Kopia zapasowa strony – co to i jak wykonać?

Kopia zapasowa strony

Strony internetowe potrzebują backupu po to, aby płynnie i bezwarunkowo funkcjonować. Kopia zapasowa przyda się, również celem zachowania kontroli nad dodawaną lub aktualizowaną treścią.

Kopia zapasowa - jak chroni strony internetowe?

Oczywiście możemy się przy okazji upierać, że chodzi także o zabezpieczenie przed zagrożeniem pochodzącym z zewnątrz. Takim, jak nieautoryzowane próby uzyskania dostępu do plików i folderów, czy do samego panelu administracyjnego, ale to nie są jedyne (mocne) powody, dla których strony internetowe wymagają backupu.

Kopia zapasowa posłuży, również w sytuacji nadpisania treści, co nie do końca było dyktowane naszą chęcią lub popełniliśmy taką gafę z nieuwagi. A przy okazji chcielibyśmy to szybko i bezboleśnie naprawić.

Te i inne wypadki uwzględnione w tym artykule pomogą Ci zrozumieć, dlaczego kopia zapasowa to element odpowiedzialny za bezstresowe prowadzenie własnego adresu WWW.

Jak kopia zapasowa chroni strony internetowe?

Jak można z góry założyć kopia zapasowa, to wierne lustrzane odbicie wszystkich plików i folderów witryny, które z chęci zabezpieczenia eksportujesz na zewnętrzny nośnik.

Kopia zapasowa strony - czym jest i jak działa?

Aby w razie ewentualnej potrzeby lub konieczności móc przywrócić zapisany obraz strony za pomocą dedykowanych narzędzi lub z poziomu bazy danych.

Taki backup będzie równocześnie tak aktualny, jak często podejmujesz się działań mających na celu ochronę zawartości.

Dobrze będzie, zatem wspomnieć, w jakich sytuacjach i kiedy najlepiej wykonywać kopie zapasowe.

Warto wiedzieć: Częstotliwość przeprowadzania backupu zależy od tego, jak często aktualizujesz swoje strony internetowe lub wprowadzasz rozszerzające funkcjonalności, np. za pomocą wtyczek.

Kiedy należy wykonywać kopie zapasowe?

Zapisywanie aktualnej wersji witryny dobrze jest przeprowadzać za każdym razem, gdy dokonujesz zmiany lub implementujesz nowy element.

Kopia zapasowa strony - kiedy wykonywać?

Nie ma potrzeby ratować się codzienną kopią w przypadku, gdy strony internetowe, które prowadzisz to typ statyczny, np. wizytówki zaaranżowane raz i dobrze.
A zupełnie co innego, kiedy jesteś autorem bloga i często w ujęciu miesięcznym publikujesz artykuły.

W takim wypadku każda aktualizacja jest punktem zwrotnym, który powinien wyznaczać ten właściwy algorytm tworzenia kopii zapasowych.

Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na konieczność zabezpieczenia witryny są:

 • chęci przeniesienia strony na inny serwer;
 • każdorazowa aktualizacja wtyczek, motywów czy samego silnika systemu CMS;
 • obsługa stron przez osoby trzecie, np. gdy korzystasz z pomocy redaktorów.

Niezależnie od tego, czy masz bezpośredni wpływ na pojawianie się treści w witrynie, czy go nie masz. A taka sytuacja może się, również zdarzyć, gdy korzystasz z automatycznych aktualizacji w systemach CMS – warto robić kopie zapasowe częściej.

Warto wiedzieć: Jeśli korzystasz z systemów CMS, kopie zapasowe mogą być inicjowane automatycznie i zapisywać się w chmurze, dzięki dedykowanym wtyczkom.

Dlaczego należy zabezpieczać strony internetowe?

O ile Ty sam możesz nie mieć względem ludzi nieczystych zamiarów, tak nie można tego powiedzieć o wszystkich. A zwłaszcza o tych jednostkach, które odpowiadają za przeprowadzanie ataków hakerskich na istniejące strony WWW.

Kopia zapasowa strony - jak chronić strony internetowe?

Ponadto warto się, również ubezpieczyć na wypadek tego, nad czym nie zapanujesz, a więc w sytuacji:

 • awarii serwera;
 • błędów programistycznych powstających na skutek konfliktów w posiadanych wtyczkach;
 • nieumyślnego usunięcia treści;
 • dostania się na stronę szkodliwego oprogramowania lub wirusów;
 • utraty plików obecnych na serwerze.

