WooCommerce – co to jest, ile kosztuje i jak zacząć? (2023)

 

WooCommerce

Dzisiaj wprowadzimy Cię w fascynujący świat WooCommerce, czyli jednego z najbardziej popularnych rozwiązań e-commerce na świecie. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i myślisz o stworzeniu swojego sklepu internetowego, jesteś we właściwym miejscu!

woocommerce

 

Być może słyszysz o tym systemie po raz pierwszy, dlatego na początku szybkie wyjaśnienie! W ogromnym skrócie: WooCommerce to potężne narzędzie sprzedażowe, które pozwoli Ci przenieść Twoją firmę lub sklep w świat wirtualny i zacząć sprzedawać online.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej firmy, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z e-commerce, czy też dużym przedsiębiorstwem szukającym nowych możliwości, omawiane narzędzie może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Ale zanim przystąpimy do głębszych zagadnień, pozwól, że najpierw wyjaśnimy, czym jest WooCommerce. Jeśli teraz zastanawiasz się, ile może kosztować założenie i utrzymanie sklepu, nie martw się – o tym także porozmawiamy!

Najważniejsze zostawiliśmy jednak na koniec. Pod koniec pokażemy Ci bowiem jak zacząć z WooCommerce. Przedstawimy Ci wszystko krok po kroku tak byś mógł rozpocząć sprzedawać swoje produkty lub usługi bez pomocy zewnętrznego programisty.

 

 

Co to jest WooCommerce?

WooCommerce to darmowy plugin do WordPressa, który dodaje na Twojej stronie funkcjonalność pełnoprawnego sklepu online. Charakteryzuje się prostotą, wszechstronnością oraz możliwością szybkiej instalacji i konfiguracji. Wszystko to jest możliwe – z reguły – przy pomocy kilku lub kilkunastu kliknięć myszki.

woocommerce - co to jest?

 

Jeśli już teraz korzystasz z WordPressa, to świetnie! Jako że WooCommerce jest wtyczką, pierwszy etap tworzenia sklepu internetowego WooCommerce masz już bowiem za sobą!

Ale nawet jeśli nie masz jeszcze swojej strony internetowej, nie martw się – instalacja WordPress jest banalnie prosta i chętnie pomożemy Ci zacząć i zbudować całą witrynę e-commerce od podstaw.

Warto wiedzieć: Jeśli jeszcze nie stworzyłeś strony WordPress, zachęcamy Cię do skorzystania z bezstresowej instalacji oferowanej przez naszą firmę hostingową JCHost.pl. Wystarczy, że zamówisz u nas pakiet hostingowy, a my zainstalujemy WordPressa za Ciebie – całkowicie za darmo!

 

Gdy definicję mamy już za sobą, teraz przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego WooCommerce jest tak popularne i jakie korzyści możemy z niego czerpać.

Oto najważniejsze zalety WooCommerce:

 • Darmowe i otwarte źródło: Na samym początku trzeba wspomnieć, że WooCommerce jest dostępne całkowicie za darmo. To oznacza, że nie musisz płacić za samą platformę ecommerce, co może znacząco obniżyć koszty prowadzenia sklepu online. Otwarte źródło oznacza również, że jest dostępne dla wszystkich, a społeczność WooCommerce stale się rozwija i udoskonala platformę.
 • Elastyczność: WooCommerce jest niesamowicie elastyczne. Możesz go dostosować do swoich potrzeb, niezależnie od rodzaju produktów, które sprzedajesz. Niezależnie czy sprzedajesz fizyczne towary, cyfrowe produkty, usługi czy nawet subskrypcje, WooCommerce pozwoli Ci stworzyć sklep online, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.
 • Bogate funkcje: Ta platforma nie jest tylko skromnym narzędziem. WooCommerce oferuje bogate funkcje, które pomagają w zarządzaniu sklepem, w tym zarządzanie zamówieniami, śledzenie stanów magazynowych, akceptowanie różnych metod płatności, dostarczanie produktów cyfrowych i wiele więcej.
 • Skalowalność: Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy prowadzisz już duży biznes, WooCommerce jest skalowalne. Tym samym, możesz zacząć od niewielkiego sklepu i stopniowo rozwijać go w miarę wzrostu Twojej działalności – bez ograniczeń liczby produktów i usług po stronie systemu.
 • Dostępność rozszerzeń: Istnieje mnóstwo dostępnych wtyczek WordPress, które pozwalają rozszerzyć możliwości WooCommerce. Możesz dostosować sklep do swoich indywidualnych potrzeb, dodając różnego rodzaju funkcje, takie jak np. niestandardowe metody płatności czy pop-upy sprzedażowe.
 • Przyjazne dla SEO: Jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu w wyszukiwarkach (a powinno), to powinieneś wiedzieć, że WooCommerce jest przyjazne dla SEO. Pomaga w optymalizacji treści, metadanych, mapy witryny i innych czynników, które wpływają na widoczność Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania.
 • Wsparcie społeczności: Społeczność WooCommerce jest ogromna i aktywna. Możesz znaleźć wiele źródeł wsparcia, w tym fora, dokumentację, blogi i wiele innych. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, zawsze jest ktoś, kto może Ci pomóc. Najlepszym przykładem jest nasz blog!

