WordPress 5.6 – co nowego (Twenty Twenty One)

 

WordPress 5.6

WordPress 5.6 ujrzał światło dziennie 8 grudnia! Jest to ostatnie główne wydanie w 2020 roku, które zostało przygotowane przez zespół składający się z 841 wolontariuszy. Co ciekawe, jest to jednocześnie pierwsze wydanie, przy którym kierownictwo objęły wyłącznie kobiety.

wordpress 5.6

 

Wspomniany zespół programistów skupił się na dalszym rozwoju edytora Gutenberg oraz poprawkach bezpieczeństwa, kompatybilności i dostępności WWW (z ang. web accessibility).

Co więcej, opisywana aktualizacja przynosi też nowy motyw domyślny Twenty Twenty One, a samo jądro systemu WordPress jest zgodne z najnowszą wersją PHP 8. To jednak nie wszystko!

Warto wiedzieć: WordPress 5.6 nosi nazwę „Simone” na cześć Niny Simone – legendarnej piosenkarki, autorki tekstów i pianistki, wprowadzonej do Rock and Roll Hall of Fame.

 

Jako najwyżej oceniana firma hostingowa w Polsce, nie moglibyśmy przejść obok tej aktualizacji obojętnie. Tym samym, w dzisiejszym artykule dokładnie opiszemy, co nowego w WordPress 5.6 – uwzględniając najważniejsze nowości, zmiany i poprawki.

 

 

Co nowego w WordPress 5.6

Każda główna aktualizacja WordPress oznacza przynajmniej kilka ważnych nowości oraz mnóstwo zmian, poprawek i ulepszeń. Nie inaczej jest w przypadku wersji 5.6

co nowego - wordpress 5 6

 

Jako że opisanie wszystkich nowych funkcji zajęłoby naprawdę sporo czasu, skupimy się i opiszemy tylko te najważniejsze. Jeśli chcesz zagłębić się w szczegóły, możesz to zrobić na oficjalnej stronie WordPress.org.

Oto, co nowego w WordPress 5.6:

 

Nowy motyw domyślny (Twenty Twenty One)

Tak, jak wspomnieliśmy na samym początku, WordPress 5.6 jest ostatnią główną aktualizacją w tym roku. To sprawia, że zawiera nowy domyślny motyw zatytułowany ‘na cześć’ przyszłego roku – Twenty Twenty One (2021).

motyw wordpress twenty twenty one

 

Podobnie jak wszystkim poprzednim motywom, szablonowi Twenty Twenty One można przypiąć łatkę minimalistycznego. Nie oznacza to jednak, że wygląda źle. Wręcz przeciwnie! Wygląda po prostu… prosto i ciekawie, oferując przy tym spore możliwości rozwoju.

Oto najważniejsze informacje:

 • Podstawa: Twenty Twenty One został zaprojektowany wokół nowego edytora i zawiera niestandardowe bloki Gutenberg, które są dostępne tylko i wyłącznie w nim.
 • Dostępność: Nowy motyw zapewnia zwiększoną dostępność dla Twojej witryny i spełnia wszystkie wytyczne dotyczące standardów ułatwień dostępu WordPress.
 • Konfiguracja: Omawiany szablon jest wyposażony w gotowe modele, które pozwalają na zmianę kolorystyki całej witryny jednym kliknięciem – w tym również automatyczne dopasowanie koloru tekstu.

 

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Automatyczne aktualizacje

Na samym początku WordPress wyglądał inaczej. Wszystko było mniej intuicyjne, a jego aktualizacji podejmowali się z reguły tylko programiści. Na szczęście, z biegiem lat cały system stał się bardziej ‘przystępny’.

automatyczne aktualizacje w wordpress 5.6

 

Jeśli jesteś na bieżąco, wiesz, że WordPress 3.7 wprowadził funkcję intuicyjnej aktualizacji, która to była rozszerzana w kolejnych wersjach – ostatnim razem w WordPress 5.5. Wtedy też dodano funkcję włączania i wyłączania automatycznego update’u określonych wtyczek.

WordPress 5.6 idzie o (mały) krok dalej i wprowadza opcję automatycznej aktualizacji dla głównych wersji WordPress. Wcześniej dotyczyło to jedynie drobnych wydań.

