WordPress 5.7 – co nowego?

 

WordPress 5.7

Dzięki tysiącom wolontariuszy z całego świata rozwój WordPressa nigdy nie ustaje. Najnowszą wersją, która została oficjalnie wydana 9 marca 2021 jest WordPress 5.7, będący pierwszym z trzech głównych wydań zaplanowanych na ten rok.

wordpress 5.7

 

Oprócz ogromnej ilości zmian w edytorze Gutenberg, WordPress 5.7 przynosi też 62 ulepszenia dla dotychczasowych funkcji oraz 141 poprawek błędów.

Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć leniwe ładowanie ramek iframe (z ang. iframe lazy load), usprawnioną migrację z HTTP na HTTPS, ustandaryzowanie kolorów w panelu administratora, nowe API robotów oraz możliwość ustawienia widoczności w bibliotece multimediów.

Warto wiedzieć: WordPress 5.7 nosi nazwę „Esperanza” na cześć Esperanzy Spaldinga – amerykańskiej wokalistki i kontrabasistki jazzowej, będącej laureatką Grammy.

 

Z dzisiejszego przewodnika dowiesz się, co nowego w WordPress 5.7. Zaczniemy od najistotniejszych usprawnień w edytorze Gutenberg, następnie przejdziemy do kluczowych zmian w funkcjach systemowych, a zakończymy na dodatkowych poprawkach skierowanych do programistów.

 

 

Co nowego w WordPress 5.7

Ciągła praca nad WordPressem znajduje odzwierciedlenie w liczbie nowych funkcji i poprawek, które można znaleźć w każdej nowej wersji. Najnowsze wydanie WordPress 5.7 „Esperanza” nie jest wyjątkiem.

wordpress 5.7 - co nowego

 

Tak jak przy każdej głównej aktualizacji WordPressa, tak i w tym przypadku uważnie prześledziliśmy listę zmian i nowości. Jako że przedstawienie każdej z nich uczyniłoby ten artykuł nieco ‘nudnym’, skupimy się na tych najbardziej znaczących.

Oto, co nowego w WordPress 5.7:

 

Ulepszenia edytora Gutenberg

Za sprawą połączenia 7 ostatnich wydań wtyczki Gutenberg z jądrem systemu, WordPress 5.7 poprawia ogólne wrażenia z obsługi edytora i zapewnia większą kontrolę nad układem stron bez konieczności zagłębiania się w kod.

nowosci w edytorze gutenberg - wordpress 5.7

 

Tak duża liczba wydań oznacza jednocześnie dużą liczbę zmian. Nie sposób byłoby wymienić tutaj wszystkie nowości i ulepszenia, dlatego też na naszej liście uwzględnimy jedynie te najciekawsze.

Jeśli chcesz przejrzeć pełną listę, zachęcamy do sprawdzenia podstron opisujących każdą z nowych wersji: 9.3, 9.4, 9.5, 9.6, 9.7, 9.8 i 9.9.

Oto, co nowego w edytorze Gutenberg:

 • „Przeciągnij i upuść”: Moduł wstawiania bloków obsługuje teraz przeciąganie i upuszczanie (z ang. drag & drop) z poziomu ‘insertera’. Jedynym minusem jest fakt, że owa funkcja działa tylko w przypadku motywów obsługujących wzorce blokowe.
 • Bloki o pełnej wysokości: Wcześniej w Gutenbergu część bloków zawierała opcję wypełnienia całej szerokości ekranu. Najnowsza wersja rozszerza tę funkcjonalność o rozciągnięcie pionowe, które umożliwia wypełnienie blokiem całej wysokości ekranu.
 • Ulepszone przyciski: Wraz z wydaniem WordPress 5.7 możesz wyrównać zestaw przycisków w pionie (tj. wyświetlić kilka z nich w kolumnie, niżeli w wierszu). Ponadto otrzymujesz dostęp do pola umożliwiającego ustawienie procentowej wartości szerokości przycisku.
 • Rozmiar czcionki i ikon społecznościowych: Najnowsze wydanie edytora pozwala na dostosowanie rozmiaru czcionki w większej liczbie bloków, w tym w bloku listy, kodu oraz ikon społecznościowych. W przypadku tego ostatniego dodano również możliwość ustawienia niestandardowego koloru.
 • Półprzezroczysty blok dystansowy: W miejsce dotychczasowego, szarego koloru, w bloku dystansowym (z ang. spacer block) pojawiło się półprzezroczyste tło. Ma to ułatwić odróżnienie bloku od dowolnej warstwy znajdującej się za nim, tym samym poprawiając ogólne wrażenia z obsługi.

