WordPress 6.7 — co nowego?

WordPress 6.7

O ile poprzednia aktualizacja nie skupiała się tak bardzo wokół edytora Gutenberg, o tyle WordPress 6.7 nadrabia tę zaległość. Czego efektem jest szereg udogodnień dotyczących interfejsu oraz samych bloków.

Jakie funkcje i udoskonalenia zawiera nowy WordPress 6.7? Przegląd zmian.

Wypuszczona 12 listopada br. nowa odsłona silnika WP dostarcza 87 ogólnych usprawnień. Naprawia we wspomnianym edytorze blokowym 464 błędy, wprowadzając w nim 445 dodatkowych ulepszeń. A także realizuje 55 udoskonaleń odnoszących się do dostępności.
Zaimplementowane zmiany dotyczą ogółem 38 głównych komponentów, dostarczając m.in. nowe narzędzia dla autorów wtyczek, pozwalające na łatwiejszą rejestrację szablonów blokowych.

Jak więc wygląda nowy WordPress 6.7 i jakie usprawnienia wdraża? O tym poniżej.

Warto wiedzieć: Opublikowane 21 listopada br. szybkie uaktualnienie do wersji WordPress 6.7.1 naprawia 16 dodatkowych błędów towarzyszących głównemu wydaniu. Wśród nich znalazło się m.in. 5 poprawek dotyczących edytora Gutenberg oraz 2 powiązane z niewłaściwym wyświetlaniem się elementów w tzw. Customizerze.
WordPress 6.7 to ostatnia duża aktualizacja w tym roku. Kolejne trzy główne edycje: 6.8, 6.9 i 7.0 zaplanowano odpowiednio na 15 kwietnia, 5 sierpnia i 11 listopada 2025 roku.

Co nowego w WordPress 6.7

Bieżąca wersja silnika WordPress 6.7 kontynuuje wprowadzane od kilku wcześniejszych edycji udoskonalenia odnoszące się do Edytora całej witryny oraz Gutenberga.

Jak działa nowy WordPress 6.7? Przekrój aktualizacji.

A jednocześnie stawia silny akcent na poprawę wydajności, implementując kilka nowych instrumentów umożliwiających osiągnięcie tego celu.

Oto, jakie zmiany zaszły przy okazji aktualizacji WordPress 6.7:

Łączenie bloków i pól niestandardowych z poziomu interfejsu

Jakkolwiek wdrożona przy okazji WordPress 6.5, pierwsza odsłona tzw. Block Bindings API, pozwalała skorelować niektóre atrybuty elementów z zewnętrznymi danymi dynamicznymi, tak nie dostarczała łatwego sposobu obsługi tego udogodnienia. To jest: bez ingerencji w kod samego bloku. WordPress 6.7 to jednak zmienia.

WordPress 6.7 a zmiany wprowadzone we wcześniejszych wersjach.

Bieżąca aktualizacja umożliwia użytkownikom powiązanie wartości pól niestandardowych z atrybutami elementów nagłówka, akapitu, obrazka i przycisków z poziomu bocznego paska ustawień. Oznacza to, że w razie chęci połączenia określonych bloków, z prawej strony w menu pojawi się nowa, interaktywna sekcja: „Atrybuty”, pozwalająca na wykonanie takiej
operacji bez dotykania kodu.

Warto wiedzieć: Póki co zmiana ta wciąż ma pewne ograniczenia i dotyczy obsługi pól typu string oraz rich text.

Ulepszenia w edytorze Gutenberg

WordPress 6.7 przy okazji tej aktualizacji implementuje sporą liczbę drobniejszych zmian skupionych wokół samych bloków i ich ustawień.

Zmiany wdrożone w Gutenbergu, czyli WordPress 6.7 od strony tworzenia treści.

Wśród dodanych modyfikacji największa z nich dotyczy elementu pętli zapytań. Obsługa tego bloku wcześniej wymagała pewnego wysiłku, jako że nie dziedziczył on wartości z szablonu. WordPress 6.7 zmienia jednak tę sytuację, automatyzując proces pobierania tych danych. W konsekwencji ustawienia zapytań będą zaciągane domyślnie.

Oto dodatkowe zmiany w WordPress 6.7:

  • nowy znacznik w bloku: „Data” – wcześniej, aby wskazać użytkownikowi, kiedy napisano dany post, WordPress używał standardowego formatowania, aby to określić. Aktualnie uwzględnienie informacji typu: „3 miesiące temu”, co nie było dotąd możliwe bez użycia wtyczki, stanie się opcją;
  • automatyczne tworzenie galerii przy dodawaniu większej liczby obrazków – od teraz przy uploadowaniu kilku zdjęć naraz, blok: „Obrazek” domyślnie przekształci się w galerię;
  • opcje obramowania dla większości elementów – nowy WordPress 6.7 dodaje możliwość zaznaczenia krawędzi dla znacznej liczby bloków, w tym m.in. przycisków, kategorii, kolumn, galerii, nagłówka, listy i akapitu;
  • obrazek tła dla bloków: „Cytat” i „Wiersz” – od teraz załączenie zdjęcia do wskazanych elementów stanie się możliwe;
  • dodanie opcji cienia i wymiarów dla niektórych bloków – pierwsze z tych udogodnień pozwoli lepiej odznaczać element grupy, w czasie gdy druga zmiana dotyczy obrazka i cytatu;
  • bloki w trybie: „contentOnly” nie mogą być przekształcane – WordPress 6.7 wprowadza blokadę zmiany elementu na inny, jeżeli jego obsługa odbywa się w ramach wspomnianego ograniczenia edycji.


