12 sposobów, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym

 

Jak zwiększyć sprzedaż

Każdy, kto posiada sklep internetowy, chce maksymalnie zwiększyć sprzedaż. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić. W praktyce rozwiązań jest sporo – od tych, które dotyczą małych poprawek w działaniu sklepu internetowego, aż po te, które wprowadzają drastyczne zmiany w strategii marketingowej.

jak zwiekszyc sprzedaz w sklepie internetowym

 

Zacznijmy od tego, iż cały proces optymalizacji pod kątem sprzedaży (będącej jednocześnie optymalizacją konwersji) skupia się na 2 kwestiach: kwalifikowalności ruchu oraz doświadczeniu klienta.

Pierwsza kwestia dotyczy tego, czy odwiedzający w ogóle rozważają zakup Twoich produktów/usług. Jeśli nie, to dlaczego? Z kolei druga uwzględnia to, jak czuje się użytkownik i jak ocenia swoje doświadczenie w sklepie. Jeśli źle, to dlaczego?

Jak widać, trzeba więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą nam w ulepszeniu naszej działalności ogólnie.

Jeśli ten wstęp Cię zainteresował i sam szukasz możliwych strategii marketingowych, które możesz wykorzystać przy niskim budżecie, w celu zwiększenia sprzedaży internetowej – dobrze trafiłeś!

Dzisiejszy poradnik będzie poruszał zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Poznasz w nim sposoby, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, połączone z ciekawymi technikami optymalizacyjnymi.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym: 12 sposobów

Poniżej znajdziesz listę najbardziej efektywnych sposobów na zwiększenie sprzedaży internetowej. Są to powszechnie znane działania marketingowe wraz z praktycznym i łatwym do zrozumienia opisem.

Zanim zaczniesz… w momencie wdrażania metod zwiększania sprzedaży musisz pamiętać o jednym – nie jesteś całym światem. Wprowadzając zmiany nie wyciągaj wniosków tylko na podstawie osobistych preferencji. Uwzględnij preferencje swojej grupy odbiorców. ‘Wejdź w skórę klienta’ i spełniaj jego oczekiwania.

Nie bez powodu mówi się, że to klient jest najważniejszy. Bowiem to zadowoleni klienci są najlepszym sposobem na większe zyski. Ale do rzeczy!

Oto 12 sposobów, jak zwiększyć sprzedaż w Internecie:

 

1. Zdobądź świetną witrynę

Krótko mówiąc: ludzie kupują oczami. Dotyczy to nie tylko produktów na półkach sklepowych, ale również produktów i usług w Internecie. Atrakcyjna witryna internetowa sprzedaje się lepiej, niż witryna niezachęcająca swoim designem.

atrakcyjny sklep internetowy

 

Takie firmy jak Apple czy Nike nie wydają milionów na projektowanie dla samej przyjemności. Robią to, bo wiedzą, że prezencja ma znaczenie.

Jeśli sam zbudowałeś swój sklep internetowy, pomimo braku doświadczenia w tworzeniu stron – zastanów się, czy nie popełniłeś błędu. Nie da się zarabiać pieniędzy bez ich wydawania. Dokładnie przeanalizuj, czy wygląd Twojego sklepu wzbudza zaufanie i zachęca klienta do zakupu. Jeśli nie – zatrudnij programistę.

 

2. Zawsze dodawaj treść wysokiej jakości

Podobnie jak wygląd witryny, tak wygląd treści ma ogromne znaczenie. Jakość zawartości, która jest dostępna w Twoim sklepie lub którą publikujesz na blogu, determinuje w jaki sposób potencjalni klienci będą postrzegać Twój Internetowy dobytek.

tresc wysokiej jakosci

 

W dzisiejszych czasach ludzie nie czytają tekstu w Internecie, tylko go skanują. Treści w Twojej witrynie nie muszą być idealne, ale muszą wyglądać profesjonalnie i być dostosowane do Twojej marki oraz jej filozofii.

Porównaj publikowane treści do tego, co publikuje konkurencja lub popularne serwisy internetowe. Oceń czy opisy produktów, posty i zajawki są przeciętne, dobre czy wyjątkowe? Następnie zrób wszystko, by były przynajmniej wyjątkowe.

 

3. Poznaj upselling i cross-selling

Celem upsell jest zaoferowanie alternatywnego produktu w wyższej cenie i o wyższej jakości, aby… zwiększyć zyski. Celem cross-sell jest zaoferowanie uzupełniających produktów, pasujących do wybranej już opcji, aby… zwiększyć zyski.

upselling i cross-selling w sklepie internetowym

 

Oba te pomysły są odpowiedzialne za średnio 10-25% przychodów z handlu elektronicznego w większych sklepach. Wielu specjalistów uznaje je za świetną taktykę, aby zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.

