Hosting WordPress – co go napędza?

Hosting WordPress

Dla świadomych webmasterów hosting WordPress to bardziej wysublimowane rozwiązanie zapewniające stronie WWW opartej o infrastrukturę WP odpowiednie warunki serwerowe przekładające się na wydajniejsze działanie.

Czym jest hosting WordPress i jak działa?

A ponieważ według statystyk – WordPress jest obecnie używany przez 42,7% właścicieli stron WWW, można przyjąć, iż podporządkował sobie rynek. W związku, z czym fakt powstawania coraz to nowych środków podbijających jego skuteczność nie powinien dziwić, a cieszyć. Jako że stwarza to przyjazne środowisko do rozwoju, zarówno dla webmasterów, jak i deweloperów WordPressa.
Czemu nie uda się zaprzeczyć, patrząc po obfitości dostępnych funkcjonalności, jakie ma pod ręką administrator witryny, np. pod postacią tzw. wtyczek.

O tym, czego potrzebuje strona oparta o silnik WP do optymalnego działania oraz jak może w tym pomóc hosting WordPress, dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest hosting WordPress i co go wyróżnia?

Hosting WordPress to usługa zapewniająca stronom WWW bazującym na WP optymalne środowisko serwerowe oraz dedykowane oprogramowanie zwiększające wydajność działania witryn.

Co odróżnia hosting WordPress i jaka jest jego specyfikacja?

Hosting WordPress pozwala więc pracować bardziej efektywnie. A także w oparciu o narzędzia i mechanizmy, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania całej infrastruktury.

I jakkolwiek nie bez znaczenia dla WP jest typ serwera, stosowana wersja języka PHP czy baza danych, które zapewniają stronie WWW optymalną konfigurację. Tak nie można pominąć wartości odpowiedniej architektury serwera. Gdyż bez tego nawet właściwie dobrane oprogramowanie w niczym nam nie pomoże.

Warto wiedzieć: Hosting WordPress w odróżnieniu od zwykłego pakietu hostingowego jest zupełnie inaczej sprofilowany. I ma za zadanie zapewnić stronom budowanym w oparciu o WP optymalne warunki serwerowe.

Hosting WordPress w JCHOST – jak wygląda infrastruktura?

I jeśli jesteś ciekaw, co napędza hosting WordPress w JCHOST, dobrze będzie przyjrzeć się dwóm szczególnie istotnym narzędziom uznawanym obecnie za najszybsze rozwiązania tego typu na rynku.

Mowa tu o:

 • procesorach AMD EPYC Milan;
 • dyskach SSD NVMe PCIe 4.0.

O nich miałeś sposobność dowiedzieć się tutaj: Nowa generacja procesorów AMD EPYC Milan i Dyski SSD NVMe PCIe 4.0/Gen4 – czym są i jak działają? I jeśli przegapiłeś tę okazję będziesz mieć szansę to nadrobić.

Oto co napędza hosting WordPress w JCHOST:

1. Procesory AMD EPYC Milan

Procesory trzeciej generacji AMD EPYC Milan to jednostki oparte na architekturze Zen 3, która tworzy również serię Ryzen.

Wydajność WordPressa a procesor AMP EPYC Milan

W odróżnieniu, jednak od tego ostatniego, linia EPYC Milan jest przeznaczona do projektów bardziej złożonych. Mowa tu o technologiach chmurowych, systemach obliczeniowych wysokiej wydajności oraz o środowiskach korporacyjnych.

Warto zaznaczyć, iż na serię EPYC Milan składa się 8-kanałowy kontroler RAM DDR4 3200 MHz, PCI Express 4.0 obsługujące 128 linii oraz od 8 do 64 rdzeni w zależności od modelu.

W testach wydajnościowych EPYC Milan wykazuje dwukrotnie lepszą skuteczność względem procesorów Intela oraz o ok. 14-20% sprawniejsze działanie w zestawieniu z własnymi układami drugiej generacji. A dzięki zmodernizowaniu budowy rdzeni oraz pamięci podręcznych wzrósł również o 19% wskaźnik IPC określający liczbę instrukcji wykonywanych w jednym cyklu.
Co dodatkowo podbija walory użytkowe tej tworzącej trzon hostingu WordPress jednostki.