 

Z innych, ciekawych nowości warto wymienić: automatyczne włączanie trybu ciemnego, gdy włączone zostało ciemne tło; nowe ikony Patreon, Telegram i TikTok w bloku ikon społecznościowych; ulepszony podgląd wzoru bloków; udoskonalenie funkcji importu i eksportu; ogólne zmiany interfejsu API.

Wspomniane wyżej zmiany w API Gutenberga na pewno ucieszą programistów, ponieważ za ich sprawą, możliwe jest tworzenie bardziej zaawansowanych bloków.

Warto wiedzieć: Głównym celem WordPress w 2021 roku jest pełna edycja witryny za pośrednictwem Gutenberga.

 

 

Ułatwienie migracji z HTTP na HTTPS

W obecnych czasach zabezpieczenie witryny za pomocą połączenia HTTPS ma kluczowe znaczenie. Wpływa ono pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo, ale również postrzeganie Twojej marki w Internecie – zarówno przez użytkownika, jak i wyszukiwarkę internetową.

migracja https - wordpress 5.7

 

Do tej pory migracja witryny WordPress z HTTP na HTTPS nie była najprostszym zadaniem. Wymagało to bowiem ręcznej aktualizacji adresów URL osadzonych w treści oraz zastosowanie dodatkowych reguł w pliku .htaccess lub skorzystanie z dodatkowej wtyczki.

Niewykonanie powyższych akcji powodowało błędy z mieszaną zawartością (z ang. mixed content), a czasem nawet uniemożliwiało dostęp do panelu administratora.

Można powiedzieć, że wraz z nadejściem WordPress 5.7 problem ten został zażegnany. Od teraz system automatycznie wykryje, czy witryna obsługuje certyfikat SSL. Jeśli tak, w sekcji „Stan witryny” ujrzysz przycisk, który umożliwi Ci włączenie połączenia HTTPS i aktualizację adresów URL za pomocą jednego kliknięcia.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Nowa paleta kolorów WP-admin

Przed pojawieniem się wersji 5.7, WordPress oferował ograniczony zestaw kolorów w panelu administratora. Wprowadzenie niestandardowych schematów było dość trudne ze względu na wykorzystanie systemu opartego na zmiennych SASS.

paleta kolorow wp-admin - wordpress 5.7

 

Nowa, usprawniona paleta łączy wszystkie kolory, które były dostępne w kodzie źródłowym WordPressa do 7 podstawowych kolorów i gamy 56 odcieni.

Omawiana nowinka ma za zadanie ułatwić zespołom podejmowanie spójnych decyzji projektowych oraz zachęcić twórców motywów i wtyczek do jej wykorzystania, celem lepszego dopasowania ich produktów z rdzeniem WordPressa.

Warto wiedzieć: Każdy schemat spełnia zalecany przez WCAG 2.0 AA współczynnik kontrastu. Jest to więc kolejny krok w przód, gdy mowa o dostępności WWW (z ang. web accessibility).

 

 

Leniwe ładowanie iframe

Leniwe ładowanie (z ang. lazy load) to technika optymalizacyjna, która odracza ładowanie niekrytycznych zasobów, aż do momentu pojawienia się ich na ekranie. Jest szczególnie istotna w przypadku witryn z dużą liczbą plików multimedialnych.

lazy load iframe - wordpress 5.7

 

Wykorzystanie techniki leniwego ładowania ma na celu skrócenie czasu ładowania się strony poprzez zmniejszenie liczby żądań HTTP.

