Jak dodać własne pola w bibliotece zdjęć WordPress

 

Biblioteka mediów WordPress

Biblioteka mediów WordPress jest zaawansowanym narzędziem, które zostało stworzone tak by ułatwić użytkownikowi przesyłanie, edytowanie oraz usuwanie zdjęć i innych multimediów. Pozwala ono również filtrować i wyszukiwać zuploadowane obrazy według różnych atrybutów. Ponadto w zakładce mediów nie zabrakło też funkcji zawierających opis, metadane i odnośniki, umożliwiających szybsze dodawanie zdjęć do postów i generowanie potrzebnego kodu HTML.

wlasne informacje - media wordpress

 

W większości przypadków wszystkie te opcje w zupełności wystarczą i bez dodawania nowych funkcji spełnią wymagania standardowego administratora witryny. Nie zważając jednak na ten fakt, warto pamiętać, że oprogramowanie WordPress jest znane z wychodzenia poza schematy, co pozwala tworzyć o wiele więcej niż widzimy na ‘czystej instalacji’ – ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia i umiejętności programistyczne.

 

Własne informacje przy zdjęciach

Gdybyśmy chcieli ulepszyć określone zakładki i narzędzia, WordPress zapewnia nam szereg funkcji i tricków, które pozwalają rozszerzyć podstawę biblioteki mediów bez użycia dodatkowych wtyczek. Na tym wątku skupimy się w tym artykule i przedstawimy w praktyce jak dodać własne informacje/dane do biblioteki zdjęć WordPress.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Jak stworzyć dodatkowe pola w bibliotece mediów WordPress

Za każdym razem, gdy przesyłamy zdjęcie do biblioteki mediów, WordPress generuje typ załącznika. Podobnie jak każdy inny post, załączniki są rejestrowane w bazie danych w tabeli wp_posts, wraz z podstawowymi informacjami. Znajdują się tam między innymi pola z opisem załącznika, jego odnośnikiem, tytułem czy statusem. Pozostałe metadane, takie jak nazwa pliku, wymiary obrazu, data stworzenia czy dane MIME, EXIF i IPTC, zapisują się w tabeli wp_postmeta.

Jeśli prowadzisz studio fotograficzne, możliwe że uznasz za konieczne dodanie niestandardowych metadanych do swoich załączników, takich jak np. imię i nazwisko autora czy dodatkowy adres URL. Dodawanie metadanych do załączników różni się nieco od metadanych postów, jednakże istnieje prosty sposób na osiągniecie wyznaczonego efektu.

dodatkowe pola w bibliotece mediow

 

Na początek musimy dodać potrzebne pola do ekranu edycji biblioteki mediów, wklejając poniższy kod do pliku functions.php (plik ten znajduje się w głównym folderze instalacji WordPress):

function wp_library_attachment_field_to_edit( $form_fields, $post ){

	// https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_get_attachment_metadata
	$media_author = get_post_meta( $post->ID, 'media_author', true );
    
	$form_fields['media_author'] = array(
		'value' => $media_author ? $media_author : '',
		'label' => __( 'Autor grafiki' )
	); 
	return $form_fields;
}
add_filter( 'attachment_fields_to_edit', 'wp_library_attachment_field_to_edit', 10, 2 );

 

Następnym krokiem jest stworzenie funkcji odpowiedzialnej za zapisanie danych wprowadzanych przez użytkownika. Wykonamy ją za pomocą poniższego kodu:

function wp_library_edit_attachment( $attachment_id ){
	if ( isset( $_REQUEST['attachments'][$attachment_id]['media_author'] ) ) {
    
		$media_author = $_REQUEST['attachments'][$attachment_id]['media_author'];
    
		update_post_meta( $attachment_id, 'media_author', $media_author );
	}
}
add_action( 'edit_attachment', 'wp_library_edit_attachment' );

 

Jeżeli w swojej witrynie wyświetlasz dane załączników we front-end (poza panelem administratora) i chcesz, aby powyższe customowe pola również się tam znalazły, a tym samym były widoczne dla zwykłego użytkownika, skorzystaj z tego rozwiązania:

$media_author = get_post_meta( $post->ID, 'media_author', true );

metadane exif ipct wordpress

 

Jak dodać metadane EXIF i IPCT na WordPressie

WordPress automatycznie przechowuje pełne metadane dla rozszerzeń MIME, JPEG oraz TIFF. Teraz gdy już wiemy jak dodać własne pola przy grafikach, możemy pójść o krok dalej i wyświetlić w bibliotece mediów kolejną dawkę informacji.

Jeśli szukasz prostego rozwiązania na wyświetlanie dokładniejszych danych o swoich multimediach, możesz skorzystać z darmowej wtyczki EXIF Viewer, która sprawi, że przy każdym zdjęciu będą widoczne metadane EXIF. Znajdziesz tam takie informacje jak np. model aparatu, z którego wykonywane było zdjęcie, slot, znacznik czasu, czas ekspozycji i wiele innych.

Co więcej, wtyczka ta automatycznie generuje archiwum mediów, co pozwala na wyświetlenie wszystkich zdjęć na jednej podstronie. Po aktywowaniu pluginu, wystarczy przejść na podstronę “?post_type=attachment” (np. example.com/?post_type=attachment), na której od tej pory widoczne będzie pełne archiwum zdjęć.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!