Niezależnie, który mroczny scenariusz wygra, mając pod ręką backup będziesz przygotowany na dowolny z nich. I zamiast zastanawiać się, co zrobić, zwyczajnie zapewnisz sobie spokój duszy za pomocą paru kliknięć.

Kopia zapasowa to także doskonały wentyl bezpieczeństwa, gdy pracujesz nad zmianą wyglądu strony lub zleciłeś to zadanie osobie wyspecjalizowanej.
I choć w tym drugim wypadku, jeśli nie jesteśmy biegli w środowisku programistycznym na tyle, aby wykonać daną pracę samodzielnie, jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że coś nieoczekiwanego mogłoby się wydarzyć. Tak każda ingerencja w treść stwarza ryzyko, na które dobrze jest być przygotowanym.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Kopia zapasowa – 3 sposoby utworzenia 

Zasadniczo, jeśli Twoje witryny są online z samego założenia powinieneś mieć dostęp do backupu plików oraz bazy danych z poziomu panelu administracyjnego na serwerze. Tworzenie kopii zapasowych przez dostawcę hostingu to obecnie standard.
Co nie oznacza jednak, że nie jest dobrze robić własnych dla siebie.
Choćby po to, aby w razie niespodziewanej awarii serwera, mieć możliwość sięgnięcia po backup z niezależnego źródła.

I aby zapewnić sobie takie zaplecze, warto zapoznać się z trzema sposobami wykonania danej operacji:

1. Tworzenie kopii za pomocą SSH (od ang. Secure Shell)

SSH to protokół umożliwiający komunikację w sieciach TCP/IP, a więc i zasadniczo pozwalający na szyfrowany dostęp do serwera.

Kopia zapasowa strony - jak zrobić?

Aby skorzystać z połączenia SSH będziesz potrzebować programu PuTTY dla środowiska Windows lub terminala, jeśli infrastruktura serwera jest oparta o Linux.

Należy wiedzieć, że tworzenie kopii zapasowych za pomocą SSH to operacja dla zaawansowanych użytkowników, którą można przeprowadzić przy użyciu dedykowanych komend. Toteż, jeśli niewiele na ten temat wiemy, warto skorzystać z drugiej, nieco bardziej przystępnej możliwości.

2. Tworzenie kopii za pomocą FTP (od ang. File Transfer Protocol)

FTP jak sama nazwa sugeruje to protokół pozwalający na przesyłanie plików pomiędzy różnymi urządzeniami. Dzięki któremu, zarówno wyślesz zasoby na serwer, jak i je z niego odbierzesz.

Kopia zapasowa - dlaczego warto ją zrobić?

W odróżnieniu od SSH, FTP ma jedną dosyć mocną wadę, tzn. nie zapewnia takiego poziomu bezpieczeństwa, albowiem jego połączenia nie są szyfrowane. Co oznacza, iż użyte do komunikacji z serwerem: nazwa użytkownika, host i hasła, mogą paść łupem hakerów oraz osób nieautoryzowanych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej oraz odpowiednio zabezpieczyć, przejdź do poniższego materiału: FTP – co to, jak się połączyć i jak działa?

Backup strony przy użyciu FTP możesz wykonać w przypadku, gdy jest ona oparta o tzw. system zarządzania treścią (CMS). A więc wówczas, gdy jest to, np. WordPress, Drupal czy Joomla.

I aby móc wykorzystać omawiany protokół do transferu plików należy ściągnąć na komputer program, który pozwoli na wykonanie połączenia. Może to być, np. FileZilla.

Za jego pomocą uzyskamy dostęp do plików i katalogów strony oraz metodą kopiuj-wklej przerzucimy je na urządzenie.

Jeśli używamy tego rozwiązania należy pamiętać o wyeksportowaniu, również bazy danych MySQL przy użyciu konsoli phpMyAdmin.

3. Tworzenie kopii za pomocą wtyczek (w przypadku WordPressa) 

Ostatnim najłatwiejszym sposobem jest zaopatrzenie się w dedykowany plugin, który za pomocą paru kliknięć wygeneruje gotową kopię zapasową strony, o ile oczywiście witrynę prowadzimy na WordPressie.

Dlaczego strony internetowe potrzebują kopii zapasowej?

