Alpha vs. beta testy – wszystko, co musisz wiedzieć (2023)

 

Alpha vs. beta testy

Znalazłeś się tutaj, ponieważ prawdopodobnie jesteś zainteresowany testowaniem aplikacji, a dokładniej szukasz informacji na temat różnic między alpha i beta testami. Świetnie trafiłeś! Dzisiaj rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości i przybliżymy Ci obie te formy testów, nie zagłębiając się w nadmiar technicznych szczegółów.

alpha vs beta testy

 

Testy aplikacji to kluczowy etap w procesie jej tworzenia. Dzięki nim programiści i twórcy mogą upewnić się, że oprogramowanie działa tak, jak powinno, zanim trafi do rąk użytkowników. Omawiane testy to dwa różne podejścia do tego samego celu, ale różnią się między sobą pewnymi istotnymi aspektami.

Dzisiejszy wpis polubią wszyscy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z testowaniem aplikacji mobilnych, gier czy stron internetowych.

Rozkładamy w nim bowiem na czynniki pierwsze zarówno alpha testy, jak i beta testy, wyjaśniając, czym są, jakie są ich rodzaje, i na czym polegają najważniejsze różnice między nimi.

Weź kubek gorącej kawy, usiądź wygodnie i pozwól nam wprowadzić Cię w ten ciekawy świat. Zaczynajmy!

 

 

Czym są alpha testy?

Alpha testy (z ang. alpha testing) to jedna z pierwszych faz testowania aplikacji, która jest w pewnym sensie „pierwszym kontaktem” z nową aplikacją. To etap, na którym twórcy oprogramowania starają się znaleźć wszelkie błędy, usterki i niedoskonałości wewnątrz programu, zanim trafi on do szerszego grona testerów.

czym sa alpha testy?

 

Omawiane testy są zwykle przeprowadzane wewnętrznie przez zespół deweloperów lub firmę zajmującą się tworzeniem oprogramowania. Mogą mieć miejsce w środowisku kontrolowanym, gdzie osoby związane z projektem mają pełną kontrolę nad procesem testowania.

Oto, co wyróżnia testy w fazie alpha:

 • Testowanie podstawowej funkcjonalności: Na etapie alpha sprawdzamy, czy aplikacja wykonuje podstawowe zadania zgodnie z oczekiwaniami. To moment, kiedy upewniamy się, że np. przycisk „zaloguj” faktycznie pozwala na zalogowanie się do aplikacji.
 • Śledzenie błędów i problemów: Wartość alpha testów polega na tym, że pozwalają one na wyłapanie wszelkich błędów i problemów technicznych, zanim trafią one do użytkowników końcowych. Często są to błędy, które mogą być trudne do wykrycia na późniejszych etapach.
 • Optymalizacja wydajności: Na tym etapie zwracamy też uwagę na to, czy aplikacja działa płynnie i wydajnie oraz czy nie zajmuje zbyt dużo zasobów komputera lub urządzenia mobilnego. Jednym zdaniem: alpha testy pozwalają na dostosowanie aplikacji pod kątem wydajności.
 • Testowanie różnych scenariuszy: Testujemy różne scenariusze użycia aplikacji. To oznacza, że próbujemy wykonać różne czynności, które przeciętny użytkownik mógłby wykonać. Czy aplikacja radzi sobie z różnymi przypadkami użycia?
 • Spersonalizowana interakcja: Na etapie wewnętrznych alpha testów, bardzo często pracownicy firmy mają bezpośredni kontakt z programistami i na bieżąco przekazują im feedback. To pomaga w szybkim reagowaniu na problemy, bez przeciągania całego procesu.

 

Dlaczego te testy nazywamy testami „alpha”? Słowo „alpha” wywodzi się od greckiej litery „α” i oznacza, że jest to pierwszy etap testów. Jest to wstępny kontakt z aplikacją, jeszcze przed jej udostępnieniem testerom beta lub, co dopiero, użytkownikom końcowym. Na tym etapie aplikacja może być daleka od idealnej, ale to właśnie celem alpha testów jest jej doszlifowanie i poprawienie wszystkich aspektów.