Ponad opisane wyżej modyfikacje dodano również opcję dobrania odcieni tła dla przycisków i najnowszych komentarzy. W czasie gdy elementy listy również mogą być utrzymywane od tego wydania w zupełnie różnej tonacji.

Warto wiedzieć: Dolną warstwę edytora, gdzie znajdziemy ustawienia własnych pól lub niektórych wtyczek, np. YOAST SEO, wzbogacono o kontrolkę pozwalającą na wydłużenie lub ograniczenie wysokości danego obszaru. Domyślnie zajmuje on 50% przestrzeni zawartości.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Nowe narzędzia w Bibliotece czcionek i płynna typografia

Mimo większego skupienia na Gutenbergu, Edytor całej strony także doczekał się kilku znacznych poprawek. Wśród nich znalazły się bardziej obszerne ustawienia dostosowywania fontów.

WordPress 6.7 a ewolucja zmian wprowadzonych w uprzednich edycjach.

Oprócz zdefiniowanych zestawów czcionek, WordPress 6.7 daje również możliwość dynamicznego dopasowania ich rozmiaru, w zależności od ekranu lub urządzenia. Tudzież obszaru wykorzystania w obrębie strony.

Możemy więc posłużyć się ustalonym z góry zakresem płynności ustawień lub określić własne minimalne oraz maksymalne wartości, aby uzyskać pasujący nam efekt.

Innym drobniejszym udogodnieniem dla użytku krojów pisma w witrynie jest uwzględniony w Bibliotece czcionek podział tychże na własne i zaciągnięte z motywu. A także dodanie opcji zaznaczania wielu z nich celem wykonania określonej akcji.

Urozmaicenia w Edytorze całej witryny

Wśród wielu zaimplementowanych zmian znalazły się kolejne przetasowania dotyczące interfejsu. A dokonujące m.in. podziału ustawień dla szablonów, wzorców i stron na dwie osobne ikonki. Z czego zwłaszcza ta druga, ukazująca ogólne opcje sortowania i wyświetlania elementów oraz widoczne wcięcie, zwężające menu, sugerują, iż WordPress 6.7 kontynuuje założenie smuklejszego i bardziej eleganckiego sposobu prezentacji narzędzi.

Modyfikacje dodane w edytorze całej witryny, czyli WordPress 6.7 od strony obsługi motywów blokowych.

Świadczy również o tym nowy, rodzimy motyw Twenty Twenty Five uwzględniony w ramach tej aktualizacji. Jego prosta forma i rozmiarowa: „nieważkość” ułatwi szybkie ładowanie zasobów na stronie. Co powinni docenić zwłaszcza osoby tworzące bloga, dla których dana kompozycja jest skierowana.

Oto dodatkowe zmiany, jakie nastąpiły w WordPress 6.7:

  • tryb pomniejszania podglądu strony dla lepszego rozeznania w strukturze – o ile tzw. opcja Zoom Out była już dostępna dla użytkownika w poprzedniej edycji silnika, a dokładniej po wejściu w zakładkę: „Przeglądaj style”, tak można z niej teraz korzystać intencjonalnie i w dowolnym momencie za pomocą dodanej w górnym menu ikonki;
  • zmiana orientacji pisania dla niektórych bloków – aby uzyskać efekt podobny do widocznego, np. na metce, gdzie często tekst jest usytuowany pionowo, WordPress 6.7 wprowadza możliwość takiej aranżacji treści dla tytułu i sloganu strony, wiersza oraz przycisku;
  • opcja wyłączenia wyskakującego okna modalnego z wyborem wzorca – jeśli w razie tworzenia strony nie chcemy, aby każdorazowo po wejściu do edytora pojawiało się to powiadomienie można je od teraz zdezaktywować. W tym celu wystarczy wejść w ustawienia (widoczne w górnym menu jako ikona trzech kropek) i wybrać: „Preferencje”. Odznaczenie opcji: „Pokaż wzorce startowe” ostatecznie sprawi, iż dane okno nie będzie się więcej ukazywać.


