Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google?

 

Dodanie strony do wyszukiwarki

Jeśli właśnie uruchomiłeś swoją stronę lub dodałeś nowy post, nie zobaczysz ich od razu w rankingu Google. W tym momencie wyszukiwarki (jeszcze) nie wiedzą, że Twoja strona w ogóle istnieje, a więc zajęcie jakiejkolwiek pozycji w indeksie jest nie tylko nieprawdopodobne, ale wręcz niemożliwe.

dodanie strony do wyszukiwarki

 

Można powiedzieć, że indeksowanie stron w Google i innych wyszukiwarkach, a następnie ich pozycjonowanie, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie bezpłatnego ruchu. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób zaczyna interesować się tym tematem.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem, rośnie też liczba pytań i niejasności związanych zarówno z indeksem, jak i procesem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. 😉

W dzisiejszym przewodniku poznasz sposoby, jak dodać stronę internetową do Google i innych wyszukiwarek (w tym Yahoo, Bing i DuckDuckGo). Poza tym, dowiesz się też, na czym polega indeksowanie, czy zawsze trzeba to zrobić ręcznie i jak ominąć dezindeksowania.

 

 

Czy muszę ręcznie dodać stronę do wyszukiwarki?

Nie, nie musisz ręcznie przesyłać strony do wyszukiwarki. Co prawda jest to najlepszy sposób na szybkie indeksowanie nowych witryn internetowych, jednak nawet bez niego, wcześniej czy później, znajdziesz się w rankingu.

reczne dodanie strony do wyszukiwarki google

 

Dlaczego? Ponieważ wyszukiwarki internetowe nie zostały zaprojektowane, by polegać na manualnym indeksowaniu. To po prostu mało wydajny sposób.

Wyszukiwarki posiadają ‘armię’ robotów, które automatycznie przeszukują sieć w celu zaindeksowania nowych stron. Co ciekawe, pomimo że mówimy o botach, radzą sobie one całkiem dobrze z samodzielnym znajdowaniem i skanowaniem treści.

Warto wiedzieć: Na robota służącego do usuwania nieistniejących i dodawania nowych stron w indeksie wyszukiwarki mówi się ‘crawler’. Najpopularniejszym robotem jest bezapelacyjnie Google crawler.

 

 

Jak działają roboty indeksujące?

Roboty indeksujące to oprogramowanie, którego zadaniem jest znajdowanie nowych adresów URL, podążając za linkami z innych podstron lub witryn, oraz analiza ich zawartości.

Dopóki strona jest połączona linkiem z innym miejscem w Internecie, robot indeksujący ostatecznie ją znajdzie i zaindeksuje w rankingu wyszukiwarki, do której przynależy.

Warto wiedzieć: Odkrycie nowego linku przez robota indeksującego może zająć od kilku minut do nawet kilkunastu dni. Ręczne przesłanie i indeksowanie strony może przyśpieszyć cały proces.

 

Jak sprawdzić, czy strona jest zaindeksowana w Google?

Gdy nie masz pewności, czy Twoja strona została wykryta i zindeksowana przez roboty Google, możesz to w prosty sposób sprawdzić z poziomu wyszukiwarki.

Aby to zrobić, wystarczy, że wkleisz swoją domenę lub konkretny link w pasku wyszukiwarki i poprzedzisz go operatorem „site:” (np. site:https://jchost.pl/blog/hosting/). Jeśli Google nie wyświetli żadnego wyniku, oznacza to, że strona nie jest zindeksowana i możesz przesłać ją ręcznie.

Warto wiedzieć: Innym, bardziej przyjaznym dla użytkownika sposobem jest sprawdzenie stanu strony w narzędziu Google Search Console.

 

 

 

Dlaczego czasem warto przesłać stronę do Google?

Zanim zaczniemy, chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że zgłoszenie linku do indeksowania nie jest czymś, co musisz zrobić. Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie zapomnieć o indeksie i zawsze polegać na crawlerze. Wręcz przeciwnie!

dlaczego warto przesłać stronę do google

 

Istnieje naprawdę wiele sytuacji, w których warto poświęcić parę minut i manualnie przesłać stronę do Google i innych wyszukiwarek.