Jeśli chcesz wiedzieć, które narzędzie warto w danym celu wybrać, rzuć okiem na powiązany artykuł: „5 darmowych wtyczek do kopii zapasowej WordPress”.

Z pewnością najszybszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z funkcjonalności UpdraftPlus. Narzędzie pozwoli za pomocą dwóch kliknięć utworzyć gotowy obraz witryny, a także w zależności od wybranych ustawień wyśle cały plik, np. na wskazany adres e-mail czy do repozytorium Google Drive lub DropBox.

Kopia zapasowa – jak ją wykonać krok po kroku?

Jeśli Twoje strony bazują na systemie CMS, przygotowanie backupu okaże się czymś prostym, a całą operację możesz przeprowadzić samodzielnie.

W tym celu rzuć okiem na poniższe kroki:

1. Pobierz i zainstaluj program FileZilla

FileZilla pomoże połączyć się z serwerem, dzięki czemu uzyskasz dostęp do plików i katalogów witryny.

Jak zabezpieczyć strony internetowe?

Następnie przygotuj dane logowania – będziesz w tym celu potrzebować:

 • nazwę hosta
 • nazwę użytkownika
 • hasła
 • port

Te wartości powinny znajdować się lub będą możliwe do określenia w panelu hostingu.

Gdy połączysz się z serwerem za pomocą FTP, po prawej stronie zobaczysz zestaw plików i katalogów witryny. A po lewej zasoby swojego komputera.

Kopia zapasowa - co musisz wiedzieć?

Aby wykonać backup, utwórz docelowy folder, do którego chcesz przerzucić zawartość.

2. Skopiuj pliki i foldery

Teraz zaznacz całość – wszystkie katalogi i pliki obecne po prawej stronie. Możesz tego dokonać za pomocą kombinacji klawiszy: CTRL+A.

Czym jest kopia zapasowa strony?

Otwórz folder docelowy, a następnie kliknij lewym przyciskiem myszy na zaznaczone pliki i foldery, wybierz z odznaczonego menu: „Pobierz”.

Strony internetowe - jak chronić ich zawartość?

Dzięki tej operacji FileZilla przekopiuje wszystkie zasoby Twojej strony na komputer.

Poczekaj, aż cały proces zostanie zwieńczony. Informację o tym znajdziesz w górnej sekcji programu wskazującej statusy akcji. A także jako potwierdzenie takiego stanu rzeczy, nie zastaniesz już plików czekających w kolejce widocznych w dolnej części aplikacji.

3. Eksport bazy danych

Pobierz z panelu hostingu dane administracyjne do narzędzia phpMyAdmin. I zaloguj się.

Kopia zapasowa - krok po kroku

Z lewej strony kliknij adekwatną tabelę odnoszącą się do witryny, którą chcesz skopiować.
A następnie z górnego menu wybierz: „Eksport”.

Jak dbać o strony internetowe?

Zwróć uwagę, aby zaznaczone były ustawienia: „Dostosuj – wyświetli wszystkie możliwe opcje”; format: „SQL”, a także wszystkie tabele.

Przy: „Kompresja” wybierz: „ZIP”. I potwierdź całość, klikając: „Wykonaj”.

Co zrobić, aby zabezpieczyć strony internetowe?

W ten sposób wszedłeś w posiadanie pełnej kopii zapasowej swojej strony.

Podsumowanie

Kopia zapasowa to coś, co warto mieć w zanadrzu jako element przydatny w razie nieoczekiwanej utraty danych, nieautoryzowanego dostępu do witryny lub na wypadek dokonywania zmian, które nie do końca odegrały swoją rolę.

I jeśli już je tworzysz, pamiętaj, aby je odpowiednio zabezpieczyć – nie składuj ich w obrębie tej samej przestrzeni dyskowej, co Twój serwer.
Te najlepiej magazynować w chmurze, na komputerze, w pamięci przenośnej USB, a w zasadzie we wszystkich wymienionych miejscach równocześnie.

Warto, również wziąć pod uwagę zaszyfrowanie pobranych zasobów za pomocą hasła.

Kopia zapasowa witryny zawiera wszystkie dane administracyjne, a w tym dane użytkowników, jeśli prowadzisz sklep internetowy. Toteż w ramach zapewnienia sobie i innym spokoju, warto się podwójnie ubezpieczyć.

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!