Manipulacja CTR – oto, co musisz wiedzieć (2021)

 

Manipulacja CTR

Sprzedawcy internetowi uwielbiają swoje marketingowe akronimy. Jednym z nich jest CTR (z ang. click through rate), który w Polsce przyjął nazwę współczynnika klikalności. Czym jest? To po prostu stosunek liczby kliknięć określonego linku (np. wezwania do działania) do liczby wyświetleń.

manipulacja ctr

 

Zasadniczo CTR jest najczęściej używany przy reklamach PPC, by określić ich skuteczność – poprzez obliczenie procenta osób, który kliknął w konkretny link po jego wyświetleniu.

W ogromnym skrócie, dzięki niemu marketingowcy są w stanie lepiej zrozumieć klientów i dopasować do nich prezentowane treści. Nie ma w tym żadnej czarnej magii!

Trzeba jednak wiedzieć, że na płatnych reklamach się nie kończy. Innym, mniej, ale wciąż bardzo popularnym miejscem, w którym CTR jest ważny, jest sektor SEO. Dlaczego? Ponieważ dla Google, wysoki współczynnik kliknięć i zaangażowanie są pozytywnymi sygnałami, które mają wpływ na nasz ranking.

Czy to oznacza, że CTR można manipulować? Odpowiedź brzmi oczywiście: „Tak!”. Czy jest to jednak opłacalne i skuteczne? Tutaj odpowiedź nie jest taka oczywista. 😉

Właśnie na tym pytaniu będzie opierał się dzisiejszy poradnik! Rozpoczniemy – tak jak zawsze – od części teoretycznej, w której odpowiemy na pytanie, czym jest manipulacja CTR. Następnie przeanalizujemy, czy działała w przeszłości, a jeśli tak, to czy nadal jest skuteczna.

 

 

Czym jest manipulacja CTR w SEO?

Manipulacja CTR jest jedną z technik SEO, która polega na sztucznym zwiększaniu CTR w wynikach wyszukiwania dla konkretnej frazy lub domeny internetowej. Jej celem jest wysłanie wyszukiwarkom sygnału, że witryna zdobywa większe zainteresowanie, co z kolei – w teorii – ma poprawić jej pozycję w rankingu.

manipulowanie ctr - google seo

 

Warto tutaj podkreślić, że omawiana technika opiera się na wysyłaniu nierzeczywistych, a wręcz fałszywych sygnałów. Można więc łatwo wywnioskować, że zalicza się ona do technik black-hat, czyli technik uznawanych za nieetyczne lub nielegalne.

Dlaczego? Otóż, podczas jej wykonywania mamy za zadanie naśladować zachowanie realnych użytkowników, pomimo że z ‘realnością’ mamy niewiele wspólnego. Chcemy oszukać algorytm i dać mu do zrozumienia, że strona jest bardziej odpowiednia, niż inne. Stąd też termin ‘manipulacja’.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

Dlaczego zaczęto jej używać?

Google i inne wyszukiwarki zawsze chcą udzielić użytkownikowi jak najpełniejszej, najdokładniejszej i najrzetelniejszej odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Są w stanie to zrobić tylko dzięki zaawansowanym algorytmom opartym na pozytywnych i negatywnych sygnałach.

Wysoki CTR jest bardzo ważnym i bardzo pozytywnym sygnałem. Jak wiadomo, na pierwszej stronie Google mamy 10 wyników. Jeśli 1 z wyników (np. na pozycji 9) zacznie otrzymywać większość kliknięć, algorytm ‘przemyśli’, czy nie lepiej byłoby go umieścić na pozycji 8, potem 7, itd.

Warto wiedzieć: W jednym z patentów Google możemy znaleźć następujący zapis: „Reakcje użytkowników na określone wyniki wyszukiwania są mierzone, dzięki czemu wyniki, w które użytkownicy często klikają, otrzymają wyższą pozycję w rankingu.”

 

 

Czy można ją wykonać z domu?