 

Teraz, gdy masz lepsze zrozumienie tego, czym jest WooCommerce i dlaczego jest tak popularne, możesz się zastanawiać, ile to wszystko kosztuje w praktyce, bo przecież „nie ma nic za darmo”. Śpieszymy się z wyjaśnieniami!

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Ile kosztuje sklep WooCommerce?

Jednym z największych atutów WooCommerce jest to, że sam plugin jest w pełni darmowy. Możesz go pobrać, zainstalować i korzystać z jego podstawowych funkcji bez ponoszenia kosztów licencji. To fantastyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sprzedażą online.

woocommerce - ile kosztuje?

 

Jednakże, zanim zaczniesz radować się brakiem wydatków, pamiętaj, że koszty związane z utrzymaniem sklepu WooCommerce są pośrednio związane z prowadzeniem strony WordPress i mogą się różnić w zależności od Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

Oto, jakie wydatki musisz wziąć pod uwagę:

 • Hosting: Na samym początku musisz mieć miejsce, gdzie Twój sklep będzie działał online. Hosting WWW jest kluczowy dla wydajności i stabilności Twojej strony internetowej. Koszty hostingowe mogą się różnić w zależności od dostawcy i planu, ale zazwyczaj – dla przeciętnej wielkości witryny – wynoszą od około 150 do 400 zł rocznie.
 • Motyw: Choć WooCommerce oferuje wiele darmowych motywów, możesz zdecydować się na płatny motyw, który zapewni Ci bardziej zaawansowane funkcje i bardziej ekstrawagancki design. Koszty motywu mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów.
 • Rozszerzenia i wtyczki: Nie inaczej jest w przypadku wtyczek! Jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcji, których nie znajdujesz w darmowych pluginach WooCommerce, możesz być zainteresowany zakupem płatnych rozszerzeń. Koszty tych dodatków również mogą się różnić, ale z reguły wynoszą kilkanaście dolarów.
 • Projekt graficzny: Jeśli chcesz, aby Twój sklep był unikalny i dostosowany do Twojej marki, możesz zatrudnić projektanta graficznego lub agencję, która zajmuje się tworzeniem stron i sklepów WordPress. Koszty projektu graficznego mogą być znaczne, zwłaszcza jeśli masz szczególne wymagania.
 • Programista: Jeśli planujesz stworzyć niestandardowe rozwiązania lub dostosować WooCommerce do swoich potrzeb, do pracy będzie musiał zostać zatrudniony programista WooCommerce. Stawki godzinowe specjalistów z tej dziedziny nie są wygórowane ze względu na duży rynek i będą zależały od skomplikowania zadań oraz ich zakresu.

 

Podsumowując, WooCommerce jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach początkowych, ponieważ sam plugin jest darmowy.