WordPress domyślnie stosuje lazy load dla obrazów od wersji 5.5, jednak dopiero teraz – w wersji 5.7 – dodano funkcję natywnego lazy load dla ramek iframe.

Jak to wygląda w praktyce? Po wykonaniu aktualizacji, osadzone elementy iframe, takie jak filmy z YouTube, które mają określone atrybuty width i height, będą automatycznie ładować się z opóźnieniem.

W przypadku zasobów bez atrybutów width i height, leniwe ładowanie nie zostanie zastosowane, aby zapobiec zmianie układu. Jeśli chcesz dodać je manualnie, wystarczy, że umieścisz atrybut loading=”lazy” w tagu <iframe>.

Wcześniej było to możliwe jedynie za pomocą niestandardowego kodu JavaScript lub przy pomocy wtyczki.

 

 

Nowe API robotów

Metatag ‘robots’ jest elementem, który umożliwia poinformowanie robotów wyszukiwarek, w jaki sposób powinny skanować i indeksować witrynę. Można z niego skorzystać w postaci kodu HTML w sekcji <head> lub w formie pliku robots.txt.

api robots - wordpress 5.7

 

WordPress 5.7 wprowadza oparty na filtrach interfejs API robotów, zapewniający swego rodzaju centralną kontrolę nad dyrektywami dla robotów. Znajdziesz w nim zupełnie nową funkcję o nazwie wp_robots, dzięki której będziesz mógł zarządzać wspomnianym metatagiem, dodając własne filtry.

Oto przykład zastosowania filtrów:

function wp_robots_add_follow( $robots ) {
  $robots['follow'] = true;
  return $robots;
}
add_filter( 'wp_robots', 'wp_robots_add_follow' ); 

 

Ponadto, po wykonaniu aktualizacji do najnowszej wersji, system domyślnie doda dyrektywę max-image-preview:large do kodu Twojej witryny. Nakazuje to wyszukiwarkom użycie jak największej miniatury obrazu w wynikach wyszukiwania.

Jeśli chcesz wyłączyć powyższą funkcjonalność, dodaj poniższy kod do pliku functions.php:

remove_filter( 'wp_robots', 'wp_robots_max_image_preview_large' ); 

 

 

Aktualizacja jQuery

jQuery jest lekką biblioteką, której celem jest ułatwienie korzystania z JavaScript. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak – pomimo nieustającego rozwoju systemu – WordPress przez wiele lat wykorzystywał przestarzałą wersję tej biblioteki.

aktualizacja jquery - wordpress 5.7

 

Ze względu na zakres ulepszeń i problemy z bezpieczeństwem, zespół WordPress od dłuższego czasu pracował nad migracją do najnowszej wersji.

Pierwszy krok został podjęty w WordPress 5.5, a drugi – w WordPress 5.6. Wydanie WordPress 5.7 jest jednocześnie trzecim i ostatnim etapem, który kończy proces owej migracji.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że każda tego typu aktualizacja ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony sprawi, że WordPress będzie bezpieczniejszy i wydajniejszy, lecz z drugiej oznacza, że niektóre funkcje w Twojej witrynie mogą przestać działać.

Warto wiedzieć: Ze względu na migrację do jQuery 3.5.1, przed uruchomieniem aktualizacji WordPress 5.7, powinieneś wykonać pełną kopię zapasową witryny.

 

 

Pozostałe zmiany w WordPress 5.7

Każda główna aktualizacja systemu WordPress oznacza przynajmniej kilka ważnych nowości. Nie powinniśmy jednak zapominać, że wraz z nimi pojawiają się też poboczne zmiany i ulepszenia związane zarówno z zarządzaniem treścią, jak i aspektami technicznymi.

wordpress 5.7 - zmiany

 

Oprócz wielu poprawek wewnątrz edytora Gutenberg, łatwiejszej migracji na HTTPS, nowej palety kolorów, leniwego ładowania iframe i aktualizacji jQuery, WordPress 5.7 wprowadza też aktualizację interfejsu logowania i resetu hasła oraz szereg zmian programistycznych.

