5 darmowych wtyczek do kopii zapasowej WordPress

 

Kopia zapasowa WordPress

Bez względu na to, co zrobisz, aby zabezpieczyć swoją witrynę, zawsze istnieje ryzyko, że padnie ona ofiarą ataku. Właśnie z tego powodu – oprócz podjęcia niezbędnych kroków w celu jej ochrony – powinieneś też regularnie tworzyć kopie zapasowe (z ang. backups).

kopia zapasowa wordpress

 

W przypadku WordPressa, istnieją różne sposoby tworzenia kopii zapasowej – od tych wymagających od Ciebie sporego nakładu pracy, przez te opierające się na kilku kliknięciach, aż po takie działające w tle.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć manualne pobranie wszystkich plików witryny na komputer (korzystając z FTP), do drugiej – użycie dedykowanego pluginu, a do trzeciej – skonfigurowanie automatycznego backupu w panelu hostingowym.

Dzisiejszy artykuł będzie nawiązywał do drugiej metody, czyli wykonania backupu przy pomocy wtyczki WordPress. Na samym początku odpowiemy na pytanie, dlaczego kopia zapasowa jest ważna i jak często powinno się ją wykonywać, by następnie przedstawić krótkie zestawienie 5 najlepszych pluginów.

 

 

Dlaczego warto wykonać backup WordPressa?

Trudno sobie wyobrazić emocje towarzyszące utracie lub uszkodzeniu plików witryny internetowej, dopóki sam przez to nie przejdziesz. Jeśli jeszcze Ci się to nie zdarzyło, uwierz nam na słowo – nie jest to przyjemne doświadczenie.

backup wordpress - zalety

 

Niezależnie od tego, czy utrata danych wynikła z powodu awarii dysków twardych, próby włamania, błędu ludzkiego czy siły wyższej, przywrócenie kopii zapasowej jest najłatwiejszym sposobem naprawy. Co jeśli jednak nie będziesz posiadał backupu?

Oto konsekwencje nietworzenia kopii zapasowej:

  • Utrata wykonanej pracy: Przygotowanie zawartości strony internetowej zajmuje mnóstwo czasu i energii. Sama myśl o utracie choć części wykonanej pracy powinna wywoływać strach – nie mówiąc już o sytuacji, w której tracisz wszystkie dane. Nie wykonując kopii zapasowych narażasz się na ryzyko tworzenia wszystkiego od nowa.
  • Strata przychodów: Spory odsetek witryn internetowych zalicza się do grupy ecommerce. Niektóre z nich generują przychody dzięki udostępnianiu treści, podczas gdy inne – dzięki sprzedaży produktów lub usług. Nie posiadając ‘świeżego’ backupu narażasz się nie tylko na ryzyko budowy strony od zera, ale też utraty przychodów na czas naprawy.

 

Jak widzisz, niewykonywanie regularnego backupu witryny niesie za sobą niemiłe konsekwencje, które powinieneś chcieć uniknąć za wszelką cenę.

Warto wiedzieć: Kopia zapasowa jest szczególnie ważna w przypadku witryn opartych na systemie zarządzania treścią. W momencie uszkodzenia tego typu stron, ponowne uruchomienie wymaga posiadania wszystkich plików i pełnej bazy danych.

 

 

Jak często powinno się tworzyć kopie zapasowe?

Podobnie jak kopia zapasowa plików na komputerze, również kopia zapasowa plików WordPress powinna być wykonywana regularnie. Jak pewnie się domyślasz, przywrócenie backupu sprzed kilku lat nie przyniesie wiele dobrego.

co ile wykonywac kopie zapasowa strony internetowej

 

W przypadku większości stron internetowych, najlepszym scenariuszem jest tworzenie codziennej lub cotygodniowej kopii zapasowej. To, na jaki interwał czasowy się zdecydujesz, zależy od tego, jak często aktualizujesz swoją witrynę lub co jaki czas dodajesz nową zawartość.

Oto przykładowe scenariusze tworzenia kopii zapasowej:

  • Jeśli publikujesz 1 post na blogu tygodniowo i jest on jedyną ‘zmianą’ w zawartości Twojej strony, wykonanie backupu raz w tygodniu powinno wystarczyć.
  • Jeśli prowadzisz bardziej rozbudowaną witrynę, w której nowa treść pojawia się kilka razy dziennie, powinieneś rozważyć tworzenie backupu co kilka godzin.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Kopia zapasowa WordPress: 5 darmowych pluginów

Teraz, gdy wiesz już, że tworzenie regularnych kopii zapasowych jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla bezpieczeństwa swojej witryny, przyszedł czas na poznanie najlepszych wtyczek, które to umożliwiają.