Omawiana opcja jest dostępna w zupełnie nowej części interfejsu, który znajdziesz w zakładce „Kokpit”, po kliknięciu w „Aktualizacje”.

Notatka: Ze względu na złożoność systemu i różnorodność witryn WordPress, włączenie automatycznych aktualizacji nie jest zalecane w przypadku osób ‘nietechnicznych’. 😇

Warto wiedzieć: Po aktywowaniu omawianej opcji, zobaczysz przycisk „Włącz automatyczne aktualizacje tylko dla wersji konserwacyjnych i zabezpieczeń”. Dzięki niemu, główne wydania WordPress nie będą automatycznie aktualizowane.

 

 

Udoskonalenia edytora Gutenberg

Wszystkie ostatnie aktualizacje WordPress pozwoliły nam przywyknąć do nieustającego rozwoju nowego edytora wizualnego. Gdy mowa o WordPress 5.6, postęp jest naprawdę spory.

edytor gutenberg - wordpress 5.6

 

W rzeczywistości najnowsza wersja w pewnym sensie łączy i dodaje funkcje niestandardowych wtyczek Gutenberg bezpośrednio do systemu. Będzie to kluczowe w szczególności dla właścicieli witryn, którzy chcą zachować jak najmniejszą liczbę dodatkowych pluginów.

Co więcej, wydanie w wersji 5.6 zawiera wynik aż 7 aktualizacji Gutenberga, które miały miejsce w ostatnich miesiącach.

Oto najważniejsze udoskonalenia i nowości w Gutenbergu:

 • Blok okładki: Z bloku okładki korzystają najczęściej artyści. Wcześniej pokazywał on tylko elementy sterujące położeniem obrazów. W wersji 5.6 ów blok pozwala również na ustawienie pozycji filmów oraz wyświetlanie wzorów powtarzającego się tła.
 • Ścieżki tekstowe: Jako że WordPress 5.6 skupia się na zwiększeniu dostępności WWW, dla bloku wideo wdrożono funkcję ścieżek tekstowych. Mogą to być napisy, rozdziały, podpisy i opisy dodane przy użyciu formatu WebVTT.
 • Ustawianie kolumn: Nikt nie zaprzeczy, że kolumny przeniosły Gutenberga na zupełnie nowy poziom. Gdy mowa o najnowszej aktualizacji, ciekawym ulepszeniem tej części edytora jest możliwość konwersji wielu wybranych bloków w blok kolumn.
 • Wzory bloków: Wzorce blokowe to predefiniowane kombinacje bloków, które pozwalają na szybkie i łatwe dodawanie złożonych elementów układu do strony. Oprócz kilku poprawek, w WordPress 5.6 dodano nowe wzorce – ‘Cytat’ oraz ‘Nagłówek i Akapit’.
 • Liczba znaków: W części informacyjnej, która do tej pory zawierała takie dane, jak np. liczba słów czy strukturę nagłówków, wprowadzono sekcję wyświetlającą liczbę znaków. Jest to duże ułatwienie, szczególnie w amatorskim SEO copywriting.
 • Ustawienia wyglądu: W preferencjach (bo tak się od teraz nazywają) postów tworzonych przy użyciu Gutenberga pojawiły się nowe ustawienia – ‘Zmniejsz interfejs’, ‘Tryb spotlight’, ‘Wyświetlaj etykiety przycisków’ oraz ‘Użyj stylów motywu’.

 

To oczywiście nie wszystkie zmiany i nowości! W rzeczywistości jest ich o wiele, wiele więcej, lecz nie każda może zostać uznana jako przełom.

Warto wiedzieć: Do mniej ważnych – ale wciąż ułatwiających życie autorom – udogodnień można zaliczyć: łatwiejsze przeciąganie i przesuwanie bloków, kontrolę rozmiaru w bloku multimediów i tekstu, przełączanie kategorii w panelu wzorców oraz odmiany słów kluczowych w wyszukiwarce bloków.