Oto pozostałe zmiany i nowości w WordPress 5.7:

 

Odświeżony ekran zmiany hasła

W omawianej aktualizacji wprowadzono kilka ulepszeń do funkcji logowania, z których najbardziej zauważalną jest ulepszony interfejs ekranu przypominania hasła. Zawiera on teraz dwa przyciski: „Generuj hasło” i „Zapisz hasło”, w miejsce poprzedniego „Resetuj hasło”.

ekran zmiany hasla w wordpress 5.7

 

Pierwszy przycisk automatycznie generuje nowe, silne hasło, zgodne z najlepszymi praktykami, podczas gdy drugi – jak sama nazwa wskazuje – zapisuje je.

 

 

Wysyłanie linku do resetowania hasła

Kolejną nowością związaną z resetowaniem hasła jest funkcja umożliwiająca administratorowi witryny wysyłanie linku do zmiany hasła poprzez e-mail. Może się ona okazać przydatna, jeśli użytkownik z jakiegokolwiek powodu nie będzie mógł uzyskać dostępu do ekranu resetowania.

wysylanie linku resetowania w wordpress 5.7

 

Jako administrator, możesz wysłać omawiane łącze przechodząc do zakładki „Użytkownicy” i klikając na „Wyślij link do resetowania hasła” przy konkretnym użytkowniku, lub otwierając ekran profilu użytkownika i naciskając przycisk „Wyślij odnośnik resetowania”.

 

 

Poprawki i nowości programistyczne

WordPress 5.7 przynosi też wiele różnych nowinek i ulepszeń z myślą o programistach, którzy tworzą własne motywy lub wtyczki.

Oto pozostałe zmiany techniczne:

 • Sprawdzanie dostępności postów: Wersja 5.7 wprowadza dwie nowe funkcje umożliwiające programistom sprawdzenie, czy post jest publicznie dostępny – is_post_status_viewable() oraz is_post_publicly_viewable().
 • Filtrowanie pojedynczego bloku: W najnowszym wydaniu pojawił się nowy dynamiczny hook render_block_{$block_name} pozwalający na filtrowanie zawartości pojedynczego bloku.
 • Filtrowanie zmiennej $user_data: Najnowsza aktualizacja przynosi nowy hook lostpassword_user_data dodający możliwość filtrowania $user_data przy resetowaniu hasła, tym samym umożliwiając walidację użytkowników przy użyciu danych niestandardowych.
 • Zastąpienie frazy „Powrót do witryny”: WordPress 5.7 pozwala na zastąpienie kodu HTML generującego link „Powrót do witryny” (na ekranie logowania) dowolnym kodem lub linkiem przy pomocy nowego hooku login_site_html_link.
 • Aktualizacja funkcji post-parent: Nowe wydanie wprowadza dwie nowe funkcje związane z post-parent – has_parent_post() sprawdzający, czy dany post ma rodzica oraz get_parent_post() wyświetlający rodzica postu jako obiekt.
 • Przekazywanie atrybutów do <script>: W wersji 5.7 dodano kilka nowych funkcji umożliwiających przekazywanie atrybutów do znaczników <script>wp_get_script_tag(), wp_print_script_tag(), wp_get_inline_script_tag(), wp_print_inline_script_tag() oraz wp_sanitize_script_attributes().

 

 

Podsumowanie

WordPress 5.7 dodaje mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń – zarówno dla użytkowników, jak i programistów. Jako że jest to pierwsze z trzech głównych wydań zaplanowanych na 2021 rok, można powiedzieć, że to dopiero przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w tym roku.

Ze względu na zakres zmian, nie wspomnieliśmy o wszystkim, co pojawiło się w najnowszej wersji WordPressa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym changelogiem.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!