Mapa witryny (sitemap.xml) – czym jest i jak ją stworzyć?

 

Mapa witryny XML

Jeżeli kiedykolwiek czytałeś artykuły związane z SEO, istnieje duże prawdopodobieństwo, że natknąłeś się na zwrot mapa witryny XML lub potocznie sitemap. Możliwe też, że już wiesz jakie korzyści przynosi i w jaki sposób przyczynia się do lepszego pozycjonowania Twojej strony internetowej.

Jeśli natomiast pierwszy raz o niej słyszysz, wszystko przed Tobą! Nie jest to temat zaliczany do grupy skomplikowanych, a mimo to w dużym stopniu wpływa na ogólne indeksowanie witryny.

mapa witryny - sitemap.xml

 

W tym artykule wytłumaczymy czym jest mapa witryny XML i jakie korzyści przynosi. Pokażemy również jak utworzyć sitemapę dla swojej strony internetowej, a następnie jak przesłać ją do systemu Google i innych.

Czym jest mapa witryny XML?

Mapa witryny XML jest listą adresów URL, które mają być dostępne publicznie. W innych słowach, jest to zbiór linków, które chcesz by wyświetlały się w wyszukiwarkach internetowych i były widoczne dla wszystkich internautów. Podobnie jak plik robots.txt, sitemap pomaga wyszukiwarkom takim jak Google indeksować Twoją stronę, czyli po prostu wskazywać im drogę po danej witrynie za pomocą prostej mapy.

Oprócz samej listy adresów URL, do mapy witryny możesz również dodać inne przydatne informacje, tzw. metadane, aby jeszcze bardziej ułatwić wyszukiwarkom zadanie. Mowa tutaj o takich wartościach, jak np. data ostatniej modyfikacji strony, priorytet dla danej podstrony w wyszukiwarce, częstotliwość wprowadzanych zmian czy informacje o ilości plików graficznych.

czym jest mapa witryny

 

O ile kilka lat temu powyższe metadane były w pełni respektowane przez wyszukiwarki, na dzień dzisiejszy kluczowość tych danych jest niepewna. Wszystko leży w gestii danego systemu wyszukiwarki i od niego zależy, czy dana informacja będzie wykorzystana (mowa tutaj głównie o nadawaniu priorytetu dla danej podstrony).

Jak wygląda mapa witryny?

Osoby, które zwrot sitemap widzą po raz pierwszy, na pewno zastanawiają się o co chodzi i jak wygląda omawiana mapa witryny XML. Poniżej prezentujemy przykładowy wygląd sitemapy, wprost z naszej strony JCHost.pl.

wyglad mapy witryny

 

Łatwo się połapać, że nie jest to coś szczególnego dla internauty. To zwykła lista adresów, na którą nikt z użytkowników raczej nie będzie patrzył. Ba! Najprawdopodbniej żaden człowiek (oprócz Ciebie) jej nawet nie otworzy, bo po prostu nie jest jemu potrzebna. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – jest to tylko i wyłączenie ułatwienie dla robotów.

Ogólne pytania związane z sitemapą

Jakie korzyści przynosi mapa witryny?

Pierwszą i główną zaletą mapy witryny XML jest znaczna poprawa w zakresie indeksowania strony internetowej. Roboty indeksujące takie jak Googlebot odczytują ten plik/podstronę, aby bardziej inteligentnie przetworzyć Twoją witrynę, a następnie przedstawić użytkownikom jej zawartość w wyszukiwarce.

Drugą, lecz nie mniej ważną zaletą, jest krótszy czas indeksowania. Mapa witryny pomaga robotom szybciej indeksować Twoją stronę, niż ma to miejsce w przypadku witryn bez sitemapy. To oznacza, że treść zostaje przetworzona prawie natychmiastowo i sprawia, że nowa podstrona jest widoczna w wyszukiwarce (w większości przypadków) od razu po jej dodaniu.

Kolejnymi korzyściami jest priorytetyzowanie indeksowania w niektórych wyszukiwarkach za pomocą stosownych metadanych zawartych w mapie witryny. Pozwala to wskazać danej wyszukiwarce, które adresy są kluczowe i ‘proszą’ o priorytetowe przetworzenie.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Co więcej, jeśli Twoja strona wykorzystuje treści multimedialne i jest wyświetlana np. w Google News lub używa innych adnotacji, algorytm Google w razie potrzeby może uwzględnić dodatkowe metadane w celu lepszego wyszukania.

Czy dodanie mapy witryny może zaszkodzić?

Odpowiedź jest prosta: nie! Nawet w najbardziej niewyobrażalnym i najgorszym możliwym scenariuszu, Twoja witryna w żaden sposób nie ucierpi. Jedynym negatywnym efektem będzie zwykły brak pozytywnego efektu i ewentualna strata czasu.