Przemyśl, czy możesz wykorzystać metodę upsell lub cross-sell w swojej witrynie tak, by nie irytowała klienta i faktycznie powiększała przychód. W tym celu musisz zidentyfikować możliwe kombinacje produktów, a następnie stworzyć określone schematy.

 

4. Pochwal się opiniami

Opinie i rekomendacje klientów są dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W gruncie rzeczy pozytywna recenzja to jeden z najcenniejszych zasobów, jakie Twój klient może Ci dostarczyć – zaraz po jego pieniądzach.

opinie klientow sklepu

 

Nic nie działa na potencjalnego klienta tak dobrze, jak rzeczywiste dowody satysfakcji od klientów, którzy go uprzedzili. Jest to szczególnie ważne dla nowopowstałych i mało znanych sklepów internetowych.

Nie bagatelizuj statystyki mówiącej o tym, że blisko 86% konsumentów często lub bardzo często czyta recenzje przed dokonaniem zakupu. Postaraj się uzyskiwać pozytywną opinię od każdego klienta, z którym masz kontakt, a następnie wyświetlaj ją w swoim sklepie, by zwiększyć sprzedaż.

 

5. Dodaj czat na żywo

Czat na żywo to prosty sposób na zwiększenie zaufania, ponieważ pozwala klientowi na rozmowę z realnym człowiekiem. Jednocześnie zwiększa on też szansę, że klient po rozmowie dokona zakupu właśnie w Twoim sklepie internetowym.

czat na zywo w sklepie online

 

Gdy mowa o preferencjach Internautów, live chat jest liderem. Klienci wolą korzystać z niego, niżeli z wiadomości e-mail czy komunikatora na social-media.

Dodanie live-chatu jest proste, jeśli korzystasz z systemu CMS lub platformy e-commerce. Wtedy wystarczy, że skorzystasz z gotowych rozszerzeń, takich jak wtyczki czatu na żywo dla WordPress. Wiele z tych narzędzi oferuje dedykowane aplikacje mobilne, które pozwalają na zarządzanie czatem gdziekolwiek jesteś.

 

6. Stwórz poczucie pilności

Szybki wzrost konsumpcji towarów jest spowodowany między innymi naszymi decyzjami zakupowymi podjętymi pod wpływem impulsu. W życiu ogólnie kierujemy się emocjami – robimy to też w trakcie zakupów online. Jako właściciel sklepu internetowego, możesz to wykorzystać.

poczucie pilnosci, a sprzedaz online

 

Poczucie pilności to efekt, który wzbudza u klienta niepokój przed utratą. Może to być utrata możliwości zakupu albo utrata dodatkowej zniżki.

Pomyśl nad skorzystaniem z gotowych narzędzi dodających omawiane poczucie pilności. Mogą to być ograniczono czasowo oferty (np. kupony rabatowe czy darmowa wysyłka) czy publicznie dostępny stan magazynowy informujący o ostatnich sztukach w magazynie.

 

7. Wykorzystaj remarketing

Wiara w natychmiastowe konwersje od klientów, którzy znaleźli się w Twoim sklepie po raz pierwszy, jest zgubna. Właśnie dlatego marketerzy wymyślili coś takiego jak remarketing, czyli jeden z najskuteczniejszych i najtrudniejszych sposobów na zwiększenie sprzedaży w Internecie.

remarketing zwiekszajacy sprzedaz

 

Remarketing to kierowanie reklamy do osób, które odwiedziły witrynę, ale nie zdecydowały się na zakup. Ma on na celu zachęcić niezdecydowanych klientów do powrotu i dokonania zakupu.

Spróbuj połączyć kampanię remarketingową z poczuciem pilności. Jeżeli nie posiadasz doświadczenia w sprzedaży i nie znasz się na zarządzaniu kampaniami na Facebooku czy w Google Ads – skorzystaj z usług agencji marketingowej.

 

8. Skontaktuj się z influencerami

Influencerzy mają dużo do powiedzenia w mediach społecznościowych. Kiedy mówią o czymś pozytywnie, często staje się to trendem i ulubionym produktem wśród ich odbiorców. Mądrze zaplanowana współpraca z takimi osobami może drastycznie zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.

influencerzy w internecie

 

Reklama na koncie influencera to często połączenie poczucia pilności z marketingiem afiliacyjnym i pozytywną rekomendacją. Influencer poleca bowiem produkt, często informując o ograniczonym czasowo rabacie, za co otrzymuje wynagrodzenie lub prowizję.

