Optymalizacja bazy danych dla Wordpress

 

 

Optymalizacja bazy danych

Baza danych Wordpress przechowuje całą zawartość Twojej strony. Obejmuje to posty, podstrony, komentarze, niestandardowe archiwa wpisów, dane formularzy itp. W Wordpressowej bazie danych przechowywane są również ustawienia witryny, ustawienia motywu i pluginów oraz wszelkie inne konfiguracje, z których korzysta powyższy system CMS.

Wszyscy, a w szczególności właściciele stron opartych na Wordpress, szukają rozwiązań optymalizacyjnych, aby pod względem szybkości ‘wyciągnąć jeszcze więcej’ – z tych najbardziej znanych można by wymienić optymalizację zdjęć czy optymalizację kodu JS/CSS. Wielu zapomina jednak o optymalizacji bazy danych, która w rzeczy samej, jest tak samo ważna!

 

Waga bazy danych

Jeżeli regularnie dodajesz nowy content i na bieżąco aktualizujesz swoją stronę, z czasem Twoja baza danych będzie się powiększać. Im większa waga, tym więcej czasu serwer potrzebuje na pobranie informacji (z tabel bazy danych). Właśnie dlatego, usuwając zbędne dane, możesz zwiększyć wydajność bazy i sprawić, by strona ładowała się szybciej.

W tym artykule przedstawimy wykonywanie optymalizacji bazy danych Wordpress, w szybki i prosty sposób, przy użyciu wtyczki LiteSpeed Cache, wraz z wytłumaczeniem funkcji z tym związanych.

LiteSpeed jest dostępny na: hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Optymalizowanie bazy danych Wordpress

Z pulpitu admina Wordpress, przejdź do LiteSpeed Cache > Zarządzaj/Edytuj. Zauważysz tam trzy zakładki: [1] Wyczyść, [2] Optymalizator DB oraz [3] CDN.

Zakładka Optymalizator DB została dodana w bardzo wczesnych wersjach LiteSpeed Cache, i doczekała się już kilku pozytywnych zmian. Nie jest to rozszerzenie stricte związane z zarządzaniem pamięcią podręczną cache, jednakże uznano, że jest porównywalnie ważne, i tym samym był to jeden z pierwszych ‘suchych’ dodatków LiteSpeed.

litespeed baza danych - optymalizator
Przed rozpoczęciem – jak w przypadku większości narzędzi tego typu – warto być w posiadaniu aktualnej kopii zapasowej bazy danych!

Optymalizator DB zapewnia łatwy sposób na utrzymanie Twojej bazy danych Wordpress, tak przyciętej i wydajnej, jak to tylko możliwe.

W omawianej zakładce widoczne są przyciski, które mają albo zielone znaczniki wyboru, albo czerwone litery X. Zielone znaczniki oznaczają, że obszar został już oczyszczony. Jeśli widzisz czerwone X, oznacza to, że masz możliwość wykonania optymalizacji danego elementu w bazie danych.

Rzućmy więc okiem na każdy z tych elementów i zobaczmy, co robią.

zbedne komentarze, wpisy na wordpressie

 

Wyczyść wszystko

Ta funkcja została stworzona dla administratorów w pośpiechu. Pozwala oczyścić (prawie) wszystko na raz, wykonując wszystkie inne przyciski czyszczenia za pomocą jednego kliknięcia.

UWAGA: Przycisk „Optymalizuj tabele” różni się od pozostałych, więc nie został uwzględniony we funkcji Wyczyść Wszystko. Jego funkcjonalność wyjaśnimy poniżej.

Rewizje postów

Kiedy edytujesz istniejący post, Wordpress zapisuje kopię oryginalnej wersji, na wszelki wypadek, gdybyś popełnił błąd i musiał wrócić. Jeśli edytujesz post 12 razy, w bazie danych będzie 12 zapisanych wersji. To 12 pełnych kopii tego samego postu, rożniące się od siebie wprowadzanymi przez Ciebie zmianami.

Przycisk „Rewizje postów” możę uwolnić znaczną ilość miejsca, jeśli masz skłonność do częstych zmian. Pamiętaj jednak, że musisz poświęcić swoją zdolność do przywrócenia starych wersji postów, z doświadczenia – jest to poświęcenie, z którym da się żyć. J

Automatyczne wersje robocze

Kiedy tworzysz lub edytujesz post, Wordpress automatycznie zapisuje wersje robocze. Ma to na celu ochronę i możliwość przywrócenia zmian, w przypadku nieoczekiwanego utracenia połączenia lub awarii komputera. Jeśli wiesz, że wszystkie Twoje posty zostały opublikowane i zapisane poprawnie, możesz bezpiecznie nacisnąć ten przycisk i usunąć automatyczne wersje robocze.

Usunięte posty

Przy przenoszeniu postów do kosza, nie są one jeszcze w pełni usunięte. Klikając w ten przycisk, trwale opróżniasz kosz i zwalniasz tym samym miejsce w bazie danych.

Komentarze spam

W jakim celu przetrzymywać na swoim serwerze komentarze oznaczone jako spam? Naciśnij ten przycisk i usuń je raz na zawsze.

Komentarze w koszu

Podobnie jak komentarze zawierające spam, tak samo niechciane komentarze w koszu, bez potrzeby kradną miejsce na Twoim Wordpressie. Tutaj możesz je usunąć.

trackbacki i dane tymczasowe WP

 

Trackbacki/pingbacki

W momencie kiedy inne strony/blogi prowadzą do Twojej strony/bloga (lub gdy sam umieszczasz linki do innych postów na swoim blogu), tworzone są pingbacki i trackbacki. Są one przechowywane jako komentarze i można je zobaczyć w panelu admina Wordpress. Niektóre motywy wyświetlają również pingbacki i trackbacki wśród komentarzy pod danymi wpisami. Jeżeli zapisywanie tych zewnętrznych (i wewnętrznych) linków nie jest dla Ciebie ważne, kliknij w ten przycisk, aby usunąć je z bazy danych.

Zakończone dane tymczasowe

Dane tymczasowe są wynikiem cache’owania, który może się zdarzyć w bazie danych Wordpress z wynikami zdalnych wywołań API. Ta funkcja pozwala usunąć wygasłe dane tymczasowe.

Wszystkie dane tymczasowe

Jeśli chcesz usunąć wszystkie dane tymczasowe (zarówno wygasłe, jak i niewygasłe), naciśnij ten przycisk.

Optymalizuj tabele

Przedostatni przycisk, czyli optymalizacja tabel, różni się od pozostałych. Jest to swego rodzaju oczyszczanie po czyszczeniu, z którego możesz skorzystać, jeśli uznasz to za potrzebne. Po usunięciu dużej ilości informacji z bazy danych, pozostawia ona luki. Przycisk „Optymalizuj tabele” odzyskuje to miejsce na dysku i reorganizuje indeksy bazy danych, aby uzyskać lepszą wydajność. Jest to przydatny, ostatni krok do zakończenia optymalizacji bazy danych Wordpress, po wykonaniu poprzednich przycisków.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordpressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!