Long tail SEO – co to, dlaczego warto i jak stworzyć? (2023)

 

Long tail SEO

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, który chce podbić Google w swojej branży i zdobyć uwagę użytkowników, to dobrze trafiłeś. Dziś razem wkroczymy w obszar, który może zrobić różnicę w Twojej widoczności online – mowa tu o long tail SEO.

long tail seo

 

Zapewne słyszałeś już czym są słowa kluczowe w SEO i wiesz, jak duże mają znaczenie. To właśnie one działają niczym magnesy, przyciągając uwagę internautów. W tym kontekście pojawia się właśnie długi ogon (z ang. long tail), który stanowi nic innego jak dłuższe i bardziej precyzyjne frazy kluczowe.

Choć słowa kluczowe długiego ogona generują mniej ruchu niż ogólne hasła, są znacznie bardziej ukierunkowane. W rezultacie przyciągają do Twojej strony osoby gotowe do konkretnych działań, takich jak zakup konkretnego produktu czy zgłębienie konkretnej treści.

Dlaczego pozycjonowanie long tail jest takie istotne? Jak znaleźć odpowiednie frazy długiego ogona? Jakie mogą być przykłady tych fraz? To tylko niektóre z pytań, na które dzisiaj odpowiemy. Razem odkryjemy, dlaczego warto postawić na tę strategię, jak dobrać trafne słowa kluczowe i jak w pełni wykorzystać ich potencjał.

Gotowy? Czas ruszyć dalej i poznać wszystkie sekrety dotyczące długiego ogona, które pomogą Twojej stronie zabłysnąć w wynikach wyszukiwania.

 

 

Co to jest long tail SEO (długi ogon)?

Long tail SEO (po polsku długi ogon SEO) to podejście polegające na koncentrowaniu się na dłuższych i bardziej szczegółowych frazach kluczowych, które są mniej popularne, ale za to bardziej ukierunkowane.

long tail seo - co to jest?

 

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem sklepu internetowego sprzedającym buty. Ogólne słowo kluczowe „buty” jest zbyt ogólne i bardzo popularne jednocześnie, a co za tym idzie – walczą o nie wielkie brandy. Tutaj właśnie wkracza długi ogon. Zamiast skupiać się tylko na „butach”, możesz skierować uwagę na coś bardziej sprecyzowanego, jak na przykład „wygodne damskie buty do biegania na długie dystanse”.

To właśnie te dłuższe, bardziej opisowe frazy kluczowe składają się na długi ogon. Choć generują one mniejszy ruch niż te bardziej ogólne, mają ogromną wartość.

Dlaczego? Ponieważ osoby wpisujące takie konkretne zapytania są już bliżej podjęcia decyzji. Są bardziej świadome swoich potrzeb i poszukują dokładnie tego, co im jest potrzebne.

Warto wiedzieć: Long tail SEO to swojego rodzaju filtrowanie, które pomaga Ci dotrzeć do dokładnie tych osób, które są dla Ciebie najważniejsze. W końcu, jeśli masz sklep sportowy, to raczej interesują Ciebie osoby, które chcą kupić wygodne buty do biegania, niż te, które ogólnie interesują się tematem „butów”.

 

Jak znaleźć odpowiednie frazy long tail?

Odpowiedź jest prosta: zacznij od myślenia jak twój potencjalny odwiedzający, a następnie wykorzystaj narzędzia SEO.

jak znalezc frazy long tail w ahrefs

 

Istnieje wiele narzędzi do analizy słów kluczowych, zarówno darmowych, jak i płatnych. Przykładem są Google Keyword Planner, Ubersuggest, Semrush i Ahrefs. Dzięki nim możesz znaleźć popularne słowa kluczowe, które są związane z Twoją branżą.

Pamiętaj, że twoim celem jest trafienie w potrzeby i pytania użytkowników. Kiedy rozumiesz ich perspektywę, łatwiej znajdziesz właściwe frazy kluczowe, które przyciągną ich uwagę.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Przykłady słów kluczowych long-tail

Zobaczymy więc kilka konkretnych przykładów, żeby lepiej zrozumieć, jak wyglądają omawiane słowa kluczowe.

przykladow slow kluczowych long tail

 

Pamiętaj, że te frazy są bardziej szczegółowe i dokładnie opisują to, czego szukają użytkownicy.