 

Rodzaje alpha testów

W procesie alpha testowania oprogramowania istnieje kilka różnych etapów.

alpha testy - rodzaje

 

Oto lista i krótki opis rodzajów alpha testów:

 • Testy dymne (z ang. smoke testing): te testy polegają na szybkim, podstawowym sprawdzeniu, czy aplikacja uruchamia się i działa podstawowo, bez głębszego testowania. Jest to pierwszy krok po wprowadzeniu zmian w kodzie, aby wykryć ewidentne problemy.
 • Testy sanityzacyjne (z ang. sanity testing): ten rodzaj testów sprawdza, czy konkretne funkcje lub obszary aplikacji działają poprawnie po wprowadzeniu zmian. Jest bardziej szczegółowy niż smoke testing, ale nie wchodzi w takie głębokie detale jak testy integracyjne czy regresji.
 • Testy integracyjne (z ang. integration testing): owe testy oceniają, czy różne części aplikacji lub moduły współpracują ze sobą zgodnie z założeniami. To oznacza, że sprawdzane są interakcje między nimi, a nie tylko ich indywidualna funkcjonalność.
 • Testy UI (z ang. UI testing): ten rodzaj testów skupia się na ocenie użyteczności i wyglądu interfejsu użytkownika. Sprawdzane są elementy takie jak układ, kolory, czcionki i ogólna estetyka, aby zapewnić, że interfejs jest intuicyjny i atrakcyjny.
 • Testy regresji (z ang. regression testing): te testy są przeprowadzane po wprowadzeniu nowych zmian w oprogramowaniu, aby upewnić się, że te zmiany nie spowodowały żadnych nowych błędów ani nie zakłóciły istniejącej funkcjonalności. To jest szczególnie istotne, gdy mowa o obszernym oprogramowaniu, które stale ewoluuje.

Warto wiedzieć: Każdy z tych rodzajów testów ma ogromne znaczenie w procesie tworzenia oprogramowania, pomagając zapewnić jakość i niezawodność aplikacji przed jej udostępnieniem testerom beta.

 

 

Czym są beta testy?

Beta testy (z ang. beta testing) to kolejny kamień milowy w procesie tworzenia oprogramowania, a także kluczowy moment, który prowadzi do stworzenia aplikacji gotowej do użytku przez szersze grono użytkowników. Podobnie jak w przypadku alpha testów, naszym celem jest znalezienie błędów i niedoskonałości, ale teraz przy pomocy wybranych użytkowników końcowych.

czym sa beta testy?

 

Testowanie w fazie beta jest etapem, na którym aplikacja jest już znacznie bardziej rozwinięta niż w przypadku alpha testów, i jest gotowa, aby stanąć przed swoją pierwszą publicznością. Innymi słowy, jest to moment, w którym aplikacja wkracza na scenę publiczną, choć jeszcze nie jest dostępna dla wszystkich.

Oto, co wyróżnia beta testy:

 • Testowanie różnych środowisk: Aplikacja jest testowana w różnych środowiskach i na różnych konfiguracjach sprzętowych, aby upewnić się, że działa stabilnie na różnych urządzeniach.
 • Zbieranie opinii od użytkowników: Użytkownicy beta mają szansę zgłaszania swoich opinii, uwag i problemów dotyczących aplikacji. To cenne źródło feedbacku, które pomaga deweloperom zrozumieć, w jaki sposób można udoskonalić ich program lub aplikację.
 • Ostateczne dopracowywanie: Na etapie beta deweloperzy pracują nad ostatnimi poprawkami i usprawnieniami, aby przygotować aplikację do oficjalnego wydania.
 • Testowanie skalowalności: Jeśli aplikacja ma obsługiwać duże ilości użytkowników, beta testy pozwalają na sprawdzenie, jak aplikacja zachowuje się pod obciążeniem.

 

Dlaczego te testy nazywamy testami „beta”? Nazwa „beta” wywodzi się od greckiej litery „β”, co oznacza, że jest to etap, który następuje zaraz po alpha testach, ale jeszcze przed pełnym wydaniem. To taki moment, kiedy aplikacja jest blisko finalnej wersji, ale potrzebuje jeszcze pewnych poprawek i dopracowania.

 

Rodzaje beta testów

Podobnie jak w przypadku alfa testów, również testy w fazie beta dzielą się na kilka rodzajów.

beta testy - rodzaje

 

Oto 2 główne etapy beta testów:

 • Beta testy zamknięte (z ang. closed beta): Na tym etapie dostęp do aplikacji jest ograniczony i wymaga specjalnego zaproszenia lub autoryzacji. Testerzy są wyselekcjonowani, co pozwala na kontrolowanie grupy uczestników i zbieranie bardziej kontrolowanego feedbacku.
 • Beta testy otwarte (z ang. open beta): W tym przypadku aplikacja jest dostępna publicznie dla (przeważnie) każdego zainteresowanego użytkownika. To okazja dla szerokiej społeczności, aby wypróbować aplikację i przekazać swoje opinie oraz zgłosić ewentualne błędy.

Oba rodzaje beta testów mają swoje zalety i zastosowania, zależy to od strategii firmy i etapu rozwoju aplikacji.