 

 

Wsparcie dla PHP 8 (beta)

PHP 8 jest ostatnim głównym wydaniem, które oferuje mnóstwo nowych funkcji i wdraża masę poprawek optymalizacyjnych. Choć w przypadku stron internetowych nie jest ono tak ważne, jak chociażby PHP 7, wciąż uważa się go za kamień milowy w ewolucji omawianego języka programowania.

zgodnosc wordpress z php 8

 

Jeśli jesteś początkującym, powinieneś wiedzieć, że WordPress jest zbudowany w dużej części właśnie na PHP. Jako że obie te aktualizacje należą do ‘znaczących’, łatwo wywnioskować, że uczynienie WordPressa w pełni kompatybilnym z najnowszą wersją PHP jest wielkim wyzwaniem.

Począwszy od WordPress 5.6, podstawowy system CMS jest uważany za zgodny z wersją beta PHP 8. To nie oznacza jednak, że prace dobiegły końca. To dopiero początek!

Zgodność, a pełna kompatybilność to dwie różne kwestie. Mimo że już dzisiaj WordPress jest uważany za zgodny z najnowszą wersją PHP, przed programistami zostaje wiele do zrobienia, aby był w pełni kompatybilny.

Warto wiedzieć: Zgodność z PHP 8 oznacza, że podczas normalnego użytkowania, z domyślnym motywem i bez wtyczek, nie wystąpią żadne błędy. Pełna kompatybilność zostanie osiągnięta dopiero, gdy cały ekosystem WordPress (tj. wszystkie wtyczki i motywy) będzie zgodny.

 

 

Hasła aplikacji do uwierzytelniania API

Zupełnie nową funkcją, która pojawiła się wraz z nadejściem WordPressa w wersji 5.6, są hasła aplikacji. Służą one jako system wysyłania uwierzytelnionych żądań do interfejsu API WordPressa, oferując całkowicie nowy sposób zapewniania dostępu do określonych części strony internetowej.

hasla aplikacji wordpress

 

Omawiane hasła raczej nie mogą zostać uznane, jako ‘narzędzie dla mas’. Są skierowane w szczególności do właścicieli witryn, którzy łączą swojego WordPressa z aplikacjami innych firm.

Możesz je wygenerować ręcznie lub za pośrednictwem API REST. Pierwszy sposób jest prosty, podczas gdy drugi wymaga nieco więcej ‘wiedzy programistycznej’.

Gdy mowa o pierwszej opcji, wystarczy, że otworzysz zakładkę „Użytkownicy” i klikniesz w „Profil”. Następnie przy użyciu przycisku „Dodaj nowe hasło aplikacji”, możesz… wygenerować nowe hasło dostępu.

Na omawianym wyżej ekranie, oprócz tworzenia, otrzymujesz też możliwość przeglądania i unieważniania stworzonych wcześniej haseł. Dzięki kolumnom informującym o dacie uzyskania dostępu i adresie IP, możesz łatwo weryfikować, które hasła powinny zostać unieważnione.

Warto wiedzieć: Hasła aplikacji w WordPress mają 24 znaki i składają się z wielkich i małych liter oraz znaków numerycznych.

 

 

 

Inne zmiany w WordPress 5.6

Choć większość użytkowników szuka odpowiedzi na pytanie, co nowego w WordPress 5.6, nie można zapominać, że na nowościach się nie kończy. Każda aktualizacja systemu oznacza wiele innych zmian oraz poprawek.

zmiany - wordpress 5.6

 

Jako że kierujemy nasz poradnik zarówno do programistów, jak i hobbystów, nie uwzględniamy w nim wszystkich poprawek. Wybraliśmy kilka z tych, które – naszym zdaniem – są kluczowe.

Oto inne zmiany w najnowszej wersji WordPressa:

 

Kontynuacja aktualizacji jQuery

WordPress od kilku lat korzystał z przestarzałych wersji biblioteki jQuery. To podejście skończyło się, gdy WordPress 5.5 – wydany w sierpniu 2020 roku – usunął skrypt jQuery Migrate 1.x. 

jquery - wordpress 5.6

 

Pomimo iż ta zmiana jest uznawana za bardzo pozytywną, spowodowała duże problemy dla witryn korzystających z wtyczek zależnych od starszych wersji jQuery.

Wraz z pojawieniem się WordPress 5.6, omawiany CMS zaczął używać najnowszej wersji jQuery i współpracuje z jQuery Migrate 3.3.2. Ta aktualizacja jest więc drugim krokiem w 3-etapowym planie, którego celem jest wdrożenie najnowszej biblioteki do jądra systemu.