W miarę rozwoju sklepu i zwiększania jego funkcjonalności, mogą się jednak pojawić dodatkowe wydatki związane z hostingiem, motywem, rozszerzeniami i – ewentualnie – z usługami profesjonalistów. Dlatego warto zacząć od planu i dokładnie określić swoje potrzeby, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

 

 

6 kroków, jak zacząć z WooCommerce

Teraz, gdy już wiemy, czym jest omawiany system i rozważyliśmy koszty związane z utrzymaniem sklepu, przyszedł czas na konkretne kroki, które poprowadzą Cię przez proces rozpoczęcia działalności.

Zaczniemy od początku, czyli od wyboru hostingu i instalacji WordPressa przy pomocy instalatora.

Oto, jak zacząć z WooCommerce:

 

Krok 1: Wybierz hosting

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia działalności z WooCommerce jest wybór odpowiedniego hostingu. Ten wybór ma kluczowe znaczenie dla wydajności i dostępności Twojego sklepu online.

woocommerce - jak-zaczac - wybor hostingu

 

Pewnie teraz zastanawiasz się, jaki hosting wybrać. Nie odpowiemy na to pytanie wprost, ponieważ jako firma hostingowa nie bylibyśmy obiektywni.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 • Wydajność: Upewnij się, że hosting oferuje wystarczającą moc obliczeniową i przepustowość, aby zapewnić płynne działanie sklepu, nawet w czasach wzmożonego ruchu.
 • Wsparcie techniczne: Sprawdź na podstawie opinii, czy dostawca hostingowy oferuje dobre wsparcie techniczne. W razie problemów będziesz potrzebować szybkiej pomocy.
 • Cena: Porównaj ceny różnych planów hostingowych i zastanów się, jakie opcje najlepiej pasują do Twojego budżetu.

 

Krok 2: Zainstaluj WordPressa

Po wyborze hostingu, czas na instalację WordPressa. Wielu dostawców hostingu oferuje narzędzia do automatycznej instalacji tego systemu CMS, co znacznie ułatwia proces.

woocommerce - jak-zaczac - instalacja wordpressa

 

Oto jak to zrobić przy pomocy autoinstalatora:

 1. Zaloguj się do panelu hostingowego dostawcy hostingu.
 2. Wybierz opcję „Instalator aplikacji” lub podobną.
 3. Wybierz „CMS WordPress” jako platformę, którą chcesz zainstalować.
 4. Wybierz domenę, na której chcesz zainstalować WordPressa (jeśli masz kilka domen).
 5. Wprowadź nazwę użytkownika, hasło i inne niezbędne dane.
 6. Kliknij „Zainstaluj” i poczekaj, aż autoinstalator zakończy proces.

 

Po zakończeniu instalacji będziesz mógł zalogować się do panelu administracyjnego WordPressa za pomocą nazwy użytkownika i hasła, które wcześniej podałeś.

Warto wiedzieć: Tak jak wspomnieliśmy na początku, posiadając hosting WordPress z oferty JCHost.pl, możesz skorzystać z tzw. bezstresowej instalacji. Polega ona na tym, że cały proces instalacyjny zostanie wykonany przez naszego administratora – całkowicie za darmo!

 

Krok 3: Wybierz motyw

Teraz, gdy masz już WordPressa zainstalowanego na swoim hostingu, czas wybrać motyw. Jest to swego rodzaju szablon, który determinuje wygląd i układ Twojej strony internetowej.

woocommerce - jak zaczac - wybor motywu

 

WooCommerce działa dobrze z wieloma motywami, więc masz szerokie pole do wyboru. Możesz znaleźć darmowe szablony w repozytorium motywów WordPressa lub zdecydować się na płatny motyw, który oferuje dodatkowe funkcje i dostosowanie.

Po zainstalowaniu motywu możesz go dostosować do swoich potrzeb, dodając własne logo, kolory i treści.

 

Krok 4: Zainstaluj i aktywuj WooCommerce

Gdy Twoja witryna internetowa jest już gotowa, przyszedł czas na właściwe rozpoczęcie przygody z WooCommerce. Aby to zrobić, wystarczy postępować tak, jakbyś instalował jakikolwiek inny plugin z repozytorium WordPressa.

woocommerce - jak-zaczac - instalacja wtyczkiwoocommerce

 

Oto jak zainstalować WooCommerce:

 1. W panelu administracyjnym, przejdź do zakładki „Wtyczki” i kliknij „Dodaj nową”.
 2. W polu wyszukiwania wpisz „WooCommerce”.
 3. Znajdź wtyczkę WooCommerce w wynikach wyszukiwania i kliknij „Zainstaluj teraz”.
 4. Po zainstalowaniu, kliknij „Aktywuj”.