Beta testy otwarte pozwalają na szerokie zbieranie opinii, podczas gdy beta testy zamknięte mogą być bardziej kontrolowane i skoncentrowane na określonych celach testowych.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Alpha vs. beta testy – 6 najważniejszych różnic

Teraz rozumiesz już, że testy alpha i beta to dwa kluczowe etapy w procesie testowania oprogramowania, które mają na celu zapewnienie jakości aplikacji przed jej udostępnieniem użytkownikom końcowym. Choć oba te rodzaje testów są ważne, różnią się znacznie pod wieloma względami.

Wraz z definicjami, przedstawiliśmy kilka najważniejszych cech obu typów testów. Teraz przyjrzymy się tym różnicom trochę bliżej, aby lepiej zrozumieć, jakie mają znaczenie dla procesu tworzenia aplikacji.

Oto 6 najważniejszych różnic pomiędzy beta i alpha testami:

 

1. Zakres testów

 • Alpha testy: Na etapie alpha testów aplikacja jest w fazie wczesnego rozwoju. Skupiamy się głównie na podstawowej funkcjonalności, wykrywaniu błędów i problemów, oraz optymalizacji wydajności.
 • Beta testy: Na etapie beta testów aplikacja jest już bardziej rozwinięta i gotowa do testowania przez większe grono użytkowników. Zakres testów jest szerszy, obejmuje różne środowiska, konfiguracje sprzętowe, a także użyteczność i interakcję z użytkownikami.
alpha vs beta testy - zakres testow

 

2. Typy testerów

 • Alpha testy: Testerami w alpha testach są często członkowie zespołu deweloperskiego lub osoby bezpośrednio związane z projektem. To grupa, która ma głębszą wiedzę na temat aplikacji i może być bardziej wyrozumiała wobec jej niedoskonałości.
 • Beta testy: Testerami beta są zwykle użytkownicy spoza zespołu tworzącego aplikację. To bardziej zróżnicowana grupa, która reprezentuje przyszłych użytkowników końcowych. Dzięki temu można uzyskać różnorodne opinie i perspektywy.
alpha vs beta testy - typy testerow

 

3. Środowisko testowe

 • Alpha testy: Aplikacja jest testowana w kontrolowanym środowisku, często na serwerach wewnętrznych lub specjalnych środowiskach testowych. To pozwala na bieżącą kontrolę nad testami.
 • Beta testy: Aplikacja jest testowana w bardziej zróżnicowanych środowiskach, w tym na różnych urządzeniach, systemach operacyjnych i sieciach. To bardziej realistyczne odzwierciedlenie warunków, w jakich będzie używana.
alpha vs beta testy - srodowisko testowe

 

4. Cel testów

 • Alpha testy: Celem alpha testów jest wykrycie błędów i problemów na wczesnym etapie rozwoju aplikacji oraz dostosowanie jej do podstawowych wymagań.
 • Beta testy: Celem beta testów jest zbieranie opinii i feedbacku od rzeczywistych użytkowników, identyfikacja problemów użyteczności oraz dopracowanie ostatnich szczegółów przed oficjalnym wydaniem.
alpha vs beta testy - cel

 

5. Dostępność aplikacji

 • Alpha testy: Aplikacja jest dostępna jedynie dla wewnętrznego zespołu lub osób związanych z projektem. Nie jest dostępna publicznie.
 • Beta testy: Aplikacja jest dostępna dla wybranej grupy zewnętrznych użytkowników, którzy są zaproszeni do udziału w testach. Jest to forma ograniczonej dostępności publicznej.
alpha vs beta testy - dostepnosc aplikacji

 

6. Feedback i iteracje

 • Alpha testy: Na tym etapie feedback jest często bardziej techniczny, skupia się na wykrywaniu błędów programistycznych i technicznych. Istnieje większa kontrola nad zmianami.
 • Beta testy: Feedback od użytkowników beta jest bardziej zróżnicowany, obejmuje opinie na temat użyteczności, wyglądu interfejsu i ogólnego wrażenia z korzystania z aplikacji. Może to prowadzić do bardziej znaczących iteracji.
alpha vs beta testy - feedback i iteracje

 

 

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca! Teraz już wiesz, że alpha i beta testy pełnią kluczową rolę w procesie zapewnienia jakości oprogramowania. Różnią się zakresem, typami testerów, środowiskiem testowym oraz celem.

Zdajesz sobie sprawę również z tego, że alpha testy koncentrują się na wykrywaniu błędów i dopracowywaniu podstawowej funkcjonalności, podczas gdy beta testy pozwalają na zbieranie opinii użytkowników i doskonalenie aplikacji pod kątem użyteczności.

Oba te etapy są jednak niezbędne, aby stworzyć oprogramowanie, które spełnia oczekiwania użytkowników.

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!