2. Dyski SSD NVMe PCIe 4.0

Technologia NVMe to rozwiązanie pozwalające na bardziej bezpośredni przepływ informacji między dyskiem a procesorem systemu, dzięki wykorzystaniu slotu PCIe.

Wydajność WordPressa a dysk SSD NVMe PCIe 4.0

Takie podłączenie skraca czas reakcji wykonywanych operacji wskutek przesyłania danych w obrębie płyty głównej z pominięciem używanego do tego celu w zwykłych dyskach SSD interfejsu SATA. Co umożliwia redukcję opóźnień w komunikacji. A jednocześnie czyni nośniki z protokołem NVMe bardziej użytecznymi, dzięki zwiększonej prędkości oraz przepustowości danych.

I aby zrozumieć, jak wielka przepaść dzieli dyski HDD/SSD względem technologii NVMe, warto porównać ich operatywność.

Jak wygląda przepustowość dysków SSD NVMe?

Powyższe wartości odnoszą się odpowiednio do napędów:

 • HDD: WD Black Edition 7,200 RPM;
 • SSD: Samsung 860 Pro;
 • NVMe: Seagate FireCuda 530.

I ukazują przewagę protokołu NVMe nad ww. nośnikami.

Warto dla porządku dodać, że im większy wskaźnik IOPS (ilość wykonywanych operacji odczytu/zapisu na sekundę) mierzący szybkość działania dysku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pod krytycznym obciążeniem, np. w trakcie wielu odwiedzin strony, witryna utraci dynamikę i zacznie się wolniej ładować.

Dla użytych w powyższym zestawieniu napędów współczynnik IOPS przedstawia się jak poniżej:

 • 84/207 IOPS dla HDD;
 • 100,000/90,000 IOPS dla SSD;
 • 800,000/1 000,000 IOPS dla SSD NVMe.

To w istocie oznacza, iż nośnik z protokołem NVMe jest 8 razy szybszy od swego odpowiednika SSD. A także ponad 9500 razy skuteczniejszy od dysków HDD, gdy jest mowa o operacjach odczytu. I 11-krotnie wydajniejszy w kwestii zapisu w konfrontacji z SSD. Co czyni napędy NVMe całkiem nienaganną bazą pod hosting WordPress oraz dedykowane oprogramowanie.

Warto wiedzieć: Technologia NVMe to praktyczne rozwiązanie dla branż, które potrzebują błyskawicznej komunikacji z bazą danych. Mowa tu o projektach chmurowych, aplikacjach biznesowych typu CRM i SAAS, a także o Big Data. NVMe wykorzystuje się również jako dedykowaną infrastrukturę obsługującą serwery, choć mimo wszystko nie jest to jeszcze standard.

Sprawdź najszybszy na rynku hosting WordPress oraz hosting Ecommerce.

Hosting WordPress a oprogramowanie

I jakkolwiek elementów tworzących szybki hosting WordPress jest kilka. Tak dobrze będzie zacząć od sedna i skupić się na silniku napędzającym całość.

Tym według zaleceń ekipy pracującej nad rozwojem WP mogą być rekomendowane:

 • Apache HTTPD 2.4;
 • Nginx 1.20/1.19;

Lub również testowane i używane:

 • LiteSpeed Web Server (LSWS) 6.0/5.4/5.3;
 • OpenLiteSpeed 1.7/1.6/1.5/1.4.

I o ile OpenLiteSpeed jest darmową i open source’ową wersją profesjonalnego i płatnego wydania LSWS. Tak dany moduł, mimo nie tak imponującego wskaźnika popularności (według badań W3Techs jest on używany przez 11,4% stron) w porównaniu do Nginx (34%) oraz Apache (30.9%), gdy jest mowa o WordPressie ma nad swoimi rywalami inną znaczącą przewagę. O którą istotnie teraz zahaczymy.

Oto jakie oprogramowanie napędza hosting WordPress w JCHOST:

1. Serwer LiteSpeed

LiteSpeed jako młodszy odpowiednik Apache został wprowadzony na rynek w 2003 r. A więc 8 lat po ww. konkurencji i rok wcześniej od Nginx.

