienia przy kontrolowaniu bloku i w poruszaniu się po edytorze

Od teraz WordPress 5.9 wprowadza dodatkowe ulepszenia odnoszące się do ustawień typograficznych względem bloków. Mowa tu o takich funkcjach jak wygląd i wielkość czcionki, wysokość linii, czy odstępy między literami.

Ułatwienia w poruszaniu się po Gutenbergu

Wszystkie opcje staną się bezpośrednio widoczne w bocznym panelu kontrolnym podczas pracy z dowolnie wybranym elementem. Wskazana funkcjonalność zdecydowanie przyspieszy proces tworzenia treści. A także oszczędzi większości administratorom wysiłku sięgania po język CSS celem dopracowania drobnych w tym wypadku detali i sposobu wyświetlania się poszczególnych z nich w witrynie.

Ponadto, aby wzbogacić interfejs oraz zapewnić lepszą użyteczność instrumentów, WordPress 5.9 wdraża również szereg pomniejszych udogodnień.

Oto co nowego w edytorze Gutenberg:

 • podgląd odnośników URL – od teraz linki kierujące do określonych witryn wyświetlają pełny podgląd docelowej strony. A więc również tzw. obrazek wyróżniający, o ile został ustawiony;
 • opcja Drag&Drop w widoku listy – do narzędzia dodano sposobność: „chwytania” i: „przerzucania” poszczególnych elementów w wybrane miejsce w obrębie spisu. Dodatkowo uwzględniono, także opcję zwijania i rozwijania sekcji za pomocą strzałek oraz menu kontekstowe ułatwiające, np. powielanie bloków;
 • pełnoekranowe przeglądanie wzorców – aby łatwiej i wygodniej wybierać spośród przygotowanych templatek, WordPress 5.9 daje możliwość dobierania opcji w trybie pełnego ekranu. W tym celu należy w sekcji: „Wzorce” posłużyć się przyciskiem: „Odkrywaj”;
 • nowy blok: „Wiersz” – od tej pory można ustawiać poszczególne detale obok siebie w jednym szeregu. Całość uda się również wyrównać względem lewej lub prawej strony tudzież środka;
 • podświetlenie fragmentu treści – w menu kontekstowym bloków pojawiła się opcja wyróżnienia danej części tekstu – jego tła – za pomocą wybranego koloru.

Inną funkcją, o którą warto zahaczyć, jest przyspieszone działanie insertera pozwalające na sprawniejsze wyszukiwanie oraz dobór elementów.

Bogatszy w opcje blok galerii

Zdjęcia dodane w galerii są teraz traktowane jako osobne ujęcia, a każdemu z nich można nadać unikalny charakter.

Jakie nowe ustawienia dla galerii są dostępne w WordPress 5.9?

W tym celu mamy do dyspozycji: filtr dwubarwny, kadrowanie oraz odnośnik URL.

Obrazki można również bez przeszkód zamieniać miejscami przy użyciu jednego przycisku.

Taki sposób aranżowania treści w obrębie galerii stwarza więcej kreatywnych możliwości wykorzystania dodanego zdjęcia. A także może uczynić potencjalny wpis, np. na blogu bardziej atrakcyjnym.

Pozostałe zmiany w WordPress 5.9

Niezależnie od modyfikacji zaaranżowanych w edytorze całej witryny oraz w Gutenbergu, wprowadzono także zestaw dodatkowych ulepszeń oraz dokonano kilku korekt.

Jakie zmiany zaimplementowano w nowej wersji WordPressa?

Wśród nich znalazło się parę ciekawostek i usprawniających działanie funkcjonalności, z którymi można zapoznać się poniżej.

Oto pozostałe zmiany w WordPress 5.9:

Dobór języka przy logowaniu

Najnowsze wydanie wprowadza opcję wyboru języka na stronie logowania.

Nowa opcja przy logowaniu w WordPress 5.9

Funkcja ta może okazać się przydatna dla międzynarodowych zespołów ludzi obsługujących poszczególne wersje strony skierowane na krajowe rynki.

Wśród dostępnych języków przy logowaniu pojawią się wyłącznie te, które są skorelowane z obecną instalacją WordPressa. Tę konfigurację można zaktualizować w karcie: „Ustawienia > Ogólne”. Tu, przechodząc do sekcji: „Język witryny” wystarczy dodać właściwą opcję.

Automatyczna responsywność witryn

Zespół deweloperów pracujących nad rozwojem WP postawił, przy okazji danego wydania, mocniejszy nacisk na ograniczenie kodu PHP. A także, co istotne dla wyświetlania się strony WWW, to samo tyczy się zasobów CSS.

Responsywne strony w WordPress 5.9

Co oznacza, że od wersji WordPress 5.9 adaptacja witryny względem urządzenia (komputera, telefonu, tabletu) nie będzie już warunkowana poprzez tzw. breakpointy umieszczone, dotychczas w CSS. A wskutek automatycznego dostosowywania się bloków do posiadanej przestrzeni.