Po wpisaniu „WordPress backup” w repozytorium WordPress, Twoim oczom ukaże się wykaz blisko 1000 pozycji. Jako że główna funkcjonalność jest jednakowa dla wszystkich z nich, przy wyborze warto kierować się łatwością obsługi, dodatkowymi funkcjami oraz sposobem tworzenia i zapisywania backupu.

Aby ułatwić Ci dokonanie wyboru, przetestowaliśmy kilkanaście najpopularniejszych rozszerzeń i wybraliśmy kilka najlepszych z nich.

Oto 5 darmowych wtyczek WordPress do tworzenia backupu:

 

1. UpdraftPlus

UpdraftPlus jest najpopularniejszą darmową wtyczką do tworzenia kopii zapasowych WordPress, z ponad 3 milionami aktywnych instalacji. Pozwala przywrócić funkcjonalność witryny jednym kliknięciem i zaplanować tworzenie automatycznych kopii zapasowych.

wtyczka wordpress - updraftplus

 

Owa wtyczka wyróżnia się rozbudowaną funkcją importu i eksportu, która umożliwia wysyłanie i przywracanie backupu z Dropbox, Google Drive, Rackspace Cloud, DreamObjects, FTP/SFTP, Microsoft OneDrive, WebDAV, OpenStack Swift lub e-mail.

 

2. Duplicator

Duplicator jest – jak sama nazwa wskazuje – pluginem służącym do duplikowania strony WordPress. Jego głównym zastosowaniem jest migracja witryn z jednej lokalizacji do drugiej, lecz sprawdza się też idealnie w przypadku tworzenia kopii zapasowych.

wtyczka wordpress - duplicator

 

Oprócz wielu zalet, które doceniło ponad 1 milion właścicieli witryn, omawiany plugin posiada też jedną kluczową wadę – wysoki poziom skomplikowana. Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy technicznej, obsługa tego rozszerzenia będzie nieco kłopotliwa.

Warto wiedzieć: Nazewnictwo użyte we wtyczce Duplicator może okazać się mylące. Zamiast frazy „Kopia zapasowa” (z ang. backup), autorzy wprowadzili słowo „Pakiet” (z ang. package).

 

3. BackWPup

BackWPup to kolejny bezpłatny plugin, dzięki któremu w szybki i prosty sposób utworzysz kopię zapasową swojej strony WordPress. Cechuje się znacznie większą intuicyjnością niż jakiekolwiek inne rozszerzenie z naszego zestawienia.

wtyczka wordpress - backwpup

 

Mimo łatwości w obsłudze, opisywana wtyczka zawiera wiele imponujących funkcji, w tym m.in.: optymalizację bazy danych, naprawę zawartości kopii zapasowej, jeśli ta ulegnie uszkodzeniu, oraz automatyczny backup w momencie aktualizacji.

 

4. BackUpWordPress

BackUpWordPress jest następną doskonałą opcją, jeśli szukasz darmowego rozszerzenia do tworzenia backupu na WordPressie. Wyróżnia ją duże zaufanie ze strony społeczności, które potwierdza ocena na poziomie 4,7 / 5 gwiazdek.

wtyczka wordpress - backupwordpress

 

Wybierając ten plugin, nie musisz martwić się o trudną konfigurację czy wysokie wymagania techniczne. Został on bowiem przystosowany do witryn działających na budżetowych serwerach i mniej wydajnych hostingach współdzielonych.

 

5. Backup & Migration

Backup & Migration jest wtyczką, która – podobnie jak Duplicator – umożliwia wykonywanie zarówno backupu, jak i przenosin witryny internetowej. Jednocześnie – w przeciwieństwie do Duplicatora – charakteryzuje się łatwością w obsłudze.

wtyczka wordpress - backup & migration

 

Omawiane rozszerzenie umożliwia ustawienie zaawansowanego harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Jeśli jednak funkcja planowania nie jest tym, czego szukasz, możesz wykonać manualny backup jednym kliknięciem.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!