Hosting WordPress — na jakim bazuje oprogramowaniu?

Niemniej obsługuje te same, co Apache niezbędne dla WordPressa moduły takie jak: mod_security i mod_rewrite oraz sam plik .htaccess. Współpracuje z popularnymi narzędziami typu: NodeJS, JSP, Python, CG, FCGI, czy Ruby. A także z protokołami HTTP/2, HTTP/3 i QUIC.
Dwa ostatnie w sposób znaczny przyspieszają ładowanie się strony. A ponieważ LSWS sprawniej przetwarza żądania lepiej sobie radzi z wysokim obciążeniem witryny w porównaniu do swoich poprzedników.

I – co ciekawe – jako jedyny z tej dwójki opracował dla WordPressa dedykowane rozszerzenie, które zwiększa nieporównywalnie do możliwości Apache i Nginx wydajność witryny.
O czym można się przekonać, zerkając poniżej:

Jak wygląda szybkość WordPressa w zależności od oprogramowania serwera?

Wykres ten ukazuje szybkość wczytywania się WordPressa w zależności od użytego oprogramowania.
W danym wypadku LiteSpeed wraz z dodatkiem LSCache okazał się 12 razy lepszy od Nginx (z rozszerzeniem FastCGI Cache). I aż 84 razy bardziej operatywny od Apache (z pluginem W3 Total Cache).

Co czyni serwer LiteSpeed bardziej rekomendowaną opcją dla witryn z dużym ruchem, np. dla sklepów internetowych czy popularnych serwisów newsowych.

Notka: Wszystko, co warto wiedzieć o serwerze LiteSpeed znajdziesz tutaj: LiteSpeed – czy to najszybszy serwer www?

2. LiteSpeed Cache

LSCache to dedykowana wtyczka do WordPressa optymalizująca zasoby i przechowująca je w pamięci podręcznej, a współpracująca z serwerem LSWS.

Czym jest i jak działa wtyczka LiteSpeed Cache?

LSCache jako narzędzie do zapisywania statycznej odsłony witryny w pamięci podręcznej, jest w stanie zaserwować zasoby znacznie szybciej, wskutek braku konieczności generowania za każdym razem dynamicznej treści.

To opracowane przez zespół LiteSpeed rozwiązanie, dzięki przechowywaniu danych na poziomie serwera (a nie w obrębie PHP) jest zdolne do większej akceleracji niż standardowe instrumenty. A
przy okazji nie obciąża samego WordPressa.

Wtyczka ta jest w JCHOST automatycznie instalowana przy każdej nowo dodanej stronie. A po włączeniu pracuje z domyślnymi ustawieniami, które zapewniają właściwą optymalizację.

Notka: Jeśli chcesz dowiedzieć się o zaawansowanej konfiguracji tego narzędzia – zajrzyj tutaj: LiteSpeed Cache WordPress – wtyczka pamięci podręcznej.

3. Robot indeksujący

LSCache to narzędzie wszechstronne, które ponad funkcje optymalizujące posiada również wbudowany system indeksacji zasobów witryny.

Czym jest i jak działa robot indeksujący?

Mechanizm ten przeszukuje całą stronę opartą o serwer LiteSpeed, a następnie uaktualnia wszystkie wymagające zmiany dane zapisane w pamięci podręcznej.

Pozwala to zachować bieżący stan zawartości oraz pierwotną wydajność, która w przypadku witryn niestosujących tego środka zmniejsza się. Jako że w omawianym wypadku za moment aktualizacji treści odpowiada robot, dzięki czemu użytkownikowi serwowana jest już właściwa strona statyczna.

W innym ujęciu rolę systemu indeksacji przejmuje odwiedzający. Co oznacza, że każda jego pierwsza wizyta po zmianie zawartości będzie wiązać się z buforowaniem zasobów. A tym samym z wydłużonym czasem oczekiwania.

Warto więc wiedzieć, iż decydując się na hosting WordPress w JCHOST masz do dyspozycji oprogramowanie, które na bieżąco odświeża wszystkie strony, zachowując ich aktualne wersje w pamięci podręcznej.

