WordPress Gutenberg – obsługa, zalety i wady

 

 

Edytor Gutenberg

Stronę internetową w dzisiejszych czasach stworzyć może prawie każdy. W sieci znajduje się wiele narzędzi, dzięki którym realizacja tego celu jest możliwa, nawet bez znajomości języków programowania. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia i przeciętny Kowalski nie stworzy samodzielnie platformy pokroju Facebook – podstawowa strona firmy, wraz z opisem, zdjęciami i kontaktem jest jednak w zasięgu ręki. Jedną z możliwości jest skorzystanie z systemu WordPress i wykorzystanie przy tym standardowego edytora wizualnego.

Ten artykuł jest drugą częścią serii wpisów o edytorze WordPress Gutenberg, w którym chcielibyśmy przedstawić jego wygląd, działanie oraz przyszłość. Poruszymy również kwestie realnych wad i zalet powyższego edytora.

wordpress gutenberg - dzialanie, zalety i wady

 

Jeżeli przegapiłeś poprzedni wpis, przed rozpoczęciem czytania tego artykułu, zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią – czym jest i jaki cel ma WordPress Gutenberg.

 

Obsługa edytora Gutenberg

Gdy przyjrzymy się Gutenbergowi i aktualnemu edytorowi, możemy zobaczyć jak dużą ilość wolnego miejsca oferuje nowy edytor wizualny – w szczególności mowa tu o małych ekranach. Dla osób piszących na laptopach, Gutenberg będzie milowym krokiem w przód. Jego stylistyka, w tym rozłożenie elementów i ustawień, pozytywnie wpływa na podejście twórcy w trakcie pisania nowego contentu.

poprzedni edytor vs wordpress gutenberg

 

Jeśli jesteśmy wyjątkowo wybredni i kochamy wolną przestrzeń na ekranie, korzystając z Gutenberg możemy pójść o nie jeden, a dwa kroki dalej. Aby na czas tworzenia nowego posta udostępnić sobie jeszcze więcej miejsca, wystarczy zamknąć sidebar po prawej stronie, klikając ikonę ustawień znajdującą się u góry ekranu.

ukrycie sidebar gutenberg

 

Zaraz obok wyżej wymienionego przycisku ustawień znajduje się ikona „Więcej…”. Po jej kliknięciu, rozwinie się krótka lista wyboru opcji. W tym miejscu możemy wybrać, czy chcemy korzystać z edytora wizualnego czy z edytora w formie kodu HTML. Powyższa funkcjonalność jest niezwykle przydatna twórcom z większym doświadczeniem i webdeveloperom do tworzenia bardziej zaawansowanych kompozycji za pomocą kodu.

ustawienia edytora wiecej gutenberg

 

Dodatkową opcją jest przypięcie paska narzędzi do góry ekranu. Można by powiedzieć, że jest to zbędne, bo raczej nikt nie będzie co chwilę tego przestawiał, jednakże widzimy w tym głębszy sens, jeśli chodzi o przygotowywanie obszernych artykułów czy długich podstron. To ustawienie zostało dodane najprawdopodobniej z myślą o przyszłości i dalszym rozwoju edytora Gutenberg. Zaraz pod nim znajduje się opcja skopiowania całej zawartości strony jednym kliknięciem.

 

Wyżej pisaliśmy już o wolnej przestrzeni dostępnej w Gutenberg. Dla spostrzegawczych nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że udało się uzyskać ten efekt usuwając poprzednią wersję paska narzędzi TinyMCE, z którym byliśmy zaznajomieni od kilku dobrych lat. Został on zastąpiony ikoną plusa, oznaczająca nie więcej niż „Dodaj”. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, ponieważ cała idea, plan oraz przyszłość nowego edytora WordPress Gutenberg kryje się za tym przyciskiem. To właśnie tutaj rozpoczyna się nowy rozdział, a kto wie, może i nawet nowa era, całego systemu WordPress – nazywamy ją edycją blokową (innymi słowy: edycja wizualna).

edytor wizualny blok

 

Kiedy najedziemy na jeden z bloków, mamy możliwość jego przesunięcia w dół i górę za pomocą strzałek, usunięcia go czy edycji ustawień. Jest to proste, intuicyjne rozwiązanie stosowane w edytorach wizualnych wielu innych systemów/platform.

przesuwanie blokow gutenberg

 

Co więcej, developerzy pracujący nad edytorem Gutenberg ułatwili zadanie każdemu związanemu z copywritingiem. Od teraz nie trzeba samodzielnie kopiować całego tekstu czy instalować dodatkowych pluginów, aby policzyć ilość słów w danym wpisie – wystarczy kliknąć na ikonę „Informacje”.  Oprócz ilości słów, pokazana jest też ilość paragrafów i bloków. Gdyby tego było mało, pod omawianym przyciskiem kryje się również spis treści całej strony w postaci nagłówków h1, h2, h3, … (funkcja dla której uśmiechnie się nie jeden spec od SEO).

ilosc slow i blokow - wordpress

 

Pierwsze otwarcie WordPress Gutenberg daje niesamowitą satysfakcję i może być uznane jako początek ciekawej przygody. Omawiany edytor posiada wiele interesujących opcji oraz niespotykanych dotąd funkcjonalności, co sprawia, iż czujemy że moglibyśmy napisać o nim całą książkę. Uważamy jednak, że opisanie wszystkich tych dóbr to po części zepsucie niespodzianki, jaką można sobie zrobić testując Gutenberg.