 

Krok 5: Skonfiguruj podstawowe ustawienia

Po aktywowaniu WooCommerce, pierwszym krokiem w konfiguracji jest dostosowanie podstawowych ustawień sklepu. Aby to zrobić, przejdź do zakładki „WooCommerce” w panelu administracyjnym WordPressa i wybierz „Ustawienia”.

woocommerce - jak-zaczac - konfiguracja ustawien

 

Oto kilka kluczowych ustawień do skonfigurowania:

 • Generalne: Tutaj możesz określić podstawowe informacje o swoim sklepie, takie jak nazwa sklepu, adres i waluta, w której będą wyświetlane ceny.
 • Produkty: Skonfiguruj jednostki miary, jednostki wagowe i sposób wyświetlania cen produktów.
 • Podatki: Skonfiguruj stawki podatkowe zgodnie z przepisami obowiązującymi w Twoim regionie.
 • Dostawa: Określ metody dostawy, koszty i obszary dostawy.
 • Płatności: Skonfiguruj dostępne metody płatności, takie jak karty kredytowe, PayPal itp.

 

Krok 6: Dodaj pierwszy produkt

Twój sklep jest już prawie gotowy, by obsłużyć pierwszego klienta! Brakuje w nim tylko tego, czego szuka każdy kupiec. Przyszedł więc czas, aby dodać pierwszy produkt WooCommerce.

woocommerce - jak-zaczac - dodawanie pierwszego produktu

 

Oto, jak dodać produkt w sklepie WooCommerce:

 1. Przejdź do zakładki „Produkty” w panelu administracyjnym.
 2. Wybierz „Utwórz produkt”.
 3. Wypełnij niezbędne informacje, takie jak nazwa produktu, cena, opis i kategorie.
 4. Dodaj zdjęcia produktów lub usługi, aby zadbać o atrakcyjną prezentację towaru.
 5. Kliknij niebieski przycisk „Zapisz”.

 

Warto wiedzieć: Po dodaniu produktów możesz nimi zarządzać, edytować ich szczegóły i monitorować stan magazynu za pomocą panelu WooCommerce.

 

Pamiętaj, że to tylko początek konfiguracji WooCommerce. Dzięki omawianemu pluginowi, możesz bowiem dostosować swój sklep, dodawać nowe produkty, zarządzać zamówieniami i śledzić swoje wyniki sprzedaży. Przy odrobinie cierpliwości i eksperymentowania, stworzysz sklep internetowy dostosowany do swoich potrzeb i gotowy do przyciągnięcia mas klientów.

 

 

Podsumowanie

Dzięki naszemu przewodnikowi WooCommerce, dowiedziałeś się, czym dokładnie jest ta potężna platforma sprzedażowa i jak rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem sklepu internetowego.

W ramach podsumowania przypomnimy, że WooCommerce to darmowy plugin do WordPressa, który przekształca Twoją stronę internetową w pełnoprawny sklep online. Jest elastyczny, bogaty w funkcje i przyjazny dla SEO, co czyni go doskonałym wyborem dla właścicieli firm, którzy chcą wejść na rynek e-commerce.

Chociaż sam plugin WooCommerce jest darmowy, istnieją inne koszty związane z prowadzeniem sklepu online, takie jak hosting, motyw, rozszerzenia i ewentualne usługi profesjonalistów. Ważne jest, aby starannie rozważyć te koszty i dostosować je do swojego budżetu.

Instalacja i konfiguracja omawianego pluginu jest stosunkowo prosta. Zaczyna się – tak jak przy tworzeniu standardowej strony – od wyboru hostingu i instalacji WordPressa, a kończy na konfiguracji podstawowych ustawień i dodawaniu pierwszych produktów do sklepu.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!