Podejmij próbę kontaktu z wpływowymi osobami z Twojej branży, którzy prowadzą konta na social-media, kanał na YouTube lub własny serwis informacyjny. Postaraj się zrozumieć ich oczekiwania, a następnie zaoferuj – jeśli to możliwe – propozycję nie do odrzucenia.

 

9. Zapewnij solidną gwarancję

„Satysfakcja gwarantowana” – ten zwrot zna prawie każdy. Kiedyś był on jedną z głównych części przekazu znanych marek. Dzisiaj wiele mniejszych firm korzysta z niego, by zwiększyć sprzedaż. Jest ku temu powód.

gwarancja w sklepie online

 

Aż 70% konsumentów czyta politykę zwrotów przed dokonaniem zakupu. Zaoferowanie gwarancji zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pewności, że produkt lub usługa mają wysoką jakość.

Gwarancja to nie tylko zapewnienie, że produkt będzie działał przez 2 lata. Gwarancją może być też pełny zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni albo 14-dniowy okres próbny usługi. Zastanów się, czy możesz zaoferować solidną gwarancję swoim klientom. Jeśli tak – zrób to!

 

10. Dopasuj stronę docelową do reklamy

Przy wykorzystaniu płatnych reklam jako części strategii marketingowej, istnieje jedna prosta zmiana, która – z niewiadomych przyczyn – może kolosalnie zwiększyć współczynnik konwersji. Jest nią dopasowanie wyglądu sklepu do wyglądu reklamy (lub na odwrót).

reklama i strona docelowa

 

Zamiast poświęcać cały swój czas na testowanie różnych wariantów reklam, warto popracować nad ich korelacją ze stroną. Ta korelacja zachęca użytkowników do rejestracji i kupowania produktów.

Jeśli reklama zainteresowała odbiorcę, oznacza to, że witryna o tym samym wyglądzie również go zainteresuje. Wykorzystaj spójność przekazu jako swoją broń w walce o klienta. Twórz reklamy, które wyglądem zbliżają się do Twojej strony lub sklepu internetowego.

 

11. Uprość proces zamówienia

Każdy dodatkowy krok w procesie składania zamówienia sprawia, że jego ukończenie jest bardziej skomplikowane. W momencie próby dokonania zakupu, im coś bardziej skomplikowane, tym gorzej. Właśnie dlatego optymalizacja tego procesu jest niebywale ważna.

proces zamowienia w sprzedazy

 

Wszystkie utrudnienia podczas składania zamówienia – niezależnie od ich wagi – są dobrym sposobem na zmniejszenie sprzedaży. To raczej ostatnia rzecz, na jakiej Ci zależy.

Postaraj się zawrzeć cały proces zamówienia oraz wszystkie szczegóły dotyczące płatności na jednej stronie. Najlepiej, jeśli dokonanie zakupu będzie wymagało od klienta wykonania maksymalnie 4 kroków – od dodania do koszyka, aż po dokonanie płatności.

 

12. Efektywnie reklamuj sklep

Czasy, kiedy jedynym kanałem reklamowym było radio i TV już dawno przeminęły. Dzisiaj dostępnych są dziesiątki innych działań marketingowych, które pozwalają promować sklep internetowy. Do najskuteczniejszych można zaliczyć e-mail marketing i content-marketing.

reklama sklepu internetowego

 

Bezpłatne wersje próbne, limitowane oferty czy treści edukacyjne to jedynie kilka przykładowych rozwiązań, które można określić mianem efektywnych w reklamie sklepu.

Nie idź przetartymi szlakami. Zamiast tego skorzystaj z nowoczesnych metod marketingu. Utworzenie bloga i dodawanie wartościowej treści, połączone z przemyślanymi kampaniami reklamowymi, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

 

Podsumowanie

Każdy właściciel sklepu internetowego chce sprzedawać więcej produktów, za większą cenę i w większej ilości. Wszystko po to, by maksymalizować swoje zyski.

Ustalenie, jak zwiększyć sprzedaż online, jest kwestią poznania odbiorców, zbudowania z nimi relacji, a następnie przekonania ich, że powinni dokonać zakupu właśnie u Ciebie.

Możesz to zrobić korzystając z jednego, kilku lub wszystkich sposobów, które dzisiaj wymieniliśmy. Większość gigantycznych sklepów internetowych z nich korzysta i możliwe, że dziś jest ten dzień, w którym Ty też zaczniesz!

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!