Zhakowany WordPress – 4 najczęstsze przyczyny

 

Zhakowana strona WordPress

Zhakowany WordPress jest jednym z najgorszych koszmarów każdego administratora. Znalezienie i naprawienie problemu wiąże się bowiem z dużą ilością pracy i wysiłku. Na zlokalizowaniu i usunięciu zagrożenia się jednak nie kończy, ponieważ oprócz strony technicznej, traci się też coś ważniejszego – zaufanie odbiorców. I choć zostanie zhakowanym nie jest przyjemne, jest o wiele bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać.

zhakowana strona wordpress

 

Wszyscy słyszeliśmy już kiedyś w wiadomościach o jakimś ataku, w którym hakerzy wykradli informacje lub dane kart kredytowych z popularnej strony internetowej. Tego typu ataki na duże korporacje z reguły wiążą się z chęcią pozyskania korzyści majątkowych przez hackera. Dla wielu zastanowieniem będzie, po co w takim razie ktoś chciałby hakować moją niedużą stronę, która nawet nie zbiera wrażliwych danych?

Postaramy się odpowiedzieć na to oraz kilka innych pytań. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego strony WordPress są tak lubiane przez hakerów oraz poznasz 4 najczęstsze przyczyny, przez które WordPress może być zhakowany (oraz jak się zabezpieczyć).

 

Dlaczego WordPress jest wybierany przez hakerów?

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie tylko WordPress jest celem ataków. Wszystkie strony znajdujące się w internecie są podatne na próby włamania i każda może zostać zainfekowana.

Powodem, dlaczego WordPress jest jednak najczęstszym celem hakerów, jest jego popularność. Na omawianym CMS’ie działają setki milionów stron (tak, statystycznie co 3 strona w internecie jest oparta o WordPressa). Do tego dochodzi specyficzne środowisko, na które składają się darmowe szablony, pluginy i inne zasoby społeczności, które udostępniane publicznie dla wszystkich, mogą być zainfekowane, posiadać back-doory i inne zagrożenia.

Hakerzy mają różne motywy i różne środki do zhakowania stron. Niektórzy z nich są początkującymi; dopiero się uczą i próbują swoich sił na mniej bezpiecznych (lub w ogóle niezabezpieczonych) witrynach. Inni z kolei są profesjonalistami; mają jasno wyznaczone cele, takie jak dystrybucja złośliwego oprogramowania w danym rejonie, kradzieże wrażliwych danych, używanie strony do atakowania innych witryn czy przesyłanie dużych ilości spamu.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce wraz z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami.

 

4 najczęstsze przyczyny ataków na WordPress

Gdy teorię mamy za sobą, rzućmy okiem na 4 najczęstsze przyczyny ataków hakerskich na strony WordPress. Spokojnie, oprócz samej przyczyny, zagłębimy się w szczegóły i napiszemy jak można się przed tym uchronić.

przyczyny atakow na wordpress

 

1. Niepewny hosting

Podobnie jak wszystkie strony internetowe, witryny WordPress znajdują się na serwerze. Bez niego, strony nie byłyby dostępne online. Niektóre firmy hostingowe nie zabezpieczają odpowiednio swojej przestrzeni hostingowej, co sprawia, że wszystkie strony na ich serwerach są podatne na próby włamania.

Jako że hosting jest podstawą i fundamentem każdej strony, nie powinieneś wybierać pierwszego lepszego usługodawcy. Wykonaj kilka telefonów i spytaj się, jak dana firma chroni Twoją stronę, po czym zdecyduj się na według Ciebie najlepszy hosting, który gwarantuje bezpieczeństwo. Prawidłowo zabezpieczone serwery są w stanie zablokować większość ataków hakerskich, np. poprzez likwidowanie zainfekowanych plików zanim znajdą się one na serwerze czy blokowanie adresów IP próbujących dostać się do Twojej strony.

 

2. Niezabezpieczony panel admina (wp-admin)

Panel administracyjny WordPress daje użytkownikowi dostęp do ustawień i możliwość wykonywania (prawie) każdej operacji związanej z witryną WordPress. Jest to również najczęściej atakowany obszar, jeśli chodzi o ten system CMS. Pozostawienie go bez ochrony jest dodatkową furtką dla hackerów, którym umożliwia wypróbowanie różnych metod łamania hasła, nawet bardzo ograniczonego brute-force.

