10 najdroższych domen sprzedanych w 2019 roku

 

Najdroższe domeny w 2019 roku

Każda witryna potrzebuje własnej nazwy domeny. Ten krótki adres jest czymś, co wyróżnia każdą jedną stronę w Internecie. Im jest on krótszy, bardziej zapadający w pamięć lub popularny, tym wyższa jego cena. Co ciekawe, najdroższe domeny to wydatek rzędu wielu milionów dolarów.

najdrozsze domeny sprzedane w 2019 roku

 

Aż po dziś dzień Internauci próbują rejestrować domeny w nadziei, że pewnego dnia ktoś będzie chciał je kupić. Nic w tym dziwnego, ponieważ koszt rejestracji domen zaczyna się już od kilkunastu złotych rocznie.

Zarejestrowanie właściwej nazwy domeny może być jak wygrana na loterii. Najpierw płacimy parę groszy, by po jakimś czasie dowiedzieć się, że możemy na tym zyskać wiele milionów złotych.

Niektórzy mogą teraz pomyśleć, że inwestycja w domeny była opłacalna 20 lat temu. Nie da się temu zaprzeczyć, ponieważ najciekawsze domeny są już dawno zajęte. Warto jednak pamiętać, że gospodarka i trendy ewoluują i nigdy nie wiadomo, czy nazwy domen, które teraz są bezwartościowe, nie będą kluczowe za kolejne 20 lat.

W dzisiejszym artykule przedstawimy listę 10 najdroższych domen sprzedanych w roku 2019. W naszym rankingu uwzględnimy jedynie potwierdzone transakcje. Zanim to jednak zrobimy, odpowiemy, dlaczego niektóre domeny są droższe od innych.

Warto wiedzieć: Zakup domeny premium nie zawsze jest opłacalny. Przekonało się o tym Yellow Pages, które dokonało największego zakupu wszech czasów, wydając $ 350 mln na domenę business.com i bankrutując 2 lata później.

 

 

Dlaczego domeny premium są tak drogie?

Domeny premium zawierają zazwyczaj powszechne, krótkie frazy, których ludzie używają do wyszukiwania informacji w danych branżach. Ze względu na ich prostotę i znaczenie w konkretnej niszy, nazwy te cieszą się bardzo dużą liczbą odwiedzin. To właśnie ich popularność wpływa na wysoką cenę.

dlaczego domeny premium sa drogie

 

Właściciele takich domen mają zdecydowanie mniej zmartwień na głowie, niż inni. Istnieje dużo powodów, dlaczego kupowanie takich domen było kiedyś (i nadal jest) świetną inwestycją.

Oto najważniejsze zalety domen premium:

  • Wiarygodność: Domena premium jest jednym ze sposobów na zwiększenie wiarygodności naszej witryny i zaufania do naszej marki lub osoby.
  • Zapamiętywalność: Domeny premium są najczęściej krótkimi i powszechnymi frazesami, które łatwo zapadają w pamięć naszym odbiorcom.
  • Ciekawość: Część odwiedzin domeny premium będzie w pełni darmowa, wywołana ciekawością i pytaniami „Co znajdę na tej witrynie?” lub „Kto jest jej właścicielem?”.
  • Popularność: Proces zwiększania popularności witryny przy pomocy wyszukiwarki (pozycjonowanie) jest łatwiejszy, jeśli domena zawiera powszechne, popularne słowo kluczowe.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

 

Najdroższe domeny w 2019 – 10 potwierdzonych transakcji

Na przestrzeni ostatnich 20 lat za najbardziej wartościowe domeny internetowe płacono absurdalne kwoty. Wiele w tej kwestii szybko się nie zmieni, ponieważ właściciele (najczęściej firmy inwestycyjne) wciąż czekają na sprzedaż nalepszych nazw domen.

Warto wiedzieć: Najdroższym TLD jest niezaprzeczalnie końcówka .com.

Dzisiaj nie będziemy jednak skupiać się na największych zakupach wszechczasów. Przyjrzymy się bliżej największym transakcjom, które miały miejscu w roku 2019.

Oto 10 najdroższych domen sprzedanych w 2019 roku:

 

1. Voice.com – $ 30 000 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - voice.com

 

Cena, którą przypisano domenie Voice.com sprawiła, że znalazła się ona na 1 miejscu w roku 2019 i na miejscu 6 w rankingu wszechczasów. Domena została zakupiona przez firmę Block.one działająca w branży kryptowalut, która zebrała miliardy dolarów podczas swojego ICO (initial coin offering).