Będąc pojedynczym użytkownikiem i korzystając z komputera osobistego, nie jesteś w stanie samodzielnie dokonać manipulacji CTR. Możesz jednak zlecić taką usługę firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie.

O możliwych metodach i ich skuteczności opowiemy w następnej części tego poradnika.

Warto wiedzieć: Wyniki wyszukiwania Google są różne nie tylko dla konkretnych obszarów geograficznych, ale też dla konkretnych użytkowników. Manipulacja CTR z domu sprawi, że strona znajdzie się wyżej w rankingu, ale tylko na komputerze lub sieci, z których korzystałeś w trakcie jej wykonywania.

 

 

 

Czy manipulacja współczynnikiem klikalności działa?

Istnieje wiele studiów przypadków, które pokazują, że manipulacja CTR w SEO działa. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej cytowanych jest eksperyment wykonany w 2014 roku przez Randa Fishkina, założyciela Moz.com.

czy ctr wplywa na ranking google?

 

Rand w swoim eksperymencie poprosił obserwujących o wyszukanie określonego, średnio-konkurencyjnego hasła w Google, a następnie kliknięcie w odnośnik do jego testowej witryny internetowej.

Wyniki przerosły oczekiwania nawet samego autora:

  • O godzinie 18:03, witryna znajdowała się na pierwszej stronie Google, zajmując 7 pozycję.
  • O godzinie 21:03, po paru godzinach eksperymentu, witryna skoczyła na pozycję 1.

Ten eksperyment nie przeszedł oczywiście bez echa, ponieważ był realnym dowodem na to, że CTR wpływa na ranking. Ba! Był realnym dowodem na to, że CTR można bardzo prosto manipulować.

W kolejnych latach, wielu innych ekspertów przeprowadziło podobne badania i otrzymało podobne wyniki. Można więc dojść do wniosku, że manipulacja CTR działa. Problem jednak w tym, że pomimo że coś działa, wcale nie oznacza, że jest skuteczne.

Warto wiedzieć: Manipulowanie współczynnikiem klikalności z roku na rok wymaga coraz bardziej wyrafinowanych metod i tym samym – większych budżetów.

 

 

 

Czy taka manipulacja jest skuteczna?

Na to pytanie nie ma i raczej nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób, z jakim natężeniem i przez jaki czas będziesz dokonywał manipulacji. Gdyby tego było mało, musisz też wziąć pod uwagę, co robią lub planują zrobić Twoi konkurenci.

skutecznosc zwiekszania ctr wzgledem pozycjonowania

 

Uogólniając: mądrze przeprowadzona manipulacja CTR zadziała i da wymierne korzyści (lecz jest ryzykowana). Z kolei jednorazowa, amatorska manipulacja da krótkoterminowe efekty i na dłuższą metę może zaszkodzić Twojej witrynie.

Oto, jakie skutki niesie amatorska manipulacja CTR:

  • Pozycja w rankingu: ranking ulegnie poprawie i krótkoterminowo witryna znajdzie się na wyższej pozycji, po czym spadnie.
  • Czas wizyty: czas spędzony w witrynie, zależnie od użytej metody, może być wyższy dla fałszywych użytkowników, lecz prawdopodobnie skróci się w przypadku użytkowników rzeczywistych.
  • Współczynnik odrzuceń: odrzucenia wzrosną dla konkretnej podstrony lub w obrębie całej witryny, ponieważ pozycja w rankingu będzie nieadekwatna do wartości treści.
  • Blokady i kary: przy małym budżecie istnieje duże prawdopodobieństwo nałożenia automatycznej (rzadziej ręcznej) kary za podejrzaną aktywność, zwłaszcza przy niskiej jakości botach.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli myślisz o jednorazowej manipulacji CTR – przestań! SEO to ciągła, nieustająca wojna, niżeli jednorazowa bitwa.

Warto wiedzieć: Manipulacja współczynnikiem CTR powinna zostać wykonana jako ‘dopełnienie’ i tylko wtedy, kiedy witryna jest perfekcyjnie zoptymalizowana i zapewnia wysoką jakość treści.