Lokalizację /wp-admin/ można ochronić na wiele sposobów. Pierwszą rzeczą, którą musi wykonać absolutnie każdy administrator, jest wybranie naprawdę silnego hasła. Najlepiej jeśli będzie to długi, nic nieznaczący ciąg znaków, zawierający zarówno litery, liczby, jak i znaki specjalne. Strona z generatorem hasła może Ci w tym pomóc.

Oprócz silnego hasła, warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem panelu administratora, poprzez ustawienie dodatkowego hasła w panelu hostingowym (dla lokalizacji /wp-admin/) lub skorzystanie z pluginu uwierzytelniania dwuskładnikowego, np. Google Two-Factor Authenticator.

Na naszych serwerach działa zabezpieczenie chroniące panel /wp-admin/ przed atakiem brute-force (automatyczne łamanie haseł), połączone z zaporą blokującą adresy IP włamywaczy.

 

3. Zainfekowane zasoby

W internecie można znaleźć sporo witryn internetowych, które rozpowszechniają płatne wtyczki i motywy WordPress za darmo – albo raczej zapewniają Cię, że tak jest. Czasami łatwo jest się skusić na taką ofertę i kliknąć przycisk „Pobierz”, z myślą o otrzymaniu wersji premium pluginu.

Pobieranie jakichkolwiek plików z niewiarygodnych źródeł jest bardzo niebezpieczne. Gdy dotyczy to rozszerzeń WordPressa, poziom niebezpieczeństwa przebija skalę i nabiera innego znaczenia. Takie zasoby mogą bowiem zagrozić nie tylko bezpieczeństwu Twojego komputera, ale też posłużyć do zniszczenia Twojej strony czy kradzieży poufnych informacji Twoich klientów.

Zawsze pobieraj zaufane pluginy i motywy, które pochodzą z wiarygodnego źródła. A jeśli nie jesteś pewny, czy dana wtyczka jest bezpieczna, pod żadnym pozorem nie wgrywaj jej na swój serwer i spytaj o poradę kogoś, kto posiada większe doświadczenie na WordPressie.

W naszej przestrzeni zaimplementowany jest autorski system antywirusowy wyłapujący i blokujący zagrożenia oraz zainfekowane pliki zanim zostaną one przesłane na serwer.

 

4. Niezaktualizowany WordPress

Niektórzy użytkownicy WordPressa boją się aktualizować swoje witrny do najnowszej wersji, ponieważ obawiają się oni ewentualnych szkód związanych z aktualizacją. Brzmi rozsądnie, jednak tego typu rozumowanie nie obejmuje jednej ważnej kwestii. O ile szkody związane z aktualizacją zawsze można naprawić poprzez przywrócenie kopii zapasowej plików, tak w przypadku szkód po ataku hakerskim niekoniecznie.

Z reguły wraz z każdą aktualizacją systemu WordPress, usuwane są błędy i luki w zabezpieczeniach. W momencie aktualizacji, owe luki są już dawno znane i rozpowszechnione publicznie. Jeśli nie aktualizujesz swojej strony, grasz w swego rodzaju ruletkę – albo haker w ogóle nie zainteresuje się moją stroną, albo wybierze i dopisze ją do listy (lub zrobi to jego autorski system automatycznie wyszukujący strony oparte o przestarzałe wersje silnika WordPress).

Tak jak wspomnieliśmy – szkody i błędy na stronie, które wystąpią w wyniku aktualizacji, możesz naprawić poprzez przywrócenie kopii zapasowej plików. Pamiętaj więc, żeby zawsze aktualizować WordPressa i zawsze przed wykonywać backup.

Nasz hosting posiada funkcję umożliwiającą włączenie automatycznych aktualizacji WordPress. Kopie zapasowe wykonywane są natomiast codziennie (przechowywane na dysku aż do 7 dni wstecz).

 

Lepiej nie panikować

Kwestie bezpieczeństwa są częścią rzeczywistości każdego właściciela strony www. Każdy może zostać zhakowany. Nie powinno się jednak popadać w paranoje, ponieważ WordPress sam w sobie jest bardzo bezpieczny! Nie ma na to twardych badań/statystyk, ale można przypuszczać, że 99% wszystkich ataków na WordPressa wynika z winy administratora witryny lub firmy hostingowej, a nie samego systemu.

Podsumowując, jeżeli Twoja strona działa na zaufanym hostingu, korzysta ze sprawdzonego motywu i wtyczek, posiada zabezpieczenie panelu admina i aktualną wersję systemu, możesz odetchnąć. Jest naprawdę bezpiecznie!

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!