Oto przykłady jak korzystać z fraz long tail:

Branża: Fitness
 • Zamiast „ćwiczenia”, użyj „skuteczne ćwiczenia brzucha w domu”.
 • Zamiast „trening”, użyj „trening siłowy dla początkujących bez sprzętu”.
Branża: Kulinaria
 • Zamiast „przepis na ciasto”, użyj „prosty przepis na sernik z malinami bez pieczenia”.
 • Zamiast „dania wegetariańskie”, użyj „zdrowe dania wegetariańskie na lunch”.
Branża: Technologia
  • Zamiast „smartfon”, użyj „najlepszy smartfon z dobrym aparatem do zdjęć nocnych”.
  • Zamiast „laptop”, użyj „lekki laptop do pracy zdalnej z długą żywotnością baterii”.

Widzisz, jak te frazy są bardziej konkretne i precyzyjne? To właśnie sprawia, że są tak cenne. Kiedy ktoś wpisuje takie dłuższe zapytanie, pokazuje, że jest bliżej podjęcia decyzji. To jednak nie wszystkie zalety długiego ogona!

 

 

Dlaczego warto wykorzystać słowa kluczowe long tail?

Teraz, gdy już masz lepsze pojęcie o tym, czym są słowa kluczowe long tail i jak mogą wyglądać, czas zastanowić się nad tym, dlaczego warto zainwestować czas we wdrożenie ich w swojej strategii SEO.

long tail seo - dlaczego warto?

 

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których długi ogon SEO może okazać się Twoim sposobem na sukces w wyszukiwarce. Zanim przejdziesz dalej – powinieneś je poznać!

Oto 5 powodów, dlaczego warto z nich korzystać:

 • Mniejsza konkurencja, większe szanse: Pamiętasz, jak mówiliśmy o długim ogonie jako obszarze z mniejszą konkurencją? Jak to możliwe? Słowa kluczowe long tail generują mniej ruchu, a co za tym idzie – mniej podmiotów o nie walczy. To oznacza, że masz realną szansę na zdobycie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Dokładnie to, czego szuka użytkownik: Kiedy ktoś wpisuje dłuższą i bardziej konkretną frazę kluczową, pokazuje, że jest bardziej świadomy swoich potrzeb. Wybierając takie frazy, masz szansę zaspokoić konkretne potrzeby użytkownika, dostarczając wartościowych treści lub produktów.
 • Lepsze wskaźniki konwersji: Osoby, które szukają długich fraz kluczowych, są zazwyczaj bliżej finalizacji zakupu lub podjęcia konkretnej akcji. To oznacza, że ruch generowany przez metodę długiego ogona może przekładać się na wyższe wskaźniki konwersji na Twojej stronie.
 • Budowanie autorytetu w branży: Optymalizując swoją stronę pod długi ogon, pokazujesz, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Dostarczasz precyzyjne i wartościowe informacje, co może budować zaufanie użytkowników do Twojej marki.
 • Długoterminowy efekt: Treści oparte na long-tail SEO są często bardziej trwałe. Gdy raz stworzysz wartościową treść, może ona przyciągać ruch przez dłuższy okres czasu, przyczyniając się do długoterminowego sukcesu Twojej strony.

Warto wiedzieć: Inwestowanie w long tail SEO to sposób na osiągnięcie sukcesu online poprzez trafienie w potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Teraz, kiedy wiesz już, dlaczego warto stawiać na długi ogon, przyjrzymy się wskazówkom, jak tworzyć efektywne frazy SEO z długim ogonem.

 

 

7 porad, jak stworzyć frazy SEO z długim ogonem?

Dotarłeś prawie do końca! Ostatnim, ale niezwykle ważnym etapem naszej podróży w świat długiego ogona jest zrozumienie, jak właściwie formułować omawiane frazy. Wiesz już, że te dłuższe, bardziej szczegółowe frazy mogą naprawdę podnieść efektywność Twojej strategii SEO. Teraz jednak dowiesz się, jak to zrobić praktycznie i skutecznie.

