8 darmowych systemów CMS (2023)

 

Systemy CMS

Jeszcze nie tak dawno temu, nie każda firma mogła sobie pozwolić na posiadanie własnej strony internetowej. Dlaczego? Ponieważ wymagało to albo umiejętności programistycznych, albo zatrudnienia programisty. To z kolei wiązało się z dodatkowym kosztem. Na szczęście te czasy już minęły – wraz z pojawieniem się systemów zarządzania treścią (CMS).

systemy cms

 

Tradycyjne strony internetowe opierają się na HTML i wykorzystują języki programowania – w tym PHP i JavaScript. To oznacza, że aby samodzielnie stworzyć taką stronę, musielibyśmy nauczyć się kodować.

Problem w tym, że nie każdy, kto potrzebuje witrynę, ma aspiracje na zostanie programistą. Tutaj właśnie pojawia się CMS! Wykorzystując go, możemy stworzyć prawie każdy typ witryny bez ingerencji w jej kod.

Dzięki temu, oszczędzimy sporo czasu i pieniędzy i będziemy mogli skupić się na ważniejszych rzeczach, takich jak np.: kreacja treści, dopracowanie designu czy dalsza optymalizacja strony.

W dzisiejszym poradniku przedstawimy 8 najpopularniejszych i bezpłatnych systemów CMS, które można użyć do stworzenia strony internetowej. Zanim to jednak zrobimy, omówimy kwestie teoretyczne. 🙂

 

 

Czym jest system CMS?

CMS (Content Management System) jest aplikacją, którą pomaga stworzyć witrynę internetową oraz zarządzać jej treścią i konfiguracją za pośrednictwem przyjaznego panelu administratora. Zapewnia wszelkie narzędzia do uruchomienia witryny bez potrzeby znajomości kodu i wiedzy technicznej.

czym jest system cms

 

System CMS opiera się na gotowych komponentach, takich jak szablony, motywy i wtyczki. Te wstępnie skompilowane elementy to właśnie bloki kodu, które zostały napisane dla Ciebie – jako dla administratora systemu.

Na rynku dostępnych są setki gotowych systemów. Ale czy to znaczy, że każdy korzysta z CMS? Nie, choć przy ich użyciu zbudowanych jest już ponad 50% wszystkich stron internetowych (z roku na rok liczba ta wzrasta).

Warto wiedzieć: CMS jest akronimem od Content Management System, który po polsku oznacza system zarządzania treścią.

 

Jakie strony można na nim stworzyć?

Wiele osób uważa, że systemy zarządzania treścią służą tylko do blogowania. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ pierwotnie było to ich główne przeznaczenie. Teraz CMS’y są na tyle elastyczne, że można ich używać do prawie każdego rodzaju projektów.

Oto, jakie witryny można stworzyć na CMS:

  • Cel biznesowy: strony wizytówki, witryny e-commerce, landing-pages, …
  • Cel informacyjny: blogi, agregatory treści, platformy dokumentacyjne, …
  • Cel dyskusyjny: witryny członkowskie, media społecznościowe, fora dyskusyjne, …

Czy to wszystkie możliwości? Skądże! W rzeczywistości lista zastosowań dla systemów CMS jest prawie że nieskończona. Do pewnego momentu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, a później – wiedza techniczna.

Warto wiedzieć: System zarządzania treścią jest dobrym wyborem nie tylko dla małych, ale też dużych firm. Wiele dużych korporacji oraz insytutcji rządowych chętnie wykorzystuje CMS w swoich projektach.

 

O czym pamiętać przy wyborze?

W tym momencie masz już solidną wiedzę na temat tego, czym jest, na czym polega i jakie zalety ma system zarządzania treścią. Wiesz też, że wybór jest ogromny, ponieważ do dyspozycji masz kilkaset różnych systemów.

