Certyfikat SSL – co to jest i jakie są rodzaje? 

 

Certyfikat SSL

Czy zauważyłeś kiedyś, że niektóre adresy URL zaczynają się od http://, podczas gdy inne od https://? Jeśli tak, najprawdopodobniej zorientowałeś się też, że te dodatkowe „s” pojawia się najczęściej podczas przeglądania stron internetowych wymagających podania poufnych informacji, np. podczas płacenia rachunków online.

certyfikat ssl

 

Skąd bierze się i co oznacza te dodatkowe „s”? Mówiąc wprost, owa literka jest skrótem od słowa ‘Secure’ i oznacza, że połączenie z tą witryną jest zabezpieczone.

Technologia, która napędza wspomniane zabezpieczenie nazywa się SSL (Secure Sockets Layer). Jest to protokół służący do szyfrowania przesyłanych danych między przeglądarką użytkownika a odwiedzaną przez niego witryną. Aby z niego skorzystać, jako administrator witryny, musisz zainstalować certyfikat SSL.

W tym przewodniku poznasz najważniejsze informacje na temat owego certyfikatu. Na początku odpowiemy, czym jest certyfikat SSL, dlaczego go potrzebujesz i ile kosztuje, a następnie przedstawimy 3 rodzaje w jakich występuje.

 

 

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to mały plik danych, który kryptograficznie ustanawia zaszyfrowane połączenie między serwerem internetowym a przeglądarką. Połączenie to gwarantuje, że wszystkie przesyłane dane pozostają bezpieczne.

certyfikat ssl - co to jest?

 

Gdy trafisz na stronę z formularzem do wypełnienia i przesłania, na której nie ma certyfikatu SSL, wprowadzone informacje mogą zostać przechwycone przez hakera. W żargonie hakerów to „przechwycenie” jest często określane jako atak typu man-in-the-middle.

Atak ten polega na umieszczeniu przez hakera małego, trudnego do wykrycia programu do nasłuchiwania na serwerze obsługującym witrynę internetową. Ów program czeka w tle, aż odwiedzający zacznie wpisywać informacje w formularzu, a następnie uaktywnia się, aby rozpocząć ich przechwytywanie i odesłanie z powrotem do hakera. Przerażające, prawda?

Kiedy jednak odwiedzisz witrynę zaszyfrowaną za pomocą SSL, Twoja przeglądarka nawiąże tzw. bezpieczne połączenie, które zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych. To szyfrowanie sprawia, że nikt poza Tobą i właścicielem witryny nie będzie mógł uzyskać dostępu do tego, co wpisujesz.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Dlaczego strony potrzebują certyfikatu SSL?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, strona internetowa potrzebuje certyfikatu SSL, aby zapewnić bezpieczeństwo danych użytkownika, zweryfikować własność witryny i tym samym uniemożliwić atakującym przechwycenie przesyłanych informacji lub utworzenie fałszywej wersji witryny.

zalety certyfikatu ssl

 

Oprócz owego zabezpieczenia, protokół HTTPS sprawia też, że Twoja witryna staje się bardziej wiarygodna z punktu widzenia użytkownika. Większość przeglądarek oznacza bowiem strony bez certyfikatu jako „niezabezpieczone”.

Warto wiedzieć: Zabezpieczenie witryny certyfikatem SSL jest jednym z wielu czynników rankingowych, który pozytywnie wpływa na pozycje Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

 

 

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Koszt certyfikatów SSL różni się w zależności od urzędu certyfikacji (tj. producenta) oraz rodzaju. Ich cena może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Co więcej, niektórzy dostawcy oferują dodatkowe usługi, które mogą wpłynąć na ostateczny koszt (np. instalacja certyfikatu).

cena certyfikatu ssl

 

Jako że certyfikat SSL jest zalecany, lecz niewymagany, wielu właścicieli witryn niechętnie decydowało się na jego zakup. Założyciele projektu o nazwie Let’s Encrypt postanowili to naprawić, ustanawiając bezpłatny urząd certyfikacji. Umożliwia on uzyskanie bezpłatnego certyfikatu SSL.