Notka: Więcej o mechanizmie indeksacji treści dowiesz się z tego miejsca: Robot indeksujący LSCache już dostępny – co i jak?

4. Szybka baza danych REDIS

REDIS jako baza NoSQL składująca zasoby w pamięci RAM, a pracująca w myśl reguły klucz-wartość jest narzędziem obdarzonym większą dynamiką działania od zwykłych magazynów SQL.

Czym jest i jak działa szybka baza danych REDIS?

Ma na to wpływ brak relacyjności danych. A więc brak określonego porządku tychże, jak w wypadku baz SQL, w których do zgrupowania informacji i korzystania z nich służą odpowiednie wiersze i tabele.

REDIS pozwala zminimalizować czas potrzebny do wyszukiwania treści i obsłużyć większą ilość żądań na sekundę. Co jest wynikiem gromadzenia danych w pamięci podręcznej serwera, a nie, jak ma to miejsce w przypadku baz SQL na dysku.

Te atuty czynią REDIS doskonałą podkładką pod projekty typu Big Data. A w połączeniu z WordPressem dają możliwość trwałego przechowywania danych bez konieczności każdorazowego wysyłania zapytania do bazy. Co przyspiesza, np. proces wczytywania się strony dla poszczególnych użytkowników korzystających z danej sesji.

Mówimy tu więc o rozwiązaniu, które odciąża witryny ze wzmożonym ruchem. A jednocześnie pozwala na błyskawiczny dostęp do zażądanych zasobów.

Notka: Jeśli chcesz dowiedzieć się o REDIS więcej – spójrz na poniższy artykuł: Redis – najszybsza baza danych.

5. Wspierane wersje PHP

Aktualność używanej wersji PHP decyduje o bezpieczeństwie zasobów oraz prędkości ładowania się strony.

Jaka wersja PHP jest najlepsza pod hosting WordPress?

I tak jak dotychczasowe rezultaty prac osób powiązanych z ewaluacją języka PHP zdążyły już zwolenników WordPressa przyzwyczaić, że każde nowe wydanie łączy się ze zwiększoną wydajnością ich witryn.
Tak nie zawsze posiadana przez nas infrastruktura będzie na taki stan rzeczy gotowa.

Z tego względu najbardziej zalecanymi obecnie wersjami PHP pod hosting WordPress są:

 • 8.0;
 • 7.4;
 • 7.3.

Wszystkie ww. są wspierane przez deweloperów WP. A także przez JCHOST wraz z najnowszym przedwstępnym wydaniem PHP 8.1. O tej wersji możesz dowiedzieć się więcej tutaj: PHP 8.1 – co nowego? Zmiany i test wydajności.

6. HTTP/3

HTTP/3, a więc protokół umożliwiający komunikację między serwerem a klientem internetowym bazujący na QUIC, to technologia eliminująca błędy i mankamenty funkcjonalne swoich poprzedników.

Dlaczego lepiej wybrać HTTP/3 pod hosting WordPress?

Usprawnienie, jakie wdrożono za pomocą HTTP/3 dotyczy uszczelnienia systemu przepływu informacji. Te w przypadku uprzednich wersji były przesyłane przy użyciu strumienia TCP, co
powodowało zaleganie danych w nagłówku i wstrzymywanie całego połączenia do chwili wygenerowania wymaganej odpowiedzi.
Wprowadzony w 2015 r. HTTP/2 miał tę niedogodność naprawić, ale ostatecznie nie zdołał.

Dopiero HTTP/3, który do transportu danych używa protokołu UDP obszedł ten problem. Tym samym, zwiększając szybkość transmisji, co dla właściciela strony WWW oznacza brak opóźnień w komunikacji. A więc i dynamiczne wczytywanie się zasobów.

I mimo iż HTTP/3 został zaprojektowany w 2018 r., wciąż nie jest ogólnie stosowanym standardem, co ukazuje poniższy diagram:

Hosting WordPress a protokół HTTP/3

Niemniej w przypadku JCHOST hosting WordPress napędzają tylko optymalne rozwiązania. W związku, z czym HTTP/3 nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Notka: Więcej szczegółów na temat tego protokołu znajdziesz poniżej: HTTP/3 (QUIC)- wszystko, co musisz wiedzieć.