Oprócz powyższych modyfikacji nastąpiły również drobne przetasowania w kwestii dostępności niektórych narzędzi. I tak np. okno umożliwiające dodanie własnego CSS nie jest już widoczne w zakładce: „Style”. A jedynie w górnej części panelu bocznego pod ikonką trzech kropek. W czasie gdy ta sama sekcja zyskała pole: „Tło”, gdzie znajdziemy miejsce na załączenie obrazka głównego dla witryny. 

Pozostałe zmiany w WordPress 6.7

Bez względu na wskazane wyżej ulepszenia, WordPress 6.7 przygotował również kilka innych udogodnień, m.in. dla autorów wtyczek.

Jakie dodatkowe poprawki wprowadzono, czyli WordPress 6.7 od środka.

Aby uzyskać wgląd we wszystkie wdrożone modyfikacje można skorzystać z gotowego przewodnika.

Oto pozostałe zmiany, jakie nastąpiły w WordPress 6.7:

 

Rejestracja własnych szablonów blokowych przy użyciu wtyczki

Uprzednio dodawanie takich elementów odbywało się wyłącznie z wykorzystaniem motywu. A w niektórych wypadkach w ramach skomplikowanego odwoływania się do wielu filtrów PHP i tworzenia kalki już istniejącej, systemowej logiki. Obecnie WordPress 6.7 uwzględnia o wiele prostszą implementację szablonów za pomocą wtyczki.

Jak wygląda w nowym WordPress 6.7 funkcja rejestracji szablonów blokowych?

Aby dana operacja była w ogóle możliwa, w ramach tzw. Template Registration API, pojawią się dwie dedykowane funkcje, służące rejestracji lub wyrejestrowywaniu szablonów.
Przykład zastosowania tej modyfikacji wyraża się w poniższym kodzie (dostępnym też tutaj):

Nowa funkcja w WordPress 6.7.

Dodamy za jego pomocą własną templatkę, która stanie się następnie widoczna w sekcji: „Szablony” w Edytorze całej strony.

Rozszerzenie opcji podglądu dla tworzonej zawartości

Jak dotąd, aby uzyskać wgląd w końcowy wygląd budowanego wpisu lub strony można było skorzystać z usytuowanej w górnym menu edytora ikonki, prowadzącej do front-endowego podglądu całości. WordPress 6.7 dodaje możliwość zobaczenia rzutu także innych typów treści.
Jak rozszerzyć w nowym WordPress 6.7 opcje podglądu o inne typy treści?

Funkcja ta jest przeznaczona dla twórców wtyczek, którzy dzięki implementacji tzw. Preview Options API będą mogli rozszerzyć opcje podglądu o dodatkowe rodzaje zawartości, np. o posty na social media czy newsletter.

Aby umożliwić realizację tego założenia, WordPress 6.7 wprowadza komponent: PluginPreviewMenuItem, pozwalający na dodawanie we ww. rozwijalnym menu niestandardowych opcji podglądu.

Pozostałe zmiany i poprawki

Wśród innych, choć mniej ścisłych, a bardziej technicznych ujęć również pojawiło się kilka ciekawostek.

Oto więc dodatkowe modyfikacje dokonane w WordPress 6.7:

  • obsługa obrazków HEIC używanych przez urządzenia Apple – WordPress 6.7 będzie automatycznie konwertować zdjęcia zapisane w tym formacie na JPEG. Aby funkcja ta działała, po stronie serwera powinien być zainstalowany Imagick. A w tym musi zawierać wsparcie dla obrazków tego typu;
  • pokrycie zgodności z PHP 8.x – aby zachować kompatybilność i aktualność systemu, WordPress 6.7 ogranicza wykorzystanie przestarzałego kodu używanego w starszych wersjach PHP;
  • uaktualnienie HTML API – aktualizacja ta zawiera m.in. wsparcie dla większości znaczników HTML. A także nową metodę zastępowania zawartości tekstowej (set_modifiable_text()) w przypadku elementów: script, style i title;
  • automatyczne przypisywanie rozmiarów dla leniwie ładowanych obrazków – dodanie atrybutu: auto przed sizes dla każdego wczytywanego na stronie zdjęcia pozwoli zwiększyć wydajność i szybkość renderowania się zawartości;
  • lepsza obsługa skryptów – aby upłynnić komunikację między serwerem a klientem, WordPress 6.7 wprowadza nowy moduł skryptu: @wordpress/a11y oraz API wraz z filtrem: script_module_data_{$module_id}.

Podsumowanie

Jak pokazują ostatnie aktualizacje, zespół WP wciąż nieprzerwanie dąży do uczynienia z tego systemu CMS przyjaznego dla laika narzędzia. Zwłaszcza w kwestii prowadzenia dobrze wyglądającej strony. Szczególnie to ostatnie, każdemu niezorientowanemu w obsłudze języków programowania (np. CSS), właścicielowi własnego adresu WWW ciężko byłoby osiągnąć samemu. Należy więc założyć, że jest to pożądany trend. A także, że wprowadzane udogodnienia, w tym w WordPress 6.7, usprawnią sposób obchodzenia się z tym narzędziem.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!