Oto 5 powodów, dlaczego warto przesłać stronę ręcznie:

  • Łatwość wykonania: Zgłoszenie witryny do indeksowania jest tylko kilka kliknięć od Ciebie i zajmie Ci nie więcej niż kilkadziesiąt sekund.
  • Niedoskonałość robotów: Crawlery są dobre, ale nie doskonałe. Niektórych rzeczy nie są w stanie znaleźć lub znajdują je po bardzo długim czasie. Manualne dodanie ogranicza więc ryzyko niezindeksowania.
  • Szybkość indeksowania: Znalezienie i zaindeksowanie strony przez robota w ekstremalnych przypadkach może zająć nawet kilkanaście dni. Ręczne dodanie – co najwyżej kilkanaście minut.
  • Naprawa błędu: W przypadku pomyłki, np. gdy programista doda w kodzie strony tag „noindex” wyłączający indeksowanie, ręczne przesłanie linku zapobiegnie negatywnym skutkom błędu.
  • Aktualizacja strony: Indeksowanie to nie tylko dodawanie nowych treści. To też analiza i aktualizacja starej zawartości, o której możemy poinformować Google, zanim crawler znajdzie ją samodzielnie.

 

W powyższej liście zabrakło najważniejszego powodu, którym jest… pewność. W dzisiejszych czasach wszyscy wręcz pragniemy poczucia pewności. Polegając na automatycznym indeksowaniu witryny, raczej go nie zdobędziemy. Właśnie dlatego czasami warto samodzielnie przesłać stronę do indeksu!

Warto wiedzieć: Zadaniem crawlera jest nie tylko dodawanie i usuwanie linków z indeksu, ale też zapisywanie zawartości strony. Zawartość ta jest następnie ‘przetwarzana’ przez algorytm wyszukiwarki.

 

 

 

Co zrobić przed wysłaniem zgłoszenia?

Przed wysłaniem zgłoszenia strony do indeksu wyszukiwarek, musisz wykonać i przygotować kilka rzeczy. Jednym z punktów na liście jest utworzenie plików, które ułatwiają robotom zrozumienie struktury oraz przedstawiają ‘zasady-dla-wyszukiwarek’ panujące w witrynie.

zgloszenie o indeksowanie w wyszukiwarce

 

Dostęp do zaplecza strony nie jest konieczny, by zgłosić nową stronę do Google, ale jest potrzebny do edycji plików. Dlatego też przed podjęciem dalszych działań, otwórz menedżer plików w panelu hostingowym lub połącz się ze swoją witryną przez FTP.

Oto, co powinieneś zrobić przed indeksowaniem witryny:

  • Na początku wygeneruj plik sitemap.xml, aby wyświetlić strukturę witryny (wszystkie podstrony) w formie listy, która pomoże w przyszłym indeksowaniu.
  • Następnie utwórz i skonfiguruj plik robots.txt, aby dopasować dyrektywy i inne zasady związane z crawlerami wyszukiwarek.
  • Na koniec zarejestruj się w Google Search Console i Bing Webmaster Tools, aby móc ręcznie zgłaszać stronę do Google i innych.

 

Powyższe kroki są mniej ważne niż jeszcze 3 lata temu, ale wciąż pozostają kluczowe! Nie omijaj ich, ponieważ już samo posiadanie prawidłowo skonfigurowanej mapy witryny (sitemap) oraz jej dodanie w narzędziach wyszukiwarek jest połową sukcesu. 😉

Oto, jak zarejestrować się w narzędziach wyszukiwarek:

 

Rejestracja w Google Search Console

Konto w Search Console będzie potrzebne, abyś mógł przesłać zgłoszenie strony do Google.

Otwórz oficjalną stronę Search Console, kliknij „Rozpocznij” i wybierz odpowiednie konto Google. Po zalogowaniu, naciśnij „Dodaj usługę”, wpisz domenę swojej strony (bez prefiksu https://) i kliknij „Dalej”.

rejestracja strony w google search console

 

Przyszedł czas na weryfikację. By jej dokonać, musisz przejść do panelu klienta dostawcy domeny i edytować rekordy DNS. W panelu dodaj nowy rekord – w polu ‘typ’ wybierz „TXT”, a w polu rekordu wklej skopiowany tekst weryfikacyjny.

weryfikacja - search console

 

Teraz pozostaje Ci kliknąć „Weryfikuj” i odczekać kilka godzin na zapropagowanie zmian DNS.

Warto wiedzieć: Propagacja zmian rekordów DNS może potrwać nawet do 48 godzin.

 

Rejestracja w Bing Webmaster Tools

Konto w Webmaster Tools będzie z kolei potrzebne, abyś mógł przesłać zgłoszenie do Bing oraz… Yahoo.

W przypadku Bing, sprawa jest naprawdę prosta. Jeśli skonfigurowałeś już Google Search Console (co zrobiłeś w poprzednim kroku), wystarczy, że zarejestrujesz konto w Webmaster Tools i naciśniesz przycisk „Importuj”.

rejestracja witryny w bing webmaster tools

 

Tak oto zarejestrowałeś swoją witrynę w Bing i tym samym zakończyłeś wszystkie kroki, które były wymagane przed ręcznym indeksowaniem strony.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

 

Jak dodać stronę do wyszukiwarki?

Masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby dodać witrynę do Google i wszystkich innych wyszukiwarek: potrzebne pliki, konta i wiedzę. Nie pozostaje Ci nic innego, jak przesłać swoje pierwsze zgłoszenie!

sposoby, jak dodać stronę do wyszukiwarki

 

Poniżej opiszemy schematy wysyłania zgłoszenia o indeksowanie dla wszystkich najpopularniejszych wyszukiwarek – Google, Bing, Yahoo i DuckDuckGo.

Tam, gdzie to możliwe, przedstawimy zarówno sposób na zindeksowanie zupełnie nowej witryny, jak i sposób na aktualizację już wcześniej dodanej podstrony.

Oto, jak przesłać stronę do wyszukiwarki:

 

1. Wyszukiwarka Google

Aby zaindeksować nową stronę w Google, musisz przesłać im stworzoną wcześniej mapę witryny. Na początku otwórz panel Google Search Console i przejdź do zakładki „Mapy witryny”. Następnie w sekcji „Dodaj nową mapę witryny” wklej link do pliku sitemap.xml i kliknij „Dodaj”.

jak dodać witrynę do google

 

Jeśli masz wiele map witryn, po prostu powtarzaj ten proces, aż do momentu, w którym wszystkie mapy zostaną wymienione na liście.

A co jeśli chcę odświeżyć pojedynczą, dodaną wcześniej stronę? W przypadku aktualizacji podstron, możesz wysłać prośbę o odświeżenie indeksu dla pojedynczego adresu. By to zrobić, w pasku na samym górze wklej adres strony, naciśnij ENTER i kliknij przycisk „Poproś o zindeksowanie”.

jak odświeżyć stronę w google

 

Przesyłanie pojedynczych adresów jest też przydatne, kiedy w Twojej witrynie pojawi się nowa podstrona lub artykuł.

Warto wiedzieć: Dodawanie strony do indeksu wyszukiwarki nie jest tym samym co dodawanie strony do Google News.

 

 

2. Wyszukiwarka Bing

Aby zaindeksować witrynę w Bing, musisz zrobić to samo, co w przypadku wyszukiwarki Google. Rozpocznij od otwarcia panelu Webmaster Tools i przejścia do zakładki „Mapy witryny”. Następnie wklej adres URL sitemapy i naciśnij „Prześlij”.

jak dodać witrynę do bing

 

Co ciekawe, wysłanie mapy strony do Bing oznacza indeksację w kilku innych wyszukiwarkach – o czym poniżej!

 

3. Wyszukiwarka Yahoo

Nie ma takiej potrzeby! Po dodaniu strony do Bing, nie musisz już dodawać jej do Yahoo. 😊

jak dodać witrynę do yahoo

 

Dlaczego? Powód jest prosty. Obie wyszukiwarki ze sobą współpracują, udostępniając naprzemiennie swoje indeksy. Tak więc, gdy prześlesz mapę witrynę lub pojedynczy adres do Bing, automatycznie pojawi się on też w Yahoo.

 

4. Wyszukiwarka DuckDuckGo

Oto kolejna część, w której nie masz nic do zrobienia! W przypadku DuckDuckGo ręczne przesyłanie nie istnieje. 😊

jak dodać witrynę do duckduckgo

 

DuckDuckGo jest w pewnym sensie rewolucyjną przeglądarką, która porywa coraz to większe tłumy. Ich algorytmy automatycznie indeksują sieć, korzystając z ponad 400 źródeł oraz częściowo – podobnie jak Yahoo – indeksu Bing.

Tak więc dodanie strony do Google, a następnie do Bing, automatycznie umieszcza ją też w indeksie pozostałych wyszukiwarek. Jednym słowem – łatwo!

 

 

 

Podsumowanie

Google i inne wyszukiwarki korzystają z robotów indeksujących (tzw. crawlerów). Roboty te służą do znajdywania zupełnie nowej lub odświeżonej zawartości, a następnie uporządkowywania zdobytych na ich temat informacji w swoim indeksie.

Owe crawlery wcześniej czy później znajdą każdą stronę i umieszczą ją w organicznych wynikach wyszukiwania. To nie oznacza jednak, że ręczne dodanie witryny do Google i innych wyszukiwarek jest bez sensu.

Przesłanie strony do indeksacji niesie za sobą wiele korzyści oraz tworzy poczucie pewności, bo choć wspomniane roboty są naprawdę skuteczne, w technologicznym świecie zawsze istnieje ryzyko pomyłki lub niepowodzenia.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!