WordPress Gutenberg – czym jest i jaki jest tego cel?

 

 

Projekt Gutenberg

W zależności od tego jak bardzo zaznajomiony jesteś z WordPressem, możliwe że słyszałeś o nowym edytorze WordPress, wokół którego gorąca dyskusja toczy się od przeszło pół roku. Mowa tutaj o projekcie Gutenberg.

Jedni są za, drudzy są przeciw, a trzeci pierwszy raz o tym słyszą. Czym jest, jak działa, jakie niesie ze sobą korzyści, i na wiele podobnych pytań związanych z nieco kontrowersyjnym tematem, jakim jest wprowadzenie edytora Gutenberg, odpowiemy w serii kilku wpisów.

czym jest gutenberg wordpress

 

W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest WordPress Gutenberg, jaki jest cel i dlaczego zdania co do jego użyteczności są podzielone.

Czym jest Gutenberg

Gutenberg jest edytorem WordPressa, który ma zaoferować użytkownikom nowe doświadczenie pod względem dodawania i edycji treści. Zmienia on całkowicie sposób edytowania contentu na stronie WordPress, wprowadzając ‘edycję blokową’, zamiast pojedynczego pola tekstowego. Oznacza to, że zmiany we wpisach wprowadzane są przy wizualnej prezentacji treści, w formie bloków, a nie czystego tekstu.

Po co i jaki jest cel projektu Gutenberg

Projekt Gutenberg ma być zamiennikiem TinyMCE, obecnego edytora tekstu WordPress, w którym (możliwe że) do tej pory pisałeś swoje posty lub strony. Aktualny edytor jest na swój sposób przestarzały i ogranicza użytkownika do tworzenia bardzo prostych, z reguły niczym nie wyróżniających się wpisów, często zmuszając go do używania skrótów czy nawet surowego kodu HTML. Osobie która nie skupia się na ekstrawaganckim wyglądzie, w zupełności to wystarczy, bo przecież oto chodzi w WordPressie – czysto i przejrzyście.

Edytor Gutenberg ma na celu ułatwić dodawanie nowej treści, oferując przy tym nowe funkcjonalności oraz większą przejrzystość. To wszystko sprawi, że w standardowym edytorze będziemy mogli tworzyć bardziej rozbudowane kompozycje.

cel projektu gutenberg

 

Nazwa omawianego edytora pochodzi od Johannessa Gutenberga, którzy przyczynił się do szybkiego rozwoju drukarstwa w Europie. Nie sposób więc zaprzeczyć, że same nazewnictwo niesie za sobą przesłanie nawiązujące do tego, jak nowy edytor ma być odbierany – rewolucyjny i łatwy.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Dlaczego Gutenberg zbiera negatywne opinie

Głównym celem programistów pracujących nad edytorem Gutenberg jest uproszczenie korzystania z WordPressa. Istnieje jednak spora grupa użytkowników twierdzących inaczej. Wiele osób zarzuca developerom, że Gutenberg budowany jest głównie pod płatne WordPress.com, i że jest to odpowiedź dla konkurencji, czyli stron pokroju Medium czy Wix, posiadających o wiele łatwiejsze w obsłudze edytory wizualne.

Twórcom wypominany jest też fakt o tym, że Gutenberg narusza w jakimś stopniu filozofię WordPressa. Chodzi tutaj konkretnie o punkt „Clean, Lean and Mean”, gdzie WordPressowi ojcowie założyciele ustalili, iż podstawa systemu WordPress będzie zawierała tylko podstawowe funkcjonalności, jako że została stworzona by być lekka i szybka.

negatywne opinie gutenberg

 

Co więcej, w aktualnej wersji, Gutenberg posiada masę bugów i na sporej części stron powoduje różnego rodzaju błędy, uniemożliwiające dalsze korzystanie z edytora (lub nawet całej strony). Chodzi tutaj najprawdopodobniej o błędy programistyczne. Połączenie nowych technologii i tak obszernego systemu z rdzeniem WordPressa nie jest prostą sprawą.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy zespół pracujący nad projektem Gutenberg naniósł na niego wiele zmian, naprawiając najpoważniejsze błędy. Dodanych zostało również sporo ciekawych opcji i funkcjonalności.

 

W kolejnym artykule przedstawimy dokładne działanie i wygląd edytora Gutenberg. Postaramy się rownież opisać jego praktyczne zalety i wady oraz odpowiedzieć na powstałe pytania.

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!