Takie rozwiązanie powinno przełożyć się również na wydajność i szybsze ładowanie strony. O tym, dlaczego i jak bardzo jest to istotne, można dowiedzieć się tutaj: PageSpeed Insights – co to za test i do czego służy?.

Pozostałe zmiany i poprawki

WordPress 5.9 wprowadza również wiele dodatkowych ulepszeń mających wpływ na efektywność i techniczne aspekty strony.

Oto te udogodnienia poniżej:

 • pominięcie atrybutu: loading="lazy" – tzw. leniwe ładowanie obrazków, począwszy od WordPress 5.9, nie będzie dotyczyć pierwszej grafiki lub ramki iframe. Powodem zastosowania tego wybiegu był zauważalny spadek wartości LCP (wciąż, odnosząc się do testu PageSpeed Insights). Co odbijało się na wydajności stron WWW. Nowe rozwiązanie niweluje tę niedogodność oraz poprawia statystyki;
 • uzyskanie odnośnika do wersji postu – dodano nową funkcję:
  wp_get_post_revisions_url(), aby otrzymać adres URL do wybranej postaci wpisu;
 • blokowanie elementów – nowy atrybut: lock pozwoli zablokować opcję usunięcia lub przesuwania bloków. Opcje te nie będą się, wówczas wyświetlać w menu kontekstowym danego detalu;
 • wybiórcze ładowanie styli – od teraz arkusz stylów nie będzie pobierany w całości, a jedynie dla tej części, która odnosi się do umieszczonych w obrębie danej strony bloków. Wiąże się to również z nową opcją rejestracji wielu arkuszy dla poszczególnych elementów. Funkcja ta ogranicza zużycie kodu i powinna przyspieszyć działanie witryn.

Dodatkowe zmiany dodane w WordPress 5.9.1

Jako że prace nad ulepszeniem WP wciąż trwają w dniu 22.02.2022 r. została opublikowana mniejsza, acz usprawniająca działanie całego systemu aktualizacja.

Co zmienia aktualizacja do WordPress 5.9.1?

Wydanie to naprawia szereg błędów i wprowadza 85 udoskonaleń poprawiających bezpieczeństwo, w tym usprawnienia dotyczące Gutenberga oraz edytora bloków.

Oto niektóre zmiany, jakie zaszły w WordPress 5.9.1:

 • ulepszony widok elementu: „Odstęp” – do bloku wcielono jednostki wysokości i szerokości wyświetlające się w zasięgu detalu;
 • ładowanie styli w sekcji: <head> – dynamiczne style dla elementów i układu odnoszące się do motywów blokowych będą od tego momentu generowane w nagłówku strony;
 • zmieniona postać ustawień kolorów – aby usprawnić stylizację elementów, sekcja: „Kolor” dostępna w panelu bocznym w Gutenbergu i w edytorze blokowym została podzielona na trzy odrębne warstwy: „Tekst”, „Tło” i: „Odnośnik”. Dodatkowo podgląd palety został przerzucony do osobnego okna;
 • usunięcie niepotrzebnych zapytań do bazy – w momencie używania klasycznego motywu do bazy danych trafiały zapytania wykonywane przez funkcję: get_block_templates(), która usiłowała pobrać typy postów dla: wp_template. Aktywność ta ma zasadność jedynie w odniesieniu do motywu blokowego. WordPress 5.9.1 naprawia tę niedogodność;
 • dodane opcje w edytorze blokowym – do narzędzi w edytorze całej witryny włączone zostały skróty klawiaturowe oraz sekcja: „Pomoc”;
 • zdjęcia zachowują nałożone wzory – od teraz grafika umieszczona w galerii po przekształceniu na inny rodzaj bloku, np. grupę zapisuje dodany efekt i nie traci atrybutów.


Ponadto wprowadzona w WordPress 5.9 opcja automatycznego przypisywania kotwic HTML zobrazowanych w widoku listy została uzależniona od preferencji użytkownika.

add_filter(
	'block_editor_settings_all',
	static function( $settings ) {
		$settings['__experimentalGenerateAnchors'] = true;
		return $settings;
	}
); 


Teraz, aby aktywować to ustawienie należy w pliku functions.php używanego motywu zaimplementować powyższą funkcję.

Podsumowanie

Biorąc pod lupę fakt, że WordPress ma w założeniu wspomagać właścicieli witryn niezaznajomionych z poszczególnymi językami programowania. To najnowsze wydanie znacznie mocniej próg wejścia w tym zakresie obniża, czyniąc obsługę oraz tworzenie stron WWW zadaniem jeszcze prostszym i dostępnym w istocie dla każdego.

I o ile prace na rzecz idei Full Site Editing na tym się nie kończą, to warto obserwować ten kierunek. Gdyż, jakkolwiek wtyczek działających na zasadzie budowania stron w opcji Drag&Drop jest spory wybór. Tak WordPress przejawia w tym zakresie ciut awangardowe podejście. Co widać, np. przy rodzaju i stylizacji dostarczanych wzorów oraz w realizacji samej koncepcji.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!