Spam w komentarzach na WordPress

Uciążliwy spam na WordPressie

Spam w komentarzach jest zjawiskiem bardzo problematycznym i uciążliwym Niestety w internetowym świecie jest codziennością. Posiadając własną stronę internetową na WordPressie, trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później zaczną się pojawiać niechciane komentarze reklamowe i spam. Strona, tym sposobem, nie tylko utraci profesjonalny wygląd, ale jej użytkownicy zostaną narażeni na niebezpieczeństwa, takie jak straty materialne, czy ataki hakerskie.

Istnieją skuteczne sposoby powstrzymywania spamu w komentarzach, dzięki którym strona internetowa wywrze dobre pierwsze wrażenie, oraz stanie się bezpieczna.

podobienstwa - marketing business-to-business i business-to-consumer

Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać spam na WordPress, a także jakie narzędzia i wtyczki pomogą w utrzymaniu porządku w komentarzach.

Jak rozpoznać spam?

Każdy niejednokrotnie miał okazję widzieć spam w komentarzach na portalach społecznościowych, jest to również częste zjawisko na stronach na WordPressie. System komentarzy w WordPressie bywa wykorzystywany przez roboty. Linki reklamowe do poszczególnych stron, scamu i wszelkich wirusów są przez nie masowo zamieszczane. Im bardziej strona jest popularna, tym bardziej narażona jest na dużą ilość spamowych komentarzy. W WordPressie niechciane treści mogą pojawić się nie tylko w komentarzach pod wpisami, ale także nierzadko trafiają bezpośrednio do skrzynek mailowych, poprzez formularze kontaktowe. 

marketing B2C

Spamem można więc nazwać różne formy i typy treści, których administrator sobie nie życzy. Celem spamerów jest uzyskanie wysokich rankingów wyszukiwania, przekierowanie internauty na podejrzane i często niebezpieczne witryny. Zwykle nie jest to atak skierowany na konkretnego użytkownika, a przebiegający systematyczne proces ukierunkowany na większe grono odbiorców. Widząc podejrzaną frazę zastosowaną w nazwie komentującego, można potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Zgubną pułapką mogą okazać się linki w komentarzach, trzeba na nie uważać, spojrzeć krytycznie i zachować ostrożność.

Jak zablokować spam na WordPress 

Wszystkie osoby, które cieszą się, choćby nielicznym gronem odbiorców na swojej stronie internetowej są narażone na problemy związane z pojawieniem się spamu. Problem narasta wraz ze wzrostem popularności witryny. Choć idąca w górę sprzedaż i coraz większy ruch na stronie, to na pierwszy rzut oka niezwykle optymistyczny scenariusz, nie można zapominać też, o rosnącej proporcjonalnie negatywnej kwestii, jaką jest spam. Całkowite wyeliminowanie spamu, może okazać się karkołomne lub może nawet niemożliwe.

marketing B2C

Z pewnością uda się jednak znacznie go ograniczyć. Istnieje wiele ułatwień dla użytkowników WordPressa, pozwalających na blokowanie, bądź ukrywanie komentarzy, nim użytkownik, odwiedzający stronę zdąży je zobaczyć. Wskazówki jak skutecznie walczyć ze spamem, z pewnością niejednej osobie wydadzą się pomocne, ułatwią pracę oraz pozwolą zaoszczędzić czas. Warto pamiętać, że samodzielne sortowanie, oznaczanie i usuwanie komentarzy, nie przyniesie tak owocnych i satysfakcjonujących efektów, jak gotowe rozwiązania.

Warto wiedzieć: Ograniczenie spamu przekłada się na lepsze postrzeganie witryny przez odwiedzających. Ma to kluczowe znaczenie przy działalności wszelkiego typu: od prowadzenia sklepu za pomocą WordPressa, po budowanie zaangażowanej grupy odbiorców dla bloga tematycznego.

Moderacja 

Włączenie moderacji komentarzy jest jednym z najbardziej sprawdzonych i najlepszych sposobów na pozbycie się spamu. Ręczne sprawdzanie i zatwierdzanie komentarzy to bez wątpienia niezawodna metoda. Zatwierdzając każdą pojedynczą treść napływającą na stronę, można mieć pewność, że trafią na nią tylko te komentarze, których życzy sobie administrator. 