Tym samym, chcielibyśmy wszystkich zaprosić do samodzielnego wypróbowania i eksperymentowania z WordPress Gutenberg. Aby w chwili obecnej przetestować nowy edytor, nie musimy instalować go na naszej stronie WordPress. Pod tym linkiem znajduje się publiczna instalacja Gutenberg.

 

Zalety i wady WordPress Gutenberg

Kluczowe zalety

Oto kilka zalet, których niesposób nie dostrzec w edytorze Gutenberg:

  • Gutenberg jest bardziej intuicyjny od poprzedniego edytora oraz pozwala na szybsze rozłożenie treści w danym wpisie.
  • Wydawcy, którzy preferują publikowanie contentu według nowego standardu, podobnego do platform typu Medium.com, na pewno polubią WordPress Gutenberg.
  • Korzystanie z nowego edytora pomaga walczyć ze swego rodzaju monotonią dodawania contentu oraz pozwala twórcom lepiej się skupić. Wszystko za sprawą większej ilości wolnego miejsca na ekranie, które ma za zadanie nas mniej rozpraszać.
  • Kompatybilność z urządzeniami przenośnymi (mobile-friendly) stoi na naprawdę wysokim poziomie, zarówno dla użytkownika, jak i samego twórcy. Jeżeli zapomnimy dodać daną kwestię, obrazek czy po prostu kropkę, a akurat jesteśmy w podróży, nic nie stoi na przeszkodzie, by w szybki sposób nanieść potrzebne zmiany na telefonie.
  • Wordpress Gutenberg stwarza developerom wtyczek i motywów możliwość do tworzenia własnych bloków niestandardowych wewnątrz edytora.
zalety i wady - gutenberg

 

Kluczowe wady

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest w przypadku omawianego edytora, więc poniżej przedstawiamy wady, które widzimy w jego aktualnym wydaniu. Przed wyciągnięciem ostatecznych wniosków, należy pamiętać, iż Gutenberg jest wciąż w fazie testowania i nie jest, w chwili pisania tego artykułu, standardowym edytorem Wordpress. Czeka nas najprawdopodobniej jeszcze wiele nowych funkcjonalności i zmian wraz z upływem czasu.

  • Pomimo iż wyżej piszemy o tym, że Gutenberg jest łatwiejszy w obsłudze, pełne opanowanie tego edytora może okazać się na początku ciężkie dla pewnego grona osób.
  • Mając na uwadze ilość dostępnych pluginów i motywów dla systemu WordPress, błędy z kompatybilnością mogą być w najbliższej przyszłości ogromnym problemem. Wszystko posiadające integrację ze standardowym TinyMCE będzie w jakimś stopniu wymagać przebudowania, a tym samym dodatkowego nakładu pracy tysięcy programistów.
  • W chwili pisania artykułu, Gutenberg nie umożliwia tworzenia zaawansowanych kompozycji, ze względu na ograniczenia funkcji, pokroju responsywnych kolumn. W przeciągu ostatnich tygodni naniesiono wiele zmian i na próbę dodano nowy blok w postaci 2 kolumn, jednakże nie możemy tego uznać za dodanie możliwości tworzenia customowych kolumn, szerokości itp. To po prostu blok z dwoma kolumnami, w których możemy dodać podstawowy content.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Przyszłość projektu Gutenberg

Dla projektu Gutenberg zaplanowane są trzy etapy. Pierwszy z nich ma na celu wprowadzenie powyższego edytora jako podstawowej części systemu, co nastąpi gdy światło dzienne ujrzy wersja WordPress 5.0. Dokładna data tej aktualizacji nie jest jeszcze znana i zależy od postępów przy pracach nad projektem Gutenberg.

Początkowa faza koncentruje się głównie na postach blogowych, tzn. na sposobie dodawania podstawowej treści, i ma ona na celu utorowanie drogi twórcom do prezentowania contentu w sposób bardziej bezpośredni i wizualny (tak by blogera ograniczała tylko wyobraźnia).

Wspomniana faza początkowa jest podstawą do etapów drugiego i trzeciego, w których ma mieć miejsce rozbudowanie Gutenberga do granic możliwości. Oznacza to, że ostateczna wersja tego edytora ma być obszernym narzędziem do tworzenia autorskich podstron, zapisywania szablonów stron oraz pełnej personalizacji witryny. Brzmi obiecująco i ambitnie – miejmy nadzieję, że nie skończy się ‘na planie’.

przyszlosc, rozwij - gutenberg

 

Podsumowanie

Uważamy iż zespół odpowiedzialny za WordPress Gutenberg odwala kawał dobrej roboty! W ostatnich tygodniach widzieliśmy masę aktualizacji i zmian, które wdrażane są po akceptacji i rozmowach ze zwykłymi użytkownikami WordPressa.

Gutenberg jest dostępny publicznie i można go pobrać wprost z katalogu wtyczek WordPress, jednakże (w trakcie pisania tego artykułu) jest to wersja testowa, która może powodować błędy, a nawet crash strony internetowej. Prosimy więc o rozważne korzystanie i nieinstalowanie go na gotowych stronach, a jedynie w witrynach testowych.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!