Warto wiedzieć: Instalacja bezpłatnego certyfikatu SSL Let’s Encrypt może okazać się wyzwaniem dla początkującego użytkownika, ponieważ wymaga znajomości kodowania i działania systemów serwerowych.

 

 

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Obecnie na rynku dostępne są 3 typy certyfikatów: Extended Validation (EV SSL), Organization Validation (OV) oraz Domain Validation (DV). Wszystkie z nich – oprócz dodania dodatkowej warstwy ochrony w postaci szyfrowania, które omówiliśmy wyżej – służą również do weryfikacji tożsamości właściciela witryny (uwierzytelnienie).

certyfikat ssl - rodzaje

 

Czym się różnią? W ogromnym skrócie, najważniejszą różnicą jest poziom wspomnianego szyfrowania oraz proces uwierzytelnienia niezbędny do ich uzyskania.

Oto 3 rodzaje certyfikatów SSL:

  • Domain Validation (DV) – Certyfikat DV zapewnia najszybszy i najbardziej opłacalny sposób na uzyskanie bezpiecznego połączenia, ponieważ proces uwierzytelnienia opiera się jedynie na udowodnieniu własności domeny i zwykle zajmuje nie więcej niż kilka minut. Po zainstalowaniu tego certyfikatu, w pasku adresu ujrzysz podstawowe wskaźniki zaufania, tj. ikonę zielonej kłódki i przedrostek https://.
  • Organization Validation (OV) – Certyfikat OV jest krokiem naprzód w stosunku do certyfikatu DV i może być wydany jedynie zarejestrowanej organizacji, a nie osobie fizycznej. Aby go otrzymać, oprócz potwierdzenia, że jesteś właścicielem domeny, musisz też przejść weryfikację firmy, która trwa z reguły kilka dni. Po jego instalacji, tak jak w przypadku certyfikatu DV, w pasku adresu wyświetlane zostają podstawowe wskaźniki zaufania.
  • Extended Validation (EV) – Certyfikat EV jest najdroższym typem certyfikatu, który wyróżnia się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Przed wydaniem, urząd certyfikacji przeprowadza rozszerzoną weryfikację wnioskującej organizacji, przy której potwierdzane jest prawne, fizyczne i operacyjne istnienie podmiotu, co może potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Po instalacji tego certyfikatu, w pasku adresu wyświetlana jest pełna nazwa zweryfikowanej firmy.

 

Co więcej, wszystkie rodzaje certyfikatów SSL mogą zostać zakupione w różnych wariantach dostosowanych do konkretnych środowisk internetowych.

Oto 3 warianty certyfikatów SSL:

  • Single – zabezpieczający pojedynczą nazwę domeny (np. jchost.pl), dostępny dla certyfikatu DV, OV i EV;
  • Wildcard – zabezpieczający pojedynczą nazwę domeny wraz z nieograniczoną liczbą jej subdomen (np. jchost.pl, blog.jchost.pl, panel.jchost.pl, …), dostępny dla certyfikatu DV i OV;
  • Multi-Domain – zabezpieczający wiele domen należących do jednej organizacji (np. jchost.pl, jchost.com, blog.jchost.pl, innadomena.pl, …), dostępny dla certyfikatu DV, OV i EV.

 

Posiadanie odpowiedniego certyfikatu SSL zabezpieczającego witrynę internetową ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zaufania wśród odwiedzających. Jeśli nie jesteś pewny, który z nich powinieneś wybrać, zalecamy skontaktowanie się z firmą hostingową lub konkretnym urzędem certyfikacji.

 

 

Podsumowanie

Certyfikat SSL jest krótkim fragmentem kodu, który – poprzez szyfrowanie danych – zabezpiecza połączenie między witryną a serwerem internetowym. Dzięki niemu, jeśli jakiekolwiek informacje przesłane przez użytkownika zostaną skradzione, nie będzie ich można odszyfrować.

Cena omawianego certyfikatu waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych rocznie i jest zależna od jego rodzaju (DV, OV i EV) oraz wariantu (Single, Wildcard i Multi-Domain). Oprócz płatnych opcji, dostępna jest też darmowa alternatywa o nazwie Let’s Encrypt.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!