Aby włączyć moderację w Wordpressie, należy w „ustawieniach” wybrać opcję „dyskusja”, następnie w sekcji „nim komentarz pojawi się na blogu” zaznaczyć „komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie”.  

marketing B2B

Niestety system ten wymaga ogromnej uwagi osoby sprawdzającej, tak by za wszelką cenę ustrzec się błędu. Dlatego ta metoda zalecana jest bardziej osobom, które prowadzą małe strony internetowe, a ilość pojawiających się komentarzy jest stosunkowo niewielka. Poświęcenie uwagi na kilkadziesiąt komentarzy pochłonie sporo czasu i energii. WordPress posiada jednak użyteczne funkcje, które umożliwiają zautomatyzowanie tego procesu. Na przykład dokonując pewnych ustawień, można po zaakceptowaniu komentarza konkretnego użytkownika, każdy kolejny napisany przez niego będzie umieszczany na stronie bez konieczności kolejnej weryfikacji. Tym sposobem można zbudować, autentycznie zaangażowaną w publikowane treści, społeczność.       

Kolejnym ułatwieniem jest zmniejszenie liczby dozwolonych w komentarzach linków. To właśnie one generują największe zagrożenie, zatem ustawiając limit – zero, żaden komentarz zawierający link nie zostanie zamieszczony na stronie bez wcześniejszej weryfikacji administratora. 

WordPress daje użytkownikom dostęp do niezwykle użytecznych filtrów do komentarzy. Istnieje możliwość utworzenia tak zwanej „czarnej listy komentarzy”. Wpisując na nią konkretne frazy lub słowa automatycznie będą one utożsamiane ze spamem. Niezależnie od tego, czy dana fraza będzie znajdowała się w treści komentarza, nazwie użytkownika, adresie IP, e-mailu, bądź adresie URL wymagać będzie zatwierdzenia lub zostanie odrzucona. Warto taką listę na bieżąco uzupełniać i aktualizować, co w jeszcze większym stopniu ograniczy ilość niechcianych treści.  

przyklad przekierowania 302

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Przykładowe wtyczki 

Akismet, to jedna z podstawowych wtyczek antyspamowych, która w programie WordPress jest fabrycznie zainstalowana. Jej działanie polega na sprawdzeniu komentarzy w swojej globalnej bazie danych. Dodane na stronie komentarze wyłapywane są przez Akismet i weryfikowane z udziałem specjalnego algorytmu. Następnie są one filtrowane. Dostęp do wtyczki Akismet jest bezpłatny tylko dla osób prowadzących strony oraz blogi o charakterze niekomercyjnym. Strony, na których pojawiają się reklamy, sprzedawane są produkty czy też świadczone są usługi, wymagają nakładu finansowego w celu zabezpieczenia ich, przy użyciu tej wtyczki. Zatem działalność firmowa, komercyjna objęta jest jednym z płatnych planów. 

Najlepsza zapora sieciowa, która blokuje niebezpieczne prośby o dostęp do strony internetowej to Sucuri. Stosując ją, spamerzy zostaną powstrzymani jeszcze przed wejściem na witrynę. Weryfikacja i pozbycie się problematycznych komentarzy już na etapie prośby o dostęp do treści, nie spowalnia strony i nie wpływa na jej wydajność. To doskonała ochrona przed zautomatyzowanymi botami i skryptami.

