Dlaczego potrzebujesz certyfikatu SSL

 

Jeśli Twoja witryna nadal działa na HTTP – musisz rozważyć kupno certyfikatu SSL.

Jako że pożegnaliśmy się z rokiem 2017 i patrzymy w przyszłość, jedno słowo powinno być na myśli każdego – szyfrowanie. W ostatnim roku, przeglądarki zaczęły pchać sieć w kierunku zaszyfrowanych połączeń HTTPS. Począwszy od stycznia, Google oraz Mozilla zaktualizowały swoje przeglądarki i zaczęły oznaczać witryny HTTP jako „Niezabezpieczone”, jeśli były na nich obecne pola z hasłami.

Aktualnie owe ostrzeżenia stają się jeszcze bardziej rygorystyczne i status „Niezabezpieczona” wyświetlany jest, jeżeli na stronie znajdują się np. zwykłe pola tekstowe. To jednak nie koniec! Cały ten proces rozwija się teraz szybciej niż wcześniej i już w niedalekiej przyszłości (najprawdopodobniej na początku wiosny) przeglądarki zaczną aktywniej oznaczać dowolne strony korzystające ze zwykłego protokołu HTTP – jako niebezpieczne.

Warto napisać powyższą sentencję jeszcze raz, aby jak najlepiej zobrazować i podkreślić nadchodząca przyszłość w internecie: Jeśli wiosną wejdziesz na swoją stronę bez zainstalowanego certyfikatu SSL (niezależnie od tego, co na tej stronie się znajduje), ujrzysz informację o tym, że Twoja witryna jest „Niebezpieczna”.

 

Jeżeli śledziłeś przez ostatni rok postępy technologiczne, stricte dla stron internetowych, ta wiadomość nie jest dla Ciebie zaskoczeniem. Zwlekanie jest ludzką cechą i nadal istnieją miliony stron internetowych (niektóre są całkiem duże), które nie rozwiązały tego problemu.

Oczywiście, nie ma tragedii, jeśli dowiedziałeś się o tym dopiero z tego artykułu. Lepiej późno, niż wcale!

Czy wiesz, że korzystanie z certyfikatu SSL jest nagradzane przez wyszukiwarki, m.in. przez Google, Bing i YAHOO, jeśli chodzi o SEO (Search Enginge Optimization). Bez certyfikatu SSL, osiągnięcie wymarzonej pozycji w Google może Ci się nie udać.

Dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny?

Odpowiedź jest prosta. Przeglądarki internetowe zaczynają wymagać tego, jako podstawowego standardu. Internet, jaki znamy, jest zbudowany na protokole HTTP, czyli Hypertext Transfer Protocol. Podczas gdy HTTP działało znakomicie przez ostatnie dwie dekady, dopiero w ostatnim roku zaczęto szerzej poruszać jedną kluczową wadę, czyli fakt że nie jest ono w pełni bezpieczne. Wszelkie informacje przesyłane za pośrednictwem połączenia HTTP są otwarte. To oznacza, że owe połączenia można ‘podsłuchać’, czyli wykraść informacje poprzez np. ustawienie się pomiędzy użytkownikiem, a serwerem (tzw. atak Man-in-the-middle).

Po zainstalowaniu certyfikatu SSL, możesz rozpocząć korzystać z HTTPS zamiast HTTP. HTTPS, czyli Hypertext Transfer Protocol Secure, jest bezpieczną wersją protokołu HTTP, wykorzystującą szyfrowanie zarówno do uwierzytelniania serwera, jak i do ochrony przesyłanych informacji. Tym samym łatwo odgadnąć, dlaczego przeglądarki dążą do uzyskania takiego standardu – bezpieczeństwo informacji jest w dzisiejszych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek.

 

Dlaczego to przeglądarki dyktują zasady?