7. Wsparcie przy optymalizacji grafik

Wspomniana już uprzednio wtyczka LSCache współpracująca z serwerem LiteSpeed posiada zestaw wysoce praktycznych zalet. A jedną z nich jest możliwość zautomatyzowania procesu kompresji zdjęć.

Optymalizacja grafik a hosting WordPress

Optymalizacja grafik pozwala zniwelować zużywany transfer, a więc oszczędza serwerowe zasoby. A jednocześnie przyspiesza wczytywanie się strony.
I aby skorzystać z dobrodziejstwa obu powyższych stanów rzeczy możemy posłużyć się funkcjonalnością LSCache, która umożliwia kompresowanie grafik w tle bez potrzeby ingerowania w cały proces. Lub pochylić się nad innym równie ciekawym rozwiązaniem. A dokładniej wtyczką ShortPixel, która ponad optymalizację obrazków pozwala serwować je z sieci CDN. A więc z lokalizacji najbliżej znajdującej się względem odbiorcy. Co w istocie oznacza szybciej. I lepiej dla ogólnego UX.

Warto wiedzieć, iż, mając hosting WordPress w JCHOST z obu narzędzi możesz zrobić użytek przy okazji każdorazowej instalacji nowej strony.

Notka: Więcej o kompresowaniu obrazków dowiesz się tutaj: Optymalizacja zdjęć na WordPressie.

8. Certyfikat ECC SSL

Jakkolwiek szyfrowanie danych za pomocą certyfikatów SSL to metoda zapewniająca poufność i bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Tak sam proces wykonawczy gwarantujący daną ochronę posiada pewne minusy, które kładą się cieniem na wydajności.

Dlaczego certyfikat ECC SSL to dobry wybór?

Mowa tu o aktualnie eksploatowanych algorytmach RSA i DSA, które do zakodowania informacji używają długich, potrzebujących dużej mocy obliczeniowej kluczy. Te istotnie pozwalają zabezpieczyć dane. Niemniej ich rozmiar znacząco spowalnia cały proces.

W związku z czym jako alternatywę wykorzystuje się obecnie algorytm ECC, który w 256-bitowym kluczu zamyka tę samą pulę koniecznych zabezpieczeń, co 3072-bitowy klucz RSA. Przekłada się to również na dynamikę działania całego mechanizmu.
A to z kolei jest bardziej widoczne w przypadku stron w wydaniu mobilnym, które mają aktualnie pierwszeństwo indeksacji w Google przed wersją deskopową.

Warto więc pamiętać, że certyfikaty ECC SSL to znacznie lepszy wybór pod hosting WordPress.

Notka: Więcej o certyfikacie ECC SSL zaczerpniesz z tego miejsca: ECC SSL – wszystko, co musisz wiedzieć (ECDSA).

Podsumowanie

Hosting WordPress to infrastruktura sprzyjająca właścicielom stron, którzy ponad użyteczność wybranego systemu CMS, pragną zapewnić sobie również optymalne i bardziej wydajne środowisko serwerowe do obsługi własnych biznesów.

Jest to więc usługa celowana i skupiająca najbardziej funkcjonalne mechanizmy oraz oprogramowanie pozwalające zwiększyć potencjał użytkowy WordPressa. A tym samym wykorzystać pełnię jego możliwości.

O tym, jakie korzyści niesie ze sobą hosting WordPress w JCHOST dowiesz się bezpośrednio z naszej oferty: Załaduj stronę WordPress w 0.6 sekundy.

 

 

 

 

Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, nie ukrywamy kosztów, a dodatkowo oferujemy najszybsze pakiety hostingowe na rynku. Uważasz, że to zwroty marketingowe? Sprawdź sam/a!

Jeśli nie będziesz zadowolony/a, zwrócimy Ci pieniądze.
Twoje strony i sklepy przeniesiemy za darmo!

Hosting WordPressHosting Magento

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj.

Chcesz dowiedzieć się o nas trochę więcej? Przejdź na stronę JCHost.pl.

Daj znać znajomym!