 

 

 

Jak manipulować CTR w SEO?

Możesz manipulować CTR za pomocą różnych metod i strategii, co pozwala na dywersyfikację i osiągnięcie wyższej skuteczności. Metody dzielą się na grupę etyczną i nieetyczną.

Co prawda możesz użyć dowolnego z poniższych sposobów, aby dokonać manipulacji, lecz faktyczne efekty będą widoczne tylko przy mądrej strategii i poprawnej konfiguracji. Do tego potrzebne jest jednak praktyczne doświadczenie.

Uwaga! Wierzymy, że wysokiej jakości treść oraz zaplanowanie dobrej strategii SEO są kluczem do sukcesu. Opis wymienionych niżej sposobów ma charakter informacyjny.

 

Oto 3 sposoby, jak manipulować CTR:

 

1. Wyszukiwanie tłumu

Wyszukiwanie tłumu polega na wykorzystaniu ‘armii’ rzeczywistych użytkowników do wyszukania konkretnej frazy, a następnie kliknięcia w konkretny wynik z listy wyszukiwania.

wyszukiwanie tlumu by zwiekszyc ctr

 

Jeśli posiadasz dużą bazę użytkowników, możesz poprosić ich, aby wyszukali dane słowo kluczowe, a następnie kliknęli w Twoją witrynę. Z pewnością osiągniesz dzięki temu wyższą pozycję, jeśli uda Ci się przekonać odbiorców do podjęcia akcji.

Wyszukiwanie tłumu może zostać przeprowadzone poprzez:

  • Wykorzystanie listy e-mailowej i rozesłanie newslettera;
  • Wysłanie ‘grzecznościowych’ powiadomień push;
  • Wstawienie postów w mediach społecznościowych;
  • Skorzystanie z zasobów ludzkich w firmie, … ;

 

2. Boty CTR

‘Boty Google CTR SEO’ to pełna nazwa dla ‘armii’ fałszywych użytkowników, których celem jest maksymalne zwiększenie współczynnika klikalności w organicznych wynikach wyszukiwania.

boty ctr seo w google

 

Takie boty to sieć fizycznych lub wirtualnych maszyn działających najczęściej na serwerach proxy. Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku wyszukiwania tłumu, lecz zamiast prawdziwych Internautów, mamy do czynienia z… botami.

 

3. Nielegalne botnety

Botnet to ciekawa nazwa dla sieci komputerów, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Najczęściej hakerzy używają ich do rozprzestrzeniania wirusów i ataków DDoS.

manipulacja ctr poprzez botnet

 

Oprócz wspomnianego przeznaczenia, botnety wykorzystywane są też przy manipulacji CTR. Są w pewnym sensie połączeniem metody wyszukiwania tłumu z botami CTR – wyszukiwarka rozpoznaje realnego użytkownika, pomimo że kliknięcie dokonywane jest za jego plecami, przez bota.

 

 

Podsumowanie

Wysoki CTR jest czymś, co chce osiągnąć każdy marketingowiec. Dużo kliknięć i wysokie zaangażowanie oznacza bowiem zwiększone zyski, a w wyszukiwarce – wyższe pozycje. W tym drugim przypadku doprowadziło to do sytuacji, w której specjaliści dopuszczają się manipulacji.

Taka manipulacja to nic innego niż czynność polegająca na generowaniu fałszywych kliknięć dla konkretnej frazy kluczowej celem podbicia jej pozycji w rankingu. By to zrobić, marketingowcy korzystają z różnych technik, w tym m.in. botnetów i tzw. wyszukiwania tłumu.

Choć omawiana manipulacja działa i daje pozytywny sygnał wyszukiwarce, nie zawsze okazuje się skuteczna. Wymaga bowiem doświadczenia osoby ją wykonującej oraz prawie że perfekcyjnej optymalizacji SEO na stronie docelowej.

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!