Oto, jak wygląda plan dotyczący jQuery:

 • WordPress 5.5: Usunięcie skryptu jQuery Migrate 1.x (Sierpień 2020)
 • WordPress 5.6: Aktualizacja do najnowszego jQuery (Grudzień 2020)
 • WordPress 5.7: Całkowite usunięcie jQury Migrate (Marzec 2021)

 

 

Poprawki narzędzia ‘Stan Witryny’

Kolejnym obszarem panelu administracyjnego, którego dotknęła najnowsza aktualizacja, jest narzędzie ‘Stan Witryny’ (z ang. Site Health).

stan witryny w wordpress 5.6

 

Omawiane narzędzie przeszło w wersji 5.6 znaczącą modernizację, będącą czymś szczególnym dla osób bardziej technicznych.

Oto zmiany po wspomnianej modernizacji:

 • Narzędzie do weryfikacji: Nowa funkcja, która sprawdza odpowiedzi na problemy i wyrzuca te nieprawidłowe. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia krytycznych błędów w narzędziu.
 • Kontrole asynchroniczne: Dotychczasowa funkcja, która przeprowadza wydłużone kontrole w tle, nie będzie już działała za pośrednictwem admin-ajax.php. Zamiast tego, będzie polegać na punkcie końcowym API REST.
 • Planowanie testów: Nowa funkcja, która oferuje możliwość planowania kontroli stanu witryny. Dzięki temu, możesz zapomnieć o narażaniu się na testowanie stanu podczas dużego ruchu w witrynie.

 

 

Pozostałe poprawki

Jeżeli myślisz, że to koniec zmian – jesteś w błędzie! WordPress 5.6 to znacznie, znacznie więcej.

Oto pozostałe poprawki warte uwagi:

 • Oświadczenie o dostępności (web accessibility): Najnowsza wersja wprowadza nowe funkcje, które pozwalają na automatyczne generowanie struktury oświadczenia o dostępności WWW. Działa podobnie, jak narzędzie do tworzenia polityki prywatności.
 • Elementy Osadzane (oEmbed): Aktualizacja do wersji 5.6 automatycznie wycofa z Twojej witryny żądania oEmbed do pobierania treści z Facebooka i Instagrama, które z kolei zostały wycofane przez wspomniane firmy 24 października 2020 roku.
 • Funkcje rzutowania: WordPress 5.6 ‘sprawił’, że funkcje rzutowania boolval(), intval(), strval() i floatval() przestały funkcjonować. Zostały zastąpione przez tzw. bezpośrednie rzutowanie czcionek – (int), (float) oraz (string) – które znacząco poprawia wydajność.
 • Zmiany klasy WP_Error: Omawiane wydanie WordPressa umożliwia połączenie kilku instancji WP_Error w jedną. Co prawda w przeszłości można było tego dokonać ręcznie, lecz teraz cały proces został zautomatyzowany.
 • Nowy hook wp_after_insert_post: Przed wersją 5.6 można było użyć save_posts, aby uruchomić niestandardowy kod po publikacji posta. Od teraz istnieje możliwość wykorzystania nowego hook’a akcji wp_after_insert_post (w szczególności po zapisaniu metadanych).

 

 

 

Podsumowanie

WordPress 5.6 zawiera szereg nowości, zmian i poprawek błędów. Większość z nich dotyczy edytora Gutenberg oraz ogólnych ulepszeń bezpieczeństwa, takich jak np. zgodność z PHP 8 i migracja jQuery. Nie zapomniano też o nowym motywie domyślnym (Twenty Twenty One) oraz masie poprawek programistycznych.

Co prawda, w naszym poradniku nie omówiliśmy wszystkich z nich, ponieważ chcieliśmy skoncentrować się na najbardziej kluczowych aspektach dla przeciętnych użytkowników. Jeśli chcesz więcej, zachęcamy do przejrzenia oficjalnej strony informacyjnej.

Na koniec wspomnimy, że zespół odpowiedzialny za tworzenie WordPressa rozpoczął już planowanie związane z WordPress 5.7 i obecnie szuka opinii użytkowników na temat tego, co powinno zostać uwzględnione.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!