Oto 7 wskazówek, jak tworzyć frazy SEO długiego ogona:

 

1. Skorzystaj z narzędzi SEO

Już wcześniej wspomnieliśmy, że dzisiaj potrzebne Ci będą narzędzia SEO. Skorzystaj z dostępnych rozwiązań, takich jak Ubersuggest czy Semrush.

dlugi ogon seo - narzedzia

 

Analiza danych pomoże Ci dostosować Twoją treść do rzeczywistych potrzeb użytkowników.

 

2. Zrozum grupę docelową

Niezależnie od tego, w jakiej branży się poruszasz, pierwszym kluczowym krokiem jest zrozumienie potrzeb i pytań Twojej grupy docelowej.

dlugi ogon seo - grupa docelowa

 

W jakie kwestie się zagłębiają? Czym się interesują? Im dokładniej poznasz ich oczekiwania, tym trafniej stworzysz frazy kluczowe, które przyciągną ich uwagę.

 

3. Używaj prostego języka

Pamiętaj, że kluczem do skutecznych fraz long tail jest wykorzystanie prostego języka

dlugi ogon seo - prosty jezyk

 

Unikaj nadmiernego uproszczenia, ponieważ to sprawi, że fraza nie będzie miała długiego ogona, jednocześnie unikając zbytniej specjalistyczności. Zastanów się, jak sam sformułowałbyś pytanie, szukając konkretnej informacji lub produktu.

 

4. Bądź precyzyjny, nie specjalistyczny

Tworząc słowa long tail, unikaj zbyt ogólnych haseł. Skup się na konkretnych aspektach i problemach, które Twoja oferta rozwiązuje.

dlugi ogon seo - precyzyjne slowa kluczowe

 

Im bardziej precyzyjne i dopasowane do oczekiwań użytkowników będą Twoje frazy, tym lepsze efekty osiągniesz.

 

5. Uwzględnij dodatkowe parametry

Nie zawsze bycie „mniej specjalistycznym” się sprawdza. Weź pod uwagę, że niektóre grupy docelowe szukają informacji o produktach lub usługach z dodatkowymi wymaganiami.

dlugi ogon seo - parametry we frazach kluczowych

 

Dlatego warto w omawianych frazach uwzględnić dodatkowe informacje, które mają znaczenie w Twojej branży. Mogą to być cechy produktu, jego zastosowanie czy inne istotne parametry.

 

6. Odpowiadaj na pytania

Znaczącą część wyszukiwań stanowią pytania. Pomyśl więc nad realizacją strategii content-marketingowej i tworzeniu fraz, które dosłownie odpowiadają na pytania użytkowników. To mogą być frazy typu „Jak zrobić?”, „Gdzie kupić?”, „Kiedy stosować?”.

dlugi ogon seo - odpowiedzi na pytania

 

Rozwiązując problemy (np. tworząc bloga firmowego) i dostarczając odpowiedzi, przyciągniesz uwagę osób gotowych do działania.

 

7. Monitoruj, testuj i dostosuj

Tworzenie efektywnych strategii SEO to proces, który wymaga testowania różnych wariantów. Obserwuj, które frazy przynoszą najlepsze wyniki i dostosowuj swoje podejście na podstawie zebranych danych.

dlugi ogon seo - monitorowanie

 

Wszystkie te wskazówki mają na celu pomóc Ci w tworzeniu fraz kluczowych długiego ogona, które naprawdę przyciągną uwagę użytkowników i pomogą Ci osiągnąć sukces w SEO. Długi ogon to prawdziwa skarbnica możliwości, a Ty już wiesz, jak ją wykorzystać!

Powyższe wskazówki są jednocześnie zakończeniem naszej podróży przez tajemnice long tail SEO. Mamy nadzieję, że zdobyłeś cenną wiedzę, która przyczyni się do rozwoju Twojej strony w świecie internetu.

 

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie long tail to skuteczna taktyka, która może pomóc Ci w zdobyciu wartościowego ruchu na stronie. Wykorzystanie długich i bardziej szczegółowych fraz kluczowych może przyciągnąć bardziej zainteresowanych użytkowników i zwiększyć konwersję.

Pamiętaj jednak, że skuteczna strategia SEO powinna uwzględniać zarówno frazy ogólne, frazy średniej długości, jak i frazy long tail. Działaj zgodnie z tą strategią, a z pewnością zobaczysz pozytywne rezultaty.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!