Wtyczka Antispam Bee to kolejna świetna metoda na zablokowanie spamowych komentarzy i trackbacków. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest działanie całkowicie bez CAPTCHA i wysyłania danych osobowych do osób trzecich. system ten działa w stu procentach zgodnie z RODO. Antispam Bee opiera się na zweryfikowanych wcześniej algorytmach definiujących wiadomości spamowe. Ponadto wpisy mogą być filtrowane z coraz większą dokładnością, gdyż system przeprowadza samoistną, nieustanną aktualizację bazy danych. Wychwycone treści w zależności od dokonanych wcześniej ustawień mogą zostać natychmiast usunięte lub oczekiwać na ich weryfikację przez administratora. Wadą tego, że ten rodzaj zabezpieczenia opiera się na algorytmie, jest pewna granica błędu. Niektóre komentarze niestwarzające zagrożenia mogą zostać usunięte. Natomiast niektóre szkodliwe treści mogą się przedostać. Wtyczka Antispam Bee nie tylko chroni, ale także pokazuje na pulpicie nawigacyjnym WordPressa statystyki, dotyczące ilości zneutralizowanych zagrożeń.

marketing B2C

Inne metody walki ze spamem

Zatrzymywanie napływu spamu w komentarzach, w Witrynie WordPress może odbywać się również przy zastosowaniu następujących rozwiązań: 

  • Google reCAPTCHA – przy wykorzystaniu zaawansowanych technik analizy ryzyka powstrzymuje złośliwe oprogramowanie i blokuje fałszywych użytkowników. Pozwala uniknąć wszelkich nadużyć w twojej witrynie internetowej. Zweryfikowani użytkownicy mogą bez żadnych komplikacji logować się, robić zakupy i tworzyć konta. Usługa jest darmowa. 
  • System Disqus – używa własnego oprogramowania antyspamowego, które jest znacznie trudniej obejść niż w przypadku oryginalnego systemu komentarzy WordPress. System ten inteligentnie zwalcza spam. Wraz ze wzrostem aktywności na stronie staje się dokładniejszy i bardziej precyzyjnie wykrywa zagrożenie.  
  • Wyłączając bieżące dodawanie komentarzy lub usuwanie komentarzy w starszych wpisach – jeżeli strona internetowa nie wymaga czynnej aktywności użytkowników, być może warto zrezygnować z funkcji dodawania komentarzy. Widząc dysproporcję między konstruktywną dyskusją a spamerskimi wstawkami w komentarzach pod wpisem, warto podać w wątpliwość sens możliwości komentowania treści, przez użytkowników. Często na swoich stronach internetowych można odnaleźć spam w starszych wpisach. WordPress umożliwia wyłączenie w nich komentarzy, w sposób automatyczny. Wadą tego rozwiązania jest pozbawienie czytelników możliwości komentowania wpisów, które, mimo iż starsze, wciąż są dla nich pomocne i przydatne. 
  • Dodając quiz WordPress – ciekawym rozwiązaniem jest zamieszczenie bardzo prostego quizu, który zweryfikuje możliwość zamieszczenia komentarza, bądź przesłania formularzu kontaktowego. Boty, mimo iż radzą sobie z zadaniami liczbowymi, nie poradzą sobie z quizami zawierającymi nawet łatwą analizę logiczną.  

Warto wiedzieć: Skorzystanie z kilku metod radzenia sobie ze spamem na WordPressie pozwoli wyłonić jedną, optymalną i skuteczną w przypadku danej strony.

marketing B2B

Podsumowanie

Internet jest przepełniony automatycznie rozpowszechnianym przez boty spamem. Wypełnione są nim strony, fora, blogi, czy sklepy internetowe. Celem tego jest uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Nie każdy spam jest generowany przez boty, niektóre firmy lub pojedyncze osoby zajmują się taką praktyką.  Konsekwencje pojawienia się spamu są bardzo problematyczne. Powodują, że strona internetowa traci profesjonalny wygląd, a przez to zaczyna tracić także na jakości. Ponadto użytkownicy, którzy chcą podzielić się z innymi wartościowymi informacjami, zostają zdominowani, a ich wypowiedź poprzedza szereg bezwartościowych treści. Kolejna kwestia, która świadczy o tym jak bardzo spam jest szkodliwy to utrata wysokiej pozycji strony internetowej w wyszukiwarce Google. Linki zawarte w tego typu niepożądanych komentarzach nierzadko cechują się niechlubną reputacją. Mogą też prowadzić do niebezpiecznych stron internetowych, które powodują zainfekowanie sprzętu rozmaitymi wirusami.

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!