Przede wszystkim przeglądarki są w pozycji, która dosłownie, pozwala im decydować i dyktować warunki. Czy umiesz odpowiedzieć na to, jak korzystać z Internetu bez komputera lub przeglądarki? Odpowiedź z reguły jest prosta i brzmi „chyba nie”. Internauci potrzebują przeglądarek do surfowania po necie, a firmy do prawidłowego wyświetlania swoich stron internetowych, gdy ktoś je odwiedzi.

Jeżeli przeglądarka mówi witrynie „Zrób to, inaczej zamierzamy Cię ukarać”, Twoje pole do ‘obrony’ jest ograniczone. Przeglądarki mają po prostu wielką moc. I choć brzmi to dość tajemniczo to nie można się spierać, że są to narzędzia, które pochwalić po prostu trzeba. Bezpieczne połączenia oznaczają większe bezpieczeństwo, co z kolei tworzy bezpieczniejszy internet.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Może moja strona nie potrzebuje SSL?

Przykro nam to pisać, ale jesteś w błędzie. W tym momencie nie chodzi oto, kto potrzebuje certyfikatu SSL, a kto nie. Chodzi oto, że przeglądarki chcą przenieść cały Internet na połączenie HTTPS (i chwała im za to!).

Poza powyższym, istnieje jeszcze kilka ważnych powodów, dla których warto wprowadzić SSL, a jednym z nich jest HTTP/2. HTTP/2 jest następcą podstawowego HTTP: jest szybszy, działa lepiej i pobija na głowę starsze protokoły. W dużej części przypadków, wymaga również bezpiecznych połączeń. Wdrożenie HTTP/2 było stopniowe, ale powoli staje się nowym standardem, który Internet chce przyjąć powszechnie. W skrócie, kupno protokołu SSL ułatwia przejście na HTTP/2.

Jak właściwie działa SSL?

Certyfikat SSL jest malutkim fragmentem oprogramowania instalowanym na serwerze, który pozwala zarówno uwierzytelnić wspomniany serwer, jak i wymusić na nim korzystanie z bezpiecznego połączenia. Zaczynasz od kupienia certyfikatu SSL, który planujesz użyc dla swojej witryny, a następnie skonfigurowania domeny tak, by wskazywała adresy HTTPS, zamiast HTTP.

Gdy połączenie zostanie udostępnione na żywo, a odwiedzający zaczną wchodzić na Twoją stronę, serwer wyśle kopię samego certyfikatu wraz z kluczem publicznym podczas pierwszego połączenia. Następnie przeglądarka użytkownika zacznie używać certyfikatu oraz klucza publicznego (Public Key Infrastructure) do uwierzytelnienia serwera przed wymianą tzw. symetrycznych kluczy sesji, tworząc tym samym zaszyfrowane połączenie.

 

Podsumowując

Nie sposób zaprzeczyć, iż rok 2017 zapoczątkował wiele kluczowych zmian, które przyczynią się do poprawienia funkcjonowania Internetu oraz zwiększenia bezpieczeństwa podczas korzystania z niego. 

Mimo iż powtórzyliśmy to już kilka razy, chcemy napisać to raz jeszcze: jeżeli nie posiadasz na swojej stronie połączenia HTTPS, zakup certyfikat SSL jak najszybciej! Nie jest to coś opcjonalnego, używanego tylko przez wielkie platformy ecommerce. To przyszłość internetu, która sprawi, że to, z czego korzysta prawie każdy, stanie się bezpieczniejsze. A taka idea powinna być wspierana przez każdego właściciela strony – szczególnie jeśli (realny) koszt certyfikatu SSL zaczyna się już od 49,99 zł / rocznie. 

P.S. Prosimy o ostrożność przy zamawianiu certyfikatów SSL podczas \”niesamowitych promocji\”, ponieważ nic na świecie nie jest \’za darmo\’ (no chyba że darmowe przeniesienie Twoich stron i sklepów czy darmowa instalacja SSL przez zespół JCHost.pl – gwarancja braku ukrytych kosztów).

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordpressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!