Poprzednim właścicielem tej domeny było MicroStrategy – internetowy pioner, który nabył wiele świetnych adresów na samym początku istnienia Internetu. Nadal mają w posiadaniu takie domeny jak hope.com, wisdom.com czy strategy.com.

 

2. California.com – $ 3 000 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - california.com

 

Chociaż cena domeny California.com jest 10-krotnie niższa od lidera rankingu najdroższych domen 2019 roku, wciąż robi wrażenie. Ogromnym zaskoczeniem jest fakt, że domena ta pierwszy raz została zarejestrowana dopiero w roku 2007.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że omawiana domena została zakupiona przez One Planet Ops pod koniec roku 2018, choć transakcja została upubliczniona dopiero kilka miesięcy później.

 

3. Eko.com – $ 1 500 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - eko.com

 

W przypadku Eko.com widać pewne podobieństwa do Facebooka, który początkowo operował pod nazwą thefacebook.com. Firma Eko zrobiła podobnie, ponieważ rozpoczęła działalność pod nazwą HelloEko.com, by w roku 2019 wydać siedmiocyfrową sumę na aktualizację do Eko.com.

Choć kwota robi wrażenie, warto wspomnieć, że fundusze pozwalały na o wiele większy zakup. Eko otrzymało bowiem $ 250 mln wsparcia inwestycyjnego od Walmart.

 

4. TM.com – $ 1 250 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - tm.com

 

Domena TM.com została sprzedana w listopadzie 2019 roku na portalu VIP Brokerage i nadal nie do końca wiadomo, kto ją kupił. W momencie pisania artykułu, wciąż przekierowuje ona na poprzednią witrynę, tj. testmasters.com.

Chociaż TM jest powszechnie znana jako angielski skrót od „znaku towarowego”, istnieje duże prawdopodobnieństwo, że domena została zakupiona przez jednego z ważnych inwestorów.

 

5. RX.com – $ 1 000 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - rx.com

 

Mówi się, że im krótsza nazwa domeny, tym lepiej. Podobnie jak w przypadku TM.com, RX.com to dwuliterowa domena sprzedana za ponad milion dolarów. Kupił ją Brent Oxler, milioner, który inwestuje długoterminowo na rynku domen.

Nowy właściciel posiada w swoim portfolio kilkadziesiąt niesamowicie drogich domen, w tym m.in. broker.com, audit.com czy message.com.

 

6. Nursing.com – $ 950 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - nursing.com

 

Przypadek nursing.com jest przykładem zdecydowania się na dłuższą nazwę. Do stycznia 2019 roku witryna z branży pielęgniarskiej działała pod domeną NRSNG.com. Jak widać, czasem dłuższe, łatwiej zapamiętywalne domeny ze słowem kluczowym są o wiele lepszym pomysłem.

 

7. OL.com – $ 900 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - ol.com

 

OL.com jest trzecią dwuliterową nazwą domeny, która znalazła się na liście 10 najdroższych domen sprzedanych w 2019 roku. Co ciekawe, została sprzedana przez jednego inwestora drugiem podczas aukcji nazw domen na żywo.

 

8. Links.com – $ 798 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - links.com

 

Links.com to przykład częściowo związany z Facebookiem i wspomnianym wcześniej Eko.com. Nowy właściciel posiada bowiem domenę AllMyLinks.com. Nie kupił jednak nowego adresu w celu skrócenia dotychczasowej nazwy, a jedynie w celu przekierowania.

 

9. Mastermind.com – $ 600 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - mastermind.com

 

Wiele domen z segmentu premium ma ciekawą historię. Nie inaczej jest z Mastermind.com, która została kupiona za $ 275 tys w 2018 roku i sprzedana rok później za bagatela $ 600 tys. Zakupu dokonała firma Click Funnels rozpoczynająca nową gałąź swojej działalności.

 

10. Medidata.com – $ 600 000

 

najdrozsze domeny w 2019 - medidata.com

 

W przeciwieństwie do poprzednich domen, które mają sens, Medidata.com może budzić wątpliwości. Została bowiem kupiona jako nazwa brandowa dla firmy Medidata. Udany zakup? Ciężko powiedzieć, ponieważ kilka miesięcy później firma ta została przejęta przez Dessault Systemes.

 

 

Podsumowanie

Codziennie rejestrowanych jest kilkaset tysięcy nowych domen. Zdecydowana większość z nich jest opłacana przez osoby prywatne i firmy, które zamierzają z nich aktywnie korzystać. Mały ułamek to jednak zakupy związane z nadzieją na późniejszą sprzedaż z zyskiem.

Nic w tym dziwnego, ponieważ domeny premium mogą być naprawdę dużo warte. Nasz ranking 10 najdroższych domen sprzedanych w 2019 roku to potwierdza.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!