Utworzenie i dodanie mapy witryny XML nigdy nie zaszkodzi Twojej stronie internetowej. Niezależnie co do niej wstawisz, nigdy nie zostaniesz ‘ukarany’ przez wyszukiwarki za jej posiadanie. Krótko mówiąc, w większości przypadków strona internetowa będzie czerpać jedynie korzyści z posiadania sitemapy, a możliwość że coś pójdzie nie tak jest prawie zerowa.

zalety i korzysci sitemap

 

Czy istnieje ograniczenie liczby linków w mapie witryny?

Owszem, takie ograniczenie istnieje, jednakże większość stron nigdy tego limitu nie wykorzysta. A nawet jeśli wykorzysta, to istnieją sposoby na bardzo proste obejście powyższej granicy.

Teoretycznie mówiąc, plik mapy witryny posiada limit 50000 adresów URL, co oznacza, że w 99,9% przypadków nie trzeba zawracać sobie tym głowy. Nawet jeśli Twoja strona dojdzie do tego momentu i przekroczy magiczną liczbę 50 tys. linków, możesz dodać tzw. mapę map witryny, czyli główną mapę z kilkoma podrzędnymi mapami witryny.

Jeśli zastanawiasz się o co chodzi, to podpowiemy, że omawiany limit dotyczy jednej sitemapy, a nie całej strony internetowej. W praktyce oznacza to, że możesz stworzyć jedną główną sitemapę, która będzie zbiorem bardziej konkretnych map witryny, podzielonych np. według kategorii (każda z osobnym limitem 50000 adresów).

 

Jak stworzyć mapę witryny XML?

Jeśli Twoja strona nie jest oparta o system CMS (typu WordPress), musisz ręcznie wygenerować plik sitemap.xml. Z pomocą przychodzą darmowe narzędzia, jak np. generator map XML, który pozwala Ci utworzyć sitemapę na kilka sposobów:

  • Narzędzie w chmurze
  • Aplikacja na PC (tylko Windows)
  • Wtyczka WordPress

Jeśli chodzi o generowanie mapy witryny dla strony WordPress, to ostatnia opcja jest tylko jedną z setek możliwości dla powyższego systemu CMS. W tym przypadku możesz skorzystać z wielu innych wtyczek, a jeśli korzystasz z pełnego pluginu SEO (pokroju Yoast SEO), nie musisz robić nic, jako że takie rozszerzenia robią wszystko za Ciebie. Przejdźmy jednak do konkretów…

Krok 1

Przejdź do generatora mapy witryny XML i kliknij opcję „Online generator”

generator mapy witryny xml

 

Krok 2

Następnie wprowadź informacje o swojej witrynie: adres URL strony głównej, sposób obliczania daty ostatniej modyfikacji, częstotliwość wprowadzanych zmian, domyślny priorytet indeksowania oraz e-mail, po czym kliknij „Generate sitemap”

jak stworzyc sitemap

 

Krok 3

Po przetworzeniu Twojej witryny (czas oczekiwania zależy od ilości adresów URL), zostaniesz przekierowany na ostatnią podstronę z możliwością pobrania pliku sitemap.xml. Kliknij w przycisk \”Download XML\”. Notka: dla dużych sklepów internetowych zalecane jest również dodanie sitemapy w formacie HTML!

pobierz mape witryny xml

 

Krok 4

Po pobraniu mapy witryny, wgraj ją do głównego folderu swojej strony internetowej (poprzez menadżer plików w panelu hostingowym czy aplikacje FTP typu Filezilla).

 

Jak przesłać sitemapę do Google?

Gdy wygenerujesz mapę witryny, warto pójść o krok dalej i dodać ją do wyszukiwarki Google. Sprawi to, że roboty będą z góry wiedzieć, gdzie znaleźć sitemapę, wraz z ilością adresów URL i metadanymi.

Aby przesłać mapę witryny XML do Google, potrzebujesz konta Google Search Console. Po jego skonfigurowaniu, możesz w prosty sposób przesłać adres pliku:

Krok 1

Przejdź do sekcji „Indeksuj”, kliknij zakładkę „Mapy witryny”, a następnie kliknij „Dodaj/przetestuj mapę witryny”.

dodawanie sitemapy w google

 

Krok 2

Wpisz lokalizację pliku sitemap.xml i kliknij „Wyślij”.

konfiguracja sitemap.xml - google search console

 

W momencie gdy Google przetworzy nową mapę witryny, będziesz mógł wyświetlać statystyki na tej samej stronie, w której ją dodawałeś. Znajdziesz tam również przydatne informacje o ewentualnych błędach.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!