Błąd 413 (Request Entity Too Large) – co oznacza i jak naprawić?

 

Błąd 413 – Request Entity Too Large 

Tworząc lub administrując witrynę internetową możesz napotkać nieoczekiwane błędy HTTP. Podczas gdy niektóre z nich są łatwe do rozwiązania, inne wymagają poświęcenia większej ilości czasu. Przykładem błędu zaliczającego się do tej pierwszej grupy jest HTTP 413 – Request Entity Too Large.

blad 413 (request entity too large)

 

Ten komunikat występuje, gdy próbujesz przesłać zbyt duży plik na serwer. Jest dość powszechny wśród użytkowników WordPress, którzy korzystają z niedrogich planów hostingu współdzielonego do hostowania swojej witryny.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli napotkasz omawiany błąd, możesz go szybko i łatwo rozwiązać poprzez zmianę konfiguracji serwera. Nie musisz być w tym celu ekspertem technicznym.

W tym przewodniku odpowiemy, co oznacza błąd HTTP 413 (Request Entity Too Large) i pokażemy 4 sposoby jak go naprawić – zarówno w witrynie WordPress, pliku PHP.ini jak i plikach konfiguracyjnych serwera Apache i Ngnix.

 

 

Co oznacza błąd 413 (Request Entity Too Large)?

HTTP 413 (Request Entity Too Large) jest komunikatem HTTP, który oznacza, że żądanie nie może zostać przetworzone, ponieważ rozmiar pliku wysłanego przez klienta (np. przeglądarkę) przekracza limit rozmiaru ustanowionego przez serwer.

znaczenie http 413 request entity too large

 

Firmy hostingowe nakładają ograniczenia rozmiaru na przesyłane pliki, aby zapobiec przeciążeniu serwera i przekroczeniu pojemności przestrzeni dyskowej przez użytkowników.

Chociaż te limity są ustalane dla Twojego własnego dobra, często mogą przeszkadzać w rozwoju Twojej witryny. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku stron opartych na systemie zarządzania treścią, takich jak WordPress, na których często przesyłasz duże pliki multimedialne oraz pliki motywów i wtyczek.

Warto wiedzieć: „Error 413 Request Entity Too Large” w wolnym tłumaczeniu oznacza zbyt dużą jednostkę żądania.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

 

 

Jak naprawić błąd HTTP 413?

Domyślny limit rozmiaru przesyłania zależy od konfiguracji serwera. Tak więc, jeśli chcesz naprawić błąd 413 – Request Entity Too Large wystarczy, że zwiększysz wspomniany limit lub – w przypadku plików multimedialnych – zmniejszysz wagę przesyłanego pliku za pomocą zewnętrznych narzędzi.

Notatka: Jednym ze sposobów na całkowite uniknięcie omawianego błędu jest skorzystanie z aplikacji FTP (np. Filezilla) podczas przesyłania większych plików.

 

Większość z poniższych metod wymaga minimalnych zmian w plikach serwerowych, dlatego też przed rozpoczęciem procesu naprawy, zalecamy wykonanie kopii zapasowej.

Oto, jak naprawić błąd HTTP 413 w różnych środowiskach internetowych:

 

1. Dopasuj ustawienia PHP

Najłatwiejszą metodą zwiększenia limitu przesyłania jest modyfikacja ustawień PHP. Możesz jej dokonać z poziomu panelu hostingowego, bez żadnego kodowania, lub poprzez edycję parametrów w pliku PHP.ini.

ustawienia php - http 413 (request entity too large)

 

Jeśli jesteś klientem JCHost.pl, w celu zmiany ustawień PHP, zaloguj się do panelu hostingowego, wybierz „Dodatkowe funkcje”, kliknij „Select PHP version”, a następnie przejdź do zakładki „Options”. W otwartym oknie dopasuj ustawienia ‘max_execution_time’ (np. 300), ‘post_max_size’ (np. 64M) oraz ‘upload_max_filesize’ (np. 64M).

Warto wiedzieć: Plik PHP.ini znajduje się w katalogu /etc/php7/fpm/php.ini (nazwa folderu ‘php7’ różni się w zależności od wersji PHP).

 

 

2. Edytuj plik functions.php (strona WordPress)

W przypadku stron WordPress, najpopularniejszą opcją rozwiązania problemu z komunikatem HTTP 413 jest modyfikacja pliku functions.php, który znajduje się w folderze używanego przez Ciebie motywu. Plik ten jest odpowiedzialny za definiowanie klas i akcji w witrynie WordPress.

wordpress functions.php - http 413

 

Aby zmodyfikować ten plik, otwórz katalog /public_html/, kliknij /wp-content/ i przejdź do /themes/. Następnie znajdź folder motywu, z którego aktualnie korzystasz, otwórz plik functions.php i wprowadź w nim następujący kod:

@ini_set( ‘upload_max_size’ , ’64M’ );
@ini_set( ‘post_max_size’, ’64M’);
@ini_set( ‘max_execution_time’, ‘300’ ); 

 

 

3. Zmodyfikuj dyrektywy .htaccess (serwer Apache)

Jeśli Twoja witryna internetowa jest hostowana na serwerze Apache, możesz naprawić błąd 413 (Request Entity Too Large) za pomocą modyfikacji dyrektyw w pliku .htaccess. Owe dyrektywy są jednym z najważniejszych elementów konfiguracyjnych.

htaccess apache - blad 413 request entity too large

 

W celu dopasowania dyrektyw odpowiedzialnych za limity przesyłanych plików, przejdź do katalogu /public_html/ i otwórz plik .htaccess. Następnie na samym końcu dodaj poniższy kod:

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M
php_value max_execution_time 300 

 

 

4. Zmodyfikuj dyrektywy nginx.conf (serwer Ngnix)

Na stronach internetowych, które są hostowane na serwerze Ngnix, dyrektywa odpowiedzialna za maksymalny rozmiar żądania to ‘client_max_body_size’. Jest zdefiniowana w pliku konfiguracyjnym o nazwie ngnix.conf.

ngnix.conf - http 413

 

Aby zwiększyć limit przesyłania, otwórz folder /etc/ngnix/ i rozpocznij edycję pliku ngnix.conf. Następnie edytuj wspomnianą wyżej dyrektywę, zmieniając wartość na ‘64M’. Jeśli nie została wcześniej dodana, umieść ją na końcu bloku ‘server’, ‘location’ lub ‘http’, np.:

server {
          ...
          client_max_body_size 64M;
} 

Warto wiedzieć: Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie działa, problem może wynikać z dostawcy CDN. W takim przypadku powinieneś zapoznać się z dokumentacją usługi lub skontaktować się z pomocą techniczną.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!