Oto, o czym powinieneś pamiętać, wybierając CMS dla siebie:

  • Ceny i dostępność: Każdy CMS wiąże się z kosztami. Pomimo iż większość z nich jest bezpłatna i działa na modelu open-source, późniejszy rozwój witryny może oznaczać wymóg zakupu płatnych rozszerzeń systemu.
  • Łatwość obsługi: Brak potrzeby kodowania nie oznacza całkowitego zaniechania obsługi strony. Różne systemy udostępniają różne panele administracyjne. Podczas gdy niektóre z nich są intuicyjne i proste w obsłudze, inne będą wymagały bardziej technicznego podejścia.
  • SEO: Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Niestety, nie każdy CMS ją ułatwia. Ważne jest, aby oprogramowanie strony miało ‘czystą’ podstawę i zapewniało dodatkowe narzędzia do pozycjonowania.
  • Personalizacja: Dopasowanie zawartości i funkcjonalności witryny pod kątem użytkownika są równie ważne, co SEO. Najbardziej popularne platformy CMS są wysoce konfigurowalne, lecz ostatecznie sam musisz wybrać, czego potrzebuje Twoja strona.
  • Społeczność: Im bardziej popularny system, tym większa społeczność. Nie można o tym zapominać, ponieważ za dużą liczbą współtwórców idą też większe możliwości, niższe ceny komponentów, łatwiejsze debugowanie oraz ogólny, stały rozwój systemu.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Systemy CMS: 8 darmowych platform

Można powiedzieć, że każdy CMS jest inny, a jednak każdy jest ten sam. Pomimo różnych podstaw systemu i ich funkcjonalności, wszystkie mają wspólny cel: ułatwienie zarządzania witryną i jej treścią.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu związanym z hostingiem stron, wybraliśmy 7 najlepszych CMS, jakie kiedykolwiek powstały. To nie wszystko! Większość z nich możesz zainstalować na naszym serwerze jednym kliknięciem (za pomocą instalatora aplikacji).

 

Oto 8 darmowych systemów CMS:

 

1. WordPress

WordPress to zdecydowanie najpopularniejszy system zarządzania treścią w naszym zestawieniu. W momencie pisania tego artykułu, korzysta z niego blisko 40% wszystkich stron internetowych. Powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele.

system cms - wordpress

 

Najważniejszą zaletą WordPress jest model open-source, który zdobył serca milionów programistów. Dzięki niemu, oprócz samego systemu, dostępnych są też dziesiątki tysięcy darmowych pluginów i motywów. To sprawia, że na omawianym CMS-ie możemy stworzyć każdy rodzaj witryny – od bloga, aż po sklep internetowy.

Co jest w tym wszystkim najlepsze? Instalacja WordPress zajmuje około 5 min, a stworzenie bloga – w niektórych przypadkach niecałe 10 min!

Warto wiedzieć: WordPress.org to w pełni darmowy CMS, podczas gdy WordPress.com to płatna usługa hostingowa oparta na systemie WordPress.org.

 

2. Joomla!

Joomla jest drugim najpopularniejszym systemem CMS, jaki kiedykolwiek powstał. Chociaż nie jest on tak przyjazny dla początkujących jak WordPress, uznaje się go za bardziej elastyczną opcję w niektórych aspektach.

platforma ecommerce - magento

 

Ten CMS sprawdzi się idealnie w przypadku witryn, w których najważniejszą funkcją będą niestandardowe typy postów. Pozwalają one na jednoczesne użycie wielu motywów dla różnych stron i rodzajów treści. Coś dla nietypowych projektów, gdzie sam tekst ma mniejsze znaczenie.

 

3. Drupal

Drupal to kolejny dobrze znany CMS, którego nazwa zawsze pojawia się w zestawieniach z WordPressem i Joomlą. Podobnie jak poprzednicy, jest w pełni darmowy i udostępniony na licencji open-source. W przeciwieństwie do poprzedników, wyróżnia się bezpieczeństwem na najwyższym poziomie.

system cms - drupal

 

Wspomniane bezpieczeństwo jest w przypadku Drupala kluczowe. Obejmuje to nie tylko szyfrowanie baz danych i kontrolę użytkowników, ale też zapobieganie iniekcji złośliwego kodu czy raporty bezpieczeństwa. Dlatego też z tego CMS chętnie korzystają banki, organizacje rządowe itp.

 

4. Typo3

Typo3 jest nieco mniej znaną platformą CMS, ale za to wyróżniająca się niesamowitą skalowalnością. Mówi się o niej jako o systemie zarządzania przedsiębiorstwem, a nie treścią. Będzie więc przysłowiowym ‘strzałem w dziesiątkę’ w przypadku dużych portali korporacyjnych i platform sprzedażowych.

system cms - typo3

 

Omawiany CMS jest często wykorzystywany do zbudowania intranetu lub sieci witryn na poziomie jednej instalacji. Tak duże możliwości oznaczają jednak wymóg większej wiedzy technicznej. Tym samym, Typo3 nie jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących administratorów.

 

5. Ghost

Ghost to system zarządzania treścią, którego głównym założeniem jest… zarządzanie treścią. Brzmi komicznie, ale taki był właśnie cel twórców. Grupą docelową są bowiem blogerzy oraz profesjonalni pisarze, którzy chcą się skupić przez większość czasu na pisaniu, a nie tworzeniu witryn.

system cms - ghost

 

Mając na uwadze powyższe, można dojść do wniosku, że ten CMS nie jest dla każdego. W punkt! Funkcjonalności systemu są po prostu skoncentrowane na tworzeniu nowej treści, niżeli na budowie zaawansowanych witryn. Jeśli więc jesteś blogerem – śmiało! Jeśli nie – wybierz coś innego.

 

6. dotCMS

dotCMS różni się od pozostałych systemów w tym zestawieniu, ponieważ jest tzw. „hybrydowym headless CMS”. To oznacza, że administrator otrzymuje gotowe oprogramowanie do przechowywania i zarządzania informacjami, bez zaawansowanego interfejsu graficznego.

system cms - dotCMS

 

Głównym przeznaczeniem w przypadku tego CMS są witryny wykorzystujące własne API, a więc grupą docelową będą raczej programiści, niżeli zwykli blogerzy. Jeśli mowa o rodzaju stron, sprawdzi się on perfekcyjnie w przypadku rozbudowanej sieci witryn i aplikacji.

 

7. Grav

Grav ma niewiele wspólnego z typowym systemem zarządzania treścią i mówi się o nim jako „flat-file CMS”. Takie nazewnictwo oznacza, że system nie wymaga bazy danych do funkcjonowania. Zamiast tego, odczytuje zawartość z plików tekstowych, co czyni go bardzo lekkim i szybkim.

system cms - grav

 

Co więcej, brak bazy danych sprawia, że wdrożenie systemu jest prostsze, a wydajność samej witryny – o wiele wyższa. Grav będzie więc dobrym wyborem w przypadku stron, które muszą ładować się w mgnieniu oka i jednocześnie nie wymagają dodatkowych, obszernych funkcjonalności.

 

8. Craft CMS

Craft CMS to kolejny, nietypowy system zarządzania treścią, który powstał stosunkowo niedawno – w 2012 roku. Można powiedzieć, że jest to połączenie Ghost, Joomla i Drupal dla programistów. Pomimo iż koncentruje się na pisaniu, ułatwia też pracę z niestandardowymi typami postów, będąc przy tym naprawdę bezpiecznym.

system cms - craft cms

 

Podczas gdy najpopularniejsze CMS-y opierają się na gotowych szablonach, Craft CMS zakłada, ze profesjonaliści woleliby samodzielnie pisać cały kod HTML i CSS. Jądro systemu jest więc czyste, a zaplecze – przejrzyste. Jeśli jesteś programistą i szukasz czegoś lekkiego – spróbuj tego!

 

 

Podsumowanie

CMS jest skrótem od „Content Management System”, który dosłownie oznacza „System Zarządzania Treścią”. Pomaga on utworzyć witrynę, a następnie zarządzać jej zawartością z poziomu panelu administracyjnego – w dużej części bez konieczności edytowania kodu.

Początkowo systemy CMS były wykorzystywane do tworzenia prostych blogów. Dzisiaj można na nich stworzyć każdy rodzaj witryny – od zwykłej wizytówki, przez forum dyskusyjne, aż po rozbudowaną platformę sprzedażową.

Pomimo że większość systemów koncentruje się na łatwym uruchomieniu strony (np. WordPress), niektóre z nich zostały stworzone i dostosowane dla programistów (np. dotCMS). To, jaki system będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy od Twoich potrzeb